18. 06. 2018 Přečteno: 5319x

Sumeček africký je agresivní sladkovodní ryba, která potřebuje prostornou nádrž

Sumeček Africký patří mezi sladkovodní ryby a jeho domovem jsou vody Sýrie, jihovýchodní Asie, Afriky i Madagaskaru. Jeho chov je rozšířen po celém světě, oblíbený je hlavně díky chutnému masu bez kostí. Může dorůst délky přes 1 metr a proto potřebuje velkou nádrž, ale i teplou vodu nebo dostatek jídla. Jestli se chystáte na jeho chov i vy, poradíme, co vše ke zdravému životu potřebuje a jak byste o něj měli pečovat.

Sumeček africký může dorůst až 120 cm

Kromě zmíněných destinací se tato rybka vyskytuje i v Americe, proto se jí někdy také říká sumeček americký. Aby toho nebylo málo, můžete slyšet i název keříčkovec červenolemý. Toto jméno dostal, protože má vyvinuty přídatné dýchací orgány v podobě keříčkovitého útvaru. Jeho tělo má torpédovitý a protáhlý tvar bez šupin. Řitní i hřbetní ploutev bývá často velmi dlouhá. Kolem úst má 4 páry dlouhých vousů.

Čtěte také:

Beta bojovnice je agresivní rybka s nádherným zbarvením

Sumeček není tak drobný, jak by se podle jeho jména mohlo zdát. Může dorůst délky až 120 cm a vážit 40 kg. Ti dostupní v prodeji váží ale okolo 3 kg. Jeho maso je vysoce ceněno, jelikož má vysoký obsah bílkovin a patří mezi kulinářskou specialitu.

Sumeček africký - chov je vhodný v prostorné nádrži

Sumečci jsou velmi agresivní sladkovodní ryby. A to nejen vůči ostatním druhům ryb, ale také vůči sobě. Jejich chuť se rvát často ústí v bitky, kdy dojde k poškození ploutví, očí i vousků. Proto se doporučuje, aby se větší jedinci chovali jednotlivě v prostorné nádrži. Pokud se rozhodnete chovat je společně s jinými rybami, nejvhodnější jsou velké ryby jako cichlidy nebo ostnojazykové ryby.

Sumečci budou v nádrži šťastní, pokud bude vybavena:

  • kořeny stromů
  • několika skrýšemi
  • hustým porostem vodních rostlin

Přes den totiž hledají různá tmavá místa, kde by se mohli schovat. Proto by v žádné nádrži neměly chybět jeskyňky. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 26 – 32° C, jelikož sumeček africký je teplomilná ryba. Sumečci musí mít také volný přístup k hladině, kam se chodí nadechovat.

Sumečci jsou masožravé sladkovodní ryby: pochutnají si na korýších i rybách

Sumeček africký je nenasytná masožravá dravá ryba, která obývá hlavně dno, kde loví svou potravu. Nejvíce si pochutná na korýších, červech, jiných rybkách, ale i drobných savcích nebo ptácích. Patří mezi velmi odolné ryby a ve svém přirozeném prostředí se dokáže pohybovat i na souši, kde se živí třeba měkkýši.

Jelikož se sumeček pohybuje hlavně při dně, je vhodné krmit jej tabletovým krmivem. Tablety se dají přilepit na stěnu nádrže a jsou tak skvělou formou potravy i pro ryby s přísavkovitými ústy. Sumeček se bude bavit postupným uždibováním tablety, takže jej nejen nakrmíte, ale i zabavíte.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Jaroslav Švandrlik
    14. 8. 2022 | 16:15
    ryba na foto je Anténovec červenoocasý

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Shodou okolností jsem použila Bionect (mam neco podobneho na vyletech mimo domov vzdycky) na dovolene v Bulhar...

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

top přípravek na podporu erekce ....

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…