Ruská modrá kočka je inteligentní a přátelská.
11. 10. 2019 Přečteno: 2174x

Pořiďte si šáchor pro kočky. Mazlíčkům zlepšujete zdraví

Tráva pro kočky je velmi užitečná pro každou kočku, která žije v bytě. Při čištění srsti se kočce do žaludku dostává velké množství chlupů, které musí vydávit ven. Právě tráva pomáhá kočce čistit zažívání a cítit se lépe. Výborná je pro kočku travina jménem šáchor. Proto řekneme, proč je šáchor pro kočky prospěšný a jaké má šáchor pěstování.

Šáchor pro kočky brání nemocem

Čistota je půl zdraví. U kočky to platí obzvlášť. Několikrát za den si líže svou srst a tím i polyká velké množství chlupů. Bohužel kočičí zažívání chlupy nestráví a musí se proto dostat z kočičího těla ven. Buďto v trusu anebo dávením smotků kočičích chlupů. Pro kočky v bytech, které k čerstvým travinám běžně přístup nemají, se pořizuje speciální tráva pro kočky v květináčích. Kočky ji konzumují podle vlastní potřeby. Existuje vícero různých druhů travin, které jsou pro kočky dobré. Jednou z těch nejlepších je ale šáchor.

Čtěte také:

Proč kozlík lékařský pro kočky mazlíčky tak fascinuje? Obsahuje vysoce účinné látky, po kterých se kočka utluče

Proč je šáchor pro kočky prospěšný?

Bráníme tomu, aby kočka snědla jiné rostliny v bytě. Například by se mohla pustit i do některých, které jsou jedovaté a ublížit si.

Smotky chlupů v žaludků mohou způsobovat takzvané bezoáry. Pokud je bezoárů hodně, mohou způsobovat nechutenství, podráždění žaludku a jiné zdravotní problémy. Šáchor většímu množství bezoárů zabraňuje díky obsažené vláknině.

Šáchor pro kočky je vhodný i z toho důvodu, že ho mají velmi rády. Jen málokterá kočka dá přednost jiné rostlině před šáchorem.

Šáchor se snadno množí a rychle dorůstá. To znamená, že bez větších obtíží můžeme naší kočce dodávat šáchor stále nový.

Šáchor pro kočky je snadno dostupný. Najdeme ho snad v každém zahrádkářství. Někde je dokonce přímo označený jako tráva pro kočky.

Jaké má šáchor pěstování?

Šáchor je obecně známý právě jako tráva pro kočky. Pochází z čeledi šáchorovitých. Těch je asi 600 druhů. Liší se jak vzrůstem, tak tvarem listů. Jsou to bahenní rostliny a proto potřebují dostatek vláhy. Ve starověkém Egyptě se šáchor používal na výrobu papyru a k nám do Evropy se dostal až v 19. století. Dnes se šáchor nejčastěji používá jako pokojová rostlina anebo jako tráva pro kočky. Jaké má šáchor pěstování?

1. Kupme si rostlinku šáchoru v květináči. Ale protože šáchor není pouze jeden, ujistěme se, že je námi vybraný druh šáchoru pro kočky vhodný a bezpečný. Oblíbený je například šáchor typu cyperus zumula. Šáchor běžně mívají ve většině zahrádkářstvích a květinářstvích. Kupme si šáchor, který má všechny lístky zelené.

2. Šáchor může dorůstat do výšky 40 až 60 centimetrů. Podle toho, v jak velkém květináčku ho máme.

3. Umístěme ho na světlé místo, ve stinném prostoru by se mu příliš nedařilo. Na druhou stranu ale šáchor nedávejme na přímý sluneční svit. Šáchor by mohl snadno vyschnout. Ideální je východní anebo severní okno.

4. Nezapomínejme na pravidelnou zálivku. Jakmile šáchor nemá dostatek vláhy, velmi rychle usychá. Přelévání se nemusíme bát. Šáchoru neškodí, protože je původem bahenní rostlina.

5. Prospěšné je pro šáchor i pravidelné rosení. Svědčí mu i vyšší vlhkost vzduchu.

6. Šáchor pro kočky by měl být v teplotách mezi 18°C až 25°C. Nižší teploty mu snadno uškodí.

7. V zimních obdobích nesmí být šáchor přímo u topení. Voda by se z něj vypařovala a šáchor by nám uschnul.

8. Každé dva týdny šáchor pro kočky přihnojme kvalitním hnojivem. Hnojivo by ale nemělo být příliš silné, postačí to slabší pro pokojové rostliny. Dejme si ale pozor, aby se hnojivo nedostalo na listy. Kočka by ho mohla sníst.

9. Pokud má šáchor hnědé lístky, odstřihněme je. Rychle nám začnou rašit nové, zelené.

10. Jestliže budeme chtít šáchor pro kočky přesazovat, svědčí mu lehčí substrát s příměsí písku.

11. Vyplatí se mít více různých květináčků šáchoru. Některé dáme mimo kočičí dosah, jiné rozmístíme po bytě tak, aby se k nim kočka snadno dostala. Jakmile budou některé rostlinky příliš okousané, vyměníme je za ty schované. Použitý šáchor znovu povyroste a zesílí. Pak ho opět vyměníme.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo