Akvarijní rybičky ancistrus jsou vhodné pro začátečníky s akvaristikou.
15. 07. 2020

Zahradní jezírko svépomocí: Jak na stavbu?

Mnoho let řada odborníků upozorňuje na fakt, že česká krajina trpí nedostatkem vody, což se projevuje i na úbytku různých rostlin a živočichů. Variantou, jak můžete pomoci nejen krajině, ale také vytvořit krásnou ozdobu své zahrady je postavit zahradní jezírko svépomocí. Je to skvělá alternativa k umělým bazénům. Jak na stavbu zahradního jezírka?

Zahradní jezírko svépomocí: Není jedné cesty

Na rozdíl od klasických bazénů, je stavba zahradního jezírka svépomocí trošku komplikovanější, i když ne nerealizovatelnou záležitostí. Chce to důkladnou přípravu, jinak se můžete vysílit jak fyzicky, tak psychicky a finančně. Vždy je třeba přihlédnout k několika faktorům a odpovědět na pár základních otázek. Zahradní jezírko je totiž vždy „individuální“ záležitostí.

Čtěte také:

Zahradní jezírko svépomocí vyčistíte raz dva. Důležitou součástí jsou vodní rostliny i filtrace

  • Kde chci jezírko zbudovat?
  • Jaký je účel jezírka? Dekorativní nebo se v něm chci i koupat?
  • Kvalita podloží
  • Velikost jezírka

Podle odpovědí pak je třeba učinit podrobnější průzkum vašeho pozemku a najít optimální řešení. Bohužel ne vždy je naše představa realizovatelná, proto je třeba skutečně před prvním kopnutím do země plánovat.

Stavba zahradního jezírka svépomocí: Správné místo

O „správném“ místě rozhoduje nejen situace na vašem pozemku ale také účel, pro který chcete jezírko budovat. Jiné nároky jsou na okrasné jezírko, jiné zase v případě, že se v něm chcete i koupat. Společným faktorem však je, že by jezírko mělo být v „částečném“ stínu, tedy přímé sluneční paprsky by do něj měly dopadat maximálně 6 hodin denně. Zároveň by však nemělo stát pod stromy, neboť opadávající listy či jehličí by mohlo narušit biologickou rovnováhu v jezírku. Aby se voda v jezírku nekazila a dařilo se i rostlinám, musí být hluboké minimálně 80 cm, v ideálním případě spíš 1 metr. Doporučované minimální rozměry jezírka jsou 3x2 metry.

Jak na zahradní jezírko? Podstatná je kvalita podloží

Snad nejzásadnější otázkou je právě kvalita podloží, neboť ta rozhoduje o stabilitě jezírka i o tom, zda jeho stěny budou skutečně držet tvar, a to i po vydatných deštích. Kvalita podloží rozhoduje i o tom, kolik nás vlastně bude jezírko stát, bez ohledu na to, zda jej budeme budovat svépomocí nebo najmeme firmu. Velký rozdíl je totiž mezi jezírkem ve skalnatém, jílovém či pískovém prostředí. Pozor si musíme dát i na spodní vodu. Někdy musíme dno zpevnit – například betonovým základem nebo vhodným bedněním. Pokud chceme pěstovat rostliny, musíme vybudovat i „schody“, neboť rostliny mají různou potřebu hloubky.

TIP: V místě, kde jezírko plánujete se doporučuje udělat kontrolní/zkušební výkop a podle toho se rozhodnout o dalším postupu. Ušetříte si čas, nervy i peníze.

Stavba zahradního jezírka – rady a tipy

1. Větší zahradní jezírka mohou podléhat legislativě, zkontrolujte si tedy podmínky na patřičném stavebním úřadě.

2. Vyznačte si velikost a tvar jezírka na pozemku pískem. Získáte hrubou představu, kolik místa ve skutečnosti zabere.

3. Pokud budete řešit spodní vodou prostřednictvím drenáže, je nutné o tuto konstrukci výkop prohloubit.

4. Nezapomeňte na prostor pro bednění (pokud je v plánu).

5. Pokud plánujete různé fontánky či filtrační systém, nezapomeňte je instalovat včas – jsou víceméně nutností, pokud chcete zajistit v jezírku dostatečnou rovnováhu kyslíku.

6. Okraje jezírka by měly být pozvolné. Není to kráter po pádu meteoritu, ale „přírodní“ útvar.

7. Ze dna jezírka vyndejte všechny ostré kameny, lehce ho vysypte pískem a pokryjte vhodnou netkanou geotextilií (pokud volíte tuto variantu). Je to nutné jako ochrana před hlodavci, ale také kameny či kořeny.

8. Jezírkovou fólii pokládejte ve dni, kdy je teplo, protože je pružnější – lépe se přizpůsobí vašim potřebám. Neměla by být nikde příliš napnutá, aby se neprotrhla.

9. Do jezírka na zatížení používáme pouze kvalitní písek a valouny! Ostré kameny by mohly folii protrhnout.

10. Pozor na řasy v zahradním jezírku, s těmi může pomoci písková filtrace, pravidelné čištění od listů nebo UV lampa.

Jak na zahradní jezírko – zvířata a rostliny

Základním pravidlem je, že osázena by měla být jedna třetina vodní plochy. Pokud plánujete využívat jezírko i na koupání, je třeba tomu přizpůsobit tvar i velikost jezírka. Doporučuje se i vytvořit zvlášť zóny na plavání a pro rostliny.

Pokud chcete stvořit jezírko i jako rezervoár pro ptactvo, umístěte pár kamenů ve vzdálenosti 30–50 cm od břehu, které vyčnívají nad hladinu jen pár centimetrů, přičemž by horní plocha neměla být větší než 25 cm2. Jedná se o ochranu před kočkami.

Vhodně zvolené rostliny vám pomohou nejen v otázce nánosů bahna, ale i s kvalitou vody. Rostliny se vysazují v nádobách do různých stupňů hloubky. Vždy přihlédněte ke kyselosti/zásaditosti vody a okolní půdy. V jezírku můžete také chovat rybky – mezi nejoblíbenější druhy ryb do zahradních jezírek patří koi kapři, karasi, líni, rájovci, koljušci nebo kančíci. Do malých jezírek se hodí například 10–15 karasů maximálně 10 cm dlouhých.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky

pokud detoxikace, tak jedině ostropestřec mariansky a pak probiotika . Tělo se hezky vyčistí a budeš se cítit...

Jak se zbavit jarní alergie?

na tohle pomůžou pouz eléky na alergii. Ale sama jsem alergik a pravidelně beru vitamin C a probiotika. Snažím...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…