Jak vidí kočka ve tmě a jaké barvy kočky rozeznají?
11. 03. 2020 Přečteno: 2378x

Potravinové alergie u koček. Jaké jsou projevy a nejčastější alergeny v krmivu?

Dnes není výjimkou, že kočky mohou trpět potravinovou alergií. Svádělo by to říci, že nejčastějším spouštěčem kočičí alergie, tedy nepřiměřené imunitní reakce jejich těla, je pšenice a obiloviny přidávané do granulí. Kočky ale mohou být alergické i na některé konzervační látky, aromata nebo dochucovadla. Překvapivě často se najdou i kočky alergické přímo na bílkoviny masa. A to jak na hovězí nebo drůbeží tak i na některé druhy ryb.

Většina koček také nesnáší mléčnou bílkovinu a reagují na ni zažívacími problémy a průjmy, což se řadí k potravinovým nesnášenlivostem. Ale vyloženě potravinové alergie na složky masné a granulované potravy tvoří jen asi 10 % všech alergických reakcí u koček.

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

Projevy potravinové alergie u koček

Nejčastěji se objevují různé kožní projevy, svědění kůže, vypadávání chlupů, tvorba lysinek se zánětlivými a rozdrbanými ložisky nebo tvorba krustiček a lupů v srsti. O alergii jakožto o první možnosti bychom měli uvažovat, pokud se kožní projevy objevují:

  • Kolem tlamičky a nosu
  • Kolem očí a uší
  • V oblasti třísel u zadních tlapek a u pod předníma nohama
  • V oblasti tlapek
  • Na zadní straně stehen (pod ocasem)

 

Někdy se projevují i zažívací problémy, které ale mohou být i samy o sobě projevem alergie i bez kožních projevů. Plynatost, nafouklé bříško, průjmy a časté zvracení, které se projevuje často právě těsně po požití alergizující potravy. Může se tu jednat i o „pouhou“ nesnášenlivost jisté složky potravy. Léčba je ale stejná – eliminace dráždivé látky.

TIP: A také stojí za to zvážit, jestli kočka postižená potravinovou alergií není přílišně stresována Například příchodem nových členů rodiny nebo dalších koček. Některé alergie jsou spouštěny i psychickou nerovnováhou kočky.

Kožní projevy se naopak mohou objevit i s odstupem několika dnů nebo až týdnů, takže je pak těžší vystopovat, které krmivo reakci vyvolává, zejména, když krmiva střídáte.

Nejčastější alergeny v krmivu pro kočky

Alergická reakce u kočky je vlastně reakcí na nedostatečně strávené bílkoviny (z alergizujícího hovězího masa nebo rybího masa či drůbeže), či reakcí na trávení konzervačních látek a přísad do krmiv. Tyto látky pak ve větším množství vnikají přes stěnu střeva do krevního oběhu a působí svědivé vyrážky, kožní problémy, někdy v těžších případech i dýchací problémy. Narušeno je i střevo, které někdy odolá, ale někdy reaguje třeba právě průjmem. Nejčastějšími alergeny tedy jsou:

  • Bílkoviny - hovězí, drůbeží, rybí
  • Obiloviny (pšenice)
  • Konzervanty, aromata, barviva

Prevence alergií

Prevence začíná již u koťat, která by měla mít kvalitní krmivo. Vyhněte se barveným granulím nebo příliš ovoněným či dochucovaným. I první maso či konzervy by měly být v čisté formě a bez konzervantů. Každé nové krmivo zavádějte po malých částech, míchejte do současného krmiva, aby střeva neprocházela zbytečnými šoky. Mějte také na paměti, že koťata od alergických rodičů mohou mít s velkou pravděpodobností také v budoucnu problémy.

alergie u koček barevné granule

Jaký jídelníček pro alergickou kočku

Krmiv pro alergické kočky je na trhu dostatečný výběr. Hypoalergenní diety můžete obstarat jak ve formě granulí, tak i konzerv a kapsiček. Ale v případě, že víte, že vaše kočka má alergii na určitý druh masa, musíte se vyhnout i krmení tímto masem zasyrova.

Pokud je kočka alergická na obiloviny, můžete používat granule bez obilovin, z řad které jsou označeny „grainfree“, „bio“. Vždy kontrolujte složení tak, aby vyhovovalo právě vaší kočce.

Pokud teprve zjišťujete, jaká alergie kočku trápí, vyzkoušejte hypoalergenní granule, které jsou jemné, patří k veterinární dietě a jsou kompletně zbavené alergizujících látek. Jsou proto skvělé i pro eliminační dietu.

K tomuto krmivu můžete kočce přidávat jiné, potenciálně alergizující granule. Díky tomu poznáte, které krmivo jí nedělá dobře.

Kočičí alergie: Probiotika postaví na nohy

Dobrým tipem pro léčbu kočičích potravinových alergií jsou také speciální probiotika pro kočky. Koupíte je buď ve formě tablet nebo past, nebo můžete použít i speciální granule, které již vše potřebné obsahují. Dají do pořádku střevo, což je zejména při rekonvalescenci důležité.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo