Chůvička japonská chov: je velmi přátelská a nenáročná.
18. 03. 2019 Přečteno: 3143x

Papoušek agapornis se pyšní pestrým peřím, je aktivním a hravým společníkem

Papoušek agapornis je malý, zato ale velmi nádherně zbarvený papoušek, který patří k oblíbeným opeřencům. Ve volné přírodě se vyskytuje hlavně v Tanzanii, jako domácí mazlíček si ho oblíbí každý, kdo se na něj jen podívá. A to nejen kvůli pestrému zbarvení, ale také roztomilému kukuči. Známý je především papoušek agapornis škraboškový, kterého byste měli chovat v páru. Rádi vám poradíme, na co vše se zaměřit, pokud se pro chov papouška rozhodnete.

Papoušek agapornis si vás získá svým zbarvením

Papoušek agapornis je menšího vzrůstu s poměrně velkou hlavou, silným zobákem a krátkým ocasem. Učaruje vás svým pestrým zbarvením. Na jeho těle se vyskytuje především sytě žlutá, zelená, na konci křídel pak tmavě modrá až fialová. Hlava je tmavě zbarvena, výrazné jsou velké oči s jasně bílým bělmem, které hezky kontrastují.

Čtěte také:

Chov andulek vám do domácnosti přinese mnoho legrace. Andulky jsou roztomilí a hraví společníci

Patří mezi nejmenší druhy papoušků a je jich celkem 9 různých druhů. Největší je papoušek agapornis škraboškový. Svým způsobem života jsou si všichni velice podobní, rozdíl je jen ve zbarvení.

Papoušek agapornis - chov vyžaduje hlavně klec se silným pletivem

Pokud se pro chov tohoto druhu papouška rozhodnete, pak budete potřebovat vyšší klec, a to především se silným pletivem, protože ji papoušek jinak zlikviduje. Papoušek agapornis rád šplhá a je poměrně aktivní a čiperný. Proto byste měli klec řádně vybavit prolézačkami a dalšími atrakcemi, které ho zabaví.

Co vše papoušek v kleci potřebuje?

  • každý den čistou vodu
  • misku s potravou
  • větve ovocných stromů a pupeny
  • grit nebo písek na trávení
  • misku s vodou na koupání

Papoušek agapornis škraboškový je zvídavý společník

Papoušek je velice zvídavý a rychle se učí novým věcem. Velmi rychle si na vás zvykne a vytvoří si s vámi silné pouto. Proto je vhodnější chovat papoušky v páru, aby si vytvořili vřelý vztah mezi sebou. Samotu totiž nesnáší příliš dobře.

Abyste ho v kleci zabavili, dejte mu do ní několik větviček ovocných stromů a všemožné hračky, které ho nebudou nudit. Několikrát za týden ho nechte prolétnout volně po místnosti, ale pozor na knihy. Velice rád totiž okusuje přebaly.

Papoušek argapornis potřebuje pestrou stravu

Ve volné přírodě se papoušek živí hlavně semeny a zemědělskými plodinami jako je proso nebo kukuřice. A jak by měla strava vypadat? Především musí být pestrá a kvalitní:

  • semena
  • bobule: jeřabiny
  • ovoce: jablko, meruňka, rybíz
  • zelenina: okurka, mrkev, kukuřice
  • větve: ovocné stromy, bříza, vrba, javor

Papoušek agapornis škraboškový potřebuje také kvalitní směsi, které obsahují potřebné živiny, vitamíny i minerály. A čemu se naopak při krmení papouška vyhnout?

  • avokádo
  • šeřík
  • bez černý
  • ořešák
  • tis
  • syrové fazole

Papoušek agapornis škraboškový vás bude těšit několik let

Nemusíte se obávat vysoké ceny za papouška. Je cenově dostupný, takže vás finančně rozhodně nezatíží jako takový papoušek ara. U nás ho snadno seženete ve zverimexu, lepší je ale kupovat mládě od zkušeného chovatele, který vám může poradit i několik tajných triků, které se vám při chovu budou určitě hodit.

Pokud se papouška budete starat pečlivě, bude vám dělat radost až 12 let. Pozor ale na některé nemoci, které mu mohou život znepříjemnit.

Chov papouška agapornis se někdy neobejde bez nemocí

Bohužel i když se o papouška staráte s největší láskou a péčí, mohou se vyskytnout různé nemoci. Mezi nejčastější nemoci agapornisů patří:

Vytrhávání peří - může mít různé příčiny jako je především osamělost, nuda, kožní nemoci, paraziti nebo špatná potrava. Jakmile papoušek jednou začne, je velmi náročné vytrhávání zastavit. Měli byste navštívit veterináře, který určí příčinu a nastolí léčbu.

Červi - nákazu červi poznáte podle výkalů, které v sobě obsahují krev. Papoušek také nadměrně konzumuje potravu, ovšem všímat si lze spíše úbytku jeho váhy. Nemoc se léčí odčervovacími prostředky od veterináře.

Tumory - někdy se u agapornisů objevuje také tumor. Ten poznáte tak, že se na těle papouška vytvoří zvětšující se bulka. Papouška musíte vzít okamžitě k veterináři, který tumor odstraní operativně.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…