Jaká plema slepic si vybrat pro chov?
21. 04. 2020 Přečteno: 1549x

Papoušek nádherný se pyšní svou barvou i přátelským chováním vůči ostatním opeřencům

Pochází z Austrálie a své jméno si skutečně zasloužil. Papoušek nádherný se může chlubit jasnými zelenými letkami. Nechybí ani žluté peří na hrdle a pod ním výrazný červený pruh. Papoušek nádherný dorůstá až 40 cm, a nejen pro své krásné zbarvení je velmi oblíbený mezi chovateli. Je totiž snášenlivý a vyjde s jakýmkoliv opeřencem. Chov papoušků je sice zábava, ovšem je potřeba pečlivost a trpělivost.

Papoušek nádherný hraje několika barvami

Málokterý papoušek je tak pestře zbarvený, jako právě papoušek nádherný. Nejprve vás určitě zaujme krásně sytá a zářivá světle zelená barva, která pokrývá téměř celé tělo papouška. Velkou část těla také tvoří tmavě zelené letky.

Čtěte také:

Kakadu růžový se snadno naučí různým trikům. Jak na jeho chov?

Na papouškovi je výrazná taktéž žlutá barva peří, a to na hrdle. Hned pod hrdlem se nachází výrazný červený pruh, který nechybí žádnému samci. Samičky jsou bohužel méně výrazné, jelikož jejich hlava je jednotvárně zelená.

Papoušek nádherný je velmi přátelský

Ve volné přírodě se vyskytuje v Austrálii. Obývá dutiny stromů. Živí se převážně semeny a květy, ovocem, pylem i nektarem. Je zařazený do kategorie zranitelných druhů, jelikož ve volné přírodě se jich vyskytuje již jen necelých 7000 jedinců.

Někteří papoušci nesnesou kolem sebe jiné opeřence. To je ale naprostý opak papouška nádherného. Je vysoce snášenlivý a ve voliéře či kleci s ním může být i další kamarád. Jestliže papouškovi dopřejete dostatek prostoru, bude vycházet bez problémů i s jedinci stejného druhu.

Papoušek nádherný - chov ve voliéře je nutný

Papoušek nádherný rád létá, a proto se neobejdete bez prostorné voliéry. Pokud papouška zavřete do malé klece, bude nešťastný. Voliéra musí být alespoň 4 metry dlouhá a postavena z pevného materiálu.

Logicky se tento papoušek nedá chovat v bytě. Je potřeba mít skutečně dostatek prostoru. Je poměrně odolný. Pokud mu postavíte přístřešek, není nutné jej přes zimu často ani vytápět.

Ve voliéře samozřejmě nesmí chybět bidla, misky na krmení a stále čerstvá voda. Dopřejte papouškovi také dostatek podnětů pro zábavu. Jelikož papoušek nádherný rád klove, zásobujeme ho pravidelně větvičkami ze stromů, nejlépe těmi vrbovými a z ovocných stromů. Pozor ale, stromy nesmí být ničím stříkané.

Chov papoušků nádherných je zábavná podívaná

Chov papoušků nádherných je skutečně zábava. Papoušci se velmi rádi koupají. Pohled na rochnícího se papouška v misce plné vody je k popukání. Papoušci tohoto druhu jsou taktéž velmi zvědaví a rádi šmejdí všude možně. Pozor ale na květiny. Kdybyste papouška chtěli vypustit doma, nejvíce by utrpěli právě vaše květiny, na kterých by si hned smlsnul.

Pokud mu budete věnovat každý den chvilku, naučíte ho dokonce i mluvit. Se správným a trpělivým přístupem ho můžete naučit nejen pár slov, ale i jednoduché věty. Skvěle dokáže papoušek pískat i všelijaké melodie.

Papoušek nádherný - chov vyžaduje kvalitní stravu

Základem je směs prosa, ovsa, slunečnice, lesknice a pšenice. Kupujte jen kvalitní směsi pro střední papoušky, které obsahují potřebné látky. V jídelníčku nesmí chybět ani ovoce, zelenina a zelené krmení. Pokud máme pár, v době hnízdění přidáváme vaječné míchanice.

Povolené ovoce

Povolená zelenina

Vhodné ořechy

jablka

okurek

mandle

broskve

salát

vlašské

meruňky

mrkev

pekanové

švestky

brokolice

buráky

maliny

červená řepa

lískové

banán

polníček

 

borůvky

rukola

 

jahody

květák

 

nektarinky

cuketa

 

Chov papoušků nádherných může ohrozit nemoc

Bohužel i při správné a kvalitní péči se může vyskytnout nemoc. Jak poznáme, že je papoušek nemocný?

Příznaky nemoci:

  • načepýřené peří
  • ztráta chuti
  • únava
  • peří má neobvyklou barvu a tvar
  • vytrhávání peří
  • řídký trus
  • hlenovitý výtok z očí, nozder
  • třes

 

Jestliže na svém papouškovi uvidíte některé z oněch příznaků, ihned navštivte veterináře. Může se jednat o závažné onemocnění.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…