Chov nutrií
12. 03. 2019 Přečteno: 1428x

Poradíme, jak na chov čmeláků tak, aby se z bzučících úlů těšil i začátečník

Zaujal vás chov čmeláků, ale nejste si jisti, jak začít? Pak je tento článek přesně pro vás! Poradíme, jak na chov čmeláků, pokud jste naprostý začátečník a o těchto úžasných tvorech víte jen to, že jsou větší než včelky. Dozvíte se, jak zajistit ideální domeček pro čmeláky, ale také to, co vše je k chovu dále potřeba. Buď zjistíte, že je na vás tento koníček příliš nákladný finančně i časově nebo se ještě více utvrdíte v tom, že jste se vydali správnou cestou.

Chov čmeláků není náročný jako chov včel

Prvně vás asi napadne, jak moc je chov čmeláků náročný. Pokud znáte nějakého včelaře a víte, co práce obnáší, pak věřte, že chov čmeláků je mnohem snadnější. Ovšem i tento chov má svá specifika a je dobré mít před začátkem co nejvíce užitečných informací.

Čtěte také:

Chov králíků pro začátečníky: 10 užitečných rad, kterých je dobré se držet

Chov čmeláků se na českých zahradách poměrně rozšířil. Nejprve je ale nutné se zamyslet, jestli u vás bude mít úl čmeláků dostatek potravy. Jehličnatý les nebo pole čmelákům neposkytne dostatek potravy.

Správný domeček pro čmeláky je základem dobrého chovu

Základem pro úspěch není jen vhodné prostředí, ale především správný domeček pro čmeláky, který jim poskytne vše, co potřebují. Při výběru se řiďte několika pravidly a kritérii, na které vždy myslete:

Velikost čmelína: ideální je 25 x 25 x 20 cm. Menší nejsou vhodné, protože pak nemají čmeláci dostatek prostoru. Ovšem větší, jako je třeba přes 35 cm, jsou zase zbytečně velké.

Izolace: stěny čmelína a střecha by měly být obloženy polystyrenem. Tak udržíte v domečku ideální teplo a komfort, který je nezbytný především v období vývoje plodu.

Větrání: mělo by být velké 3 cm a opatřené dvojitou mřížkou. Jedna z těchto mřížek musí být velmi hustá. Jen tak zabráníte tomu, aby do čmelína vnikli paraziti. Zároveň by měla být hliníková, aby ji nemohli čmeláčci prokousat.

Klapka proti škůdcům: ta je naprosto nezbytnou součástí. Funguje na způsobu padacích dvířek, takže se do ní dostanou jen čmeláci a nikdo jiný. Klapka nesmí být příliš těžká ani lehká, proto ji nakupujte vždy od zkušených chovatelů.

Těsnění: ideální a kvalitní domeček pro čmeláky také dobře těsní, nemá žádné škvíry a je pevný. Pokud se škvíry objeví, je nutné je ihned utěsnit, aby se do domečku nedostali vetřelci.

Jak chovat čmeláky? Pořiďte kvalitní zateplující náplň

Aby se mohl čmelák správně vyvinout, potřebuje teplotu okolo 30 °C. Proto je pro domeček nezbytná kvalitní náplň, která čmelín zateplí a čmeláci si zde mohou dělat svá hnízda. Ideální je krejčovská vata, ovčí vlna či rozcupovaný filc. Materiály lze různě kombinovat. Náplň musíte dát do 2/3 výšky čmelína. Málo náplně anebo nevhodně zvolený materiál může způsobit úhyn a nezdar.

Důležitá je také volba místa, kam čmelín dáte. Hledejte na zahradě stinná místa a domeček dejte na podstavec s nožkou potřenou lepem, abyste ho chránili před mravenci.

Chov čmeláků: jak domeček pro čmeláky osídlit

Při osazení čmelína máte na výběr mezi 3 způsoby:

  • Do čmelína se královna nastěhuje sama. Stačí nechat otevřený vletový otvor a vyčkat.
  • Královnu na jaře odchytnete a dáte ji do čmelína.
  • Koupíte si u zkušeného chovatele čmeláčí rodinku. Matka s prvními dělnicemi vyjde okolo 1500 Kč, rozvinuté hnízdo stojí zhruba 2000 Kč.

 

Pozor, ale! Nikdy nechytejte matku, u které na nohou vidíte rousky s pylem. Hnízdo už má a bude se chtít vrátit. Ideální je taková, která na konci března/začátkem dubna lítá nízko nad zemí, a to pomalu ve večerních hodinách. Taková matka se snaží pravděpodobně najít vhodné místo pro založení hnízda.

Po odchytnutí ji dáme do čmelína a zavřeme otvor. Pokud do něj umístíte trochu medu, máte větší šanci uspět. Po zhruba 20 minutách otvor otevřete. Jestli vylétne a vrátí se, máte vyhráno.

Jak chovat čmeláky za špatného počasí?

Pokud je nevlídné počasí, a to například silný déšť nebo naopak velmi sucho, je potřeba čmeláky zásobovat potravou. Právě v těchto případech je totiž na zahradě a okolí nedostatek nektaru.

A jak čmeláky přikrmíme?

  • Vložíme do čmelína tekutý med nebo cukerný sirup.
  • Dáváme jej na horní část výstelky.
  • Podáváme malé množství, ve větším množstvím hrozí utopení.
  • Med dejte do víčka od PET lahve.
  • Měňte ho každý druhý den.

Co dělat, když jsou v létě vysoké teploty?

A co dělat, když jsou v létě vysoké teploty trvající několik dní? Čmelín je potřeba chladit, a to ideálně mokrým hadrem, který dejte na střechu nebo na odvětrávání.

Co jste o čmelácích nevěděli?

  • Narozdíl od včel jsou čmeláčci mnohem aktivnější. Opylovávají totiž květy i za chladného a nepříznivého počasí.
  • Jsou také zdatnější opylovači. Dostanou se hravě i do úzkých a dlouhých květů, kam včelky nedosáhnou.
  • Bát se jich rozhodně nemusíte, jsou mírumilovní a především chránění!
  • U nás žije okolo 20 druhů čmeláků, a ještě několik druhů tzv. pačmeláků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…