Výchova psa: Co nejčastěji pejskaři zanedbávají?

Věta, se kterou se setkal asi úplně každý. My možná víme, že náš pejsek nikomu neublíží. Ale cizí lidé psa neznají. Musíme respektovat nejenom nás a…

Výchova psa je důležitý a někdy i nelehký úkol. Svého pejska zbožňujeme a chceme pro něj udělat to nejlepší. Ale výchova a výcvik psa zahrnují více, než jen cvičák a krmení. Jsou oblasti, na které řada páníčků zapomíná, a které jsou přitom tak důležité. A to nejen pro našeho pejska, ale i okolí. Řekneme, co páníčci nejčastěji zanedbávají a jak vychovat psa se vším všudy.

1. Výchova psa: Nebojte se, on si chce jen hrát!

Věta, se kterou se setkal asi úplně každý. My možná víme, že náš pejsek nikomu neublíží. Ale cizí lidé psa neznají. Musíme respektovat nejenom nás a našeho mazlíčka, ale i ostatní lidi a zvířata. Představme si, že se na nás hrne divočák a volající myslivec nás ubezpečuje, že divočák je prostě jen hravý. Příliš to na nás asi platit nebude. U psů je to podobný princip. Zejména u dětí může pes, který divoce běží jejich směrem, vyvolat trauma, kvůli kterému se psů začnou bát. Pokaždé, když se náš pes rozběhne k cizímu člověku anebo psovi, si ho okamžitě zavolejme k sobě. Výchova a výcvik psa musí být v tomto striktní. Jinak svou bezohledností děláme špatné jméno všem pejskařům.

Čtěte také:

Psí školka? Štěňata pohlídají a zároveň pomohou se základním výcvikem psa

2. Pes se musí proběhnout, vodítko v parku nepotřebuje.

Na našem pozemku můžeme nechat pejska vyřádit podle libosti. Ale veřejné prostory nám nepatří. Nemůžeme se zde chovat jako u nás doma. Psovi pobíhání na volno dělá obrovskou radost. Ale další lidé a psi mají stejné právo užívat veřejné prostory, jako my. Výchova psa znamená i nastavení hranic. Podle zákona musí být pes na vodítku. A má to svůj důvod. Musíme dodržovat pravidla stejně tak, jako kdokoli jiný. Navíc budeme mít jistotu, že se náš pejsek nezaběhne, neublíží si anebo nesní, co nemá. Pokud mu chceme poskytnout více volnosti, zkusme psí parky.

3. Jak vychovat psa? Stačí cvičák.

Cvičák je pro pejska velmi užitečný a naučí ho základní povely. Zbylé činnosti, které nám pomohou s tím, jak vycvičit psa, ale zůstávají na nás. Základní výcvik psa zahrnuje i běžné návyky, jako je pohyb venku, přivyknutí si na hlasité zvuky, cizí lidi, psy a řadu dalšího. Pejskovi se každý den věnujme a pozorujme, co se ještě musí naučit. Možná ho budeme muset navyknout, aby přestal okusovat zahradní nábytek nebo běhal za auty. Pejsek se nám chce zavděčit a sám bude rád, když bude méně důvodů, za které se na něj zlobíme. Odměnou nám bude pevnější vztah a vychovaný pejsek.

4. Pes má zahradu, tam si vystačí sám.

Řada páníčků si pořizuje psa na hlídání domu a občasné vycházky. Nicméně, pejsek potřebuje mnohem více, základní výcvik psa nestačí. Cítí se jako součást naší smečky a když ho od ní odřízneme, bude nešťastný. A to se projeví divočejším či dokonce agresivnějším chováním. Třeba dobrman, který je považovaný za čistě hlídacího psa, bez našeho pravidelného kontaktu trpí. Musíme si každý den vyhradit alespoň hodinu, kterou pejskovi věnujeme.

5. Jak vychovat psa? Náš mazlíček je prostě takový, s tím nic nenadělám

Pes není stvoření s komplikovaným myšlením, které nejde vysvětlit. Naopak, skoro každý projev psího chování má svůj důvod. Nejčastěji ten, že se pejskovi nedostává péče, jakou by měl mít. Pokud je pes často sám, je nespokojený. To se začíná projevovat divokým vítáním jakékoli návštěvy, ignorování našich povelů anebo ničením věcí. Výchova psa je v našich rukou a sám se problém nevyřeší. Dospělostí výchova a výcvik psa nekončí. Zlozvyky ho musíme odnaučit. Začneme tím, že se zamysleme, zda si s pejskem každý den hrajeme a bereme ho na vycházky.

6. Výchova a výcvik psa: Nechápu, proč pes povel zapomněl.

Lidská a psí paměť se příliš neliší. Co pes dlouho nevyužije, pouští ven. Pokud chceme, aby byla výchova psa úspěšná, musíme všechny povely pravidelně procvičovat. Důslednost je k tomu, jak vycvičit psa, obzvlášť důležitá. Nejinak je tomu s běžnými návyky. Pokud je pejsek dlouho nepoužil, zapomene na ně. Nelekněme se toho a trpělivě pejska vše znovu naučme. Rozhodně to půjde rychleji, než napoprvé.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...