Krev ve stolici u psa: Může to být vážné?

Jaké tedy mohou být příčiny a následky krve ve stolici u psa? Můžeme se setkat se dvěma typy krve. Pokud je krev světle červená, pochází z konečníku…

Našli jste u svého pejska krev ve stolici? Důvody se mohou různit - od prasklé žilky přes parazity až po těžší vnitřní poranění. Valnou většinu potíží způsobujících krvácení do trávicího traktu je nutno řešit co nejdříve. Trávicí porucha jakéhokoliv typu, trvá-li déle než pár dní, vede k podvýživě psa a krvácení jí jen dodává na závažnosti.

Tmavá, nebo světlá krev ve stolici u psa? Barva může pomoci určit problém

Jaké tedy mohou být příčiny a následky krve ve stolici u psa? Můžeme se setkat se dvěma typy krve. Pokud je krev světle červená, pochází z konečníku nebo tlustého střeva. Černá stolice svědčí o krvácení v oblasti žaludku. Závažnost trávicího problému závisí na konkrétní příčině. Tu je možno jednoduše zařadit jednak podle množství a četnosti krvavé stolice a jednak právě podle barvy.

Čtěte také:

Poznáte nejčastější nemoci psů?

Přesnou diagnostiku a léčbu však poskytne jedině veterinář. Po nálezu krve ve stolici okamžitě kontaktuje telefonem zvěrolékaře, popište vzhled daného výkalu a domluvte se na dalším postupu. Krvavý průjem u psa vždy vyžaduje rychlé jednání a návštěvu lékaře.

Velmi záleží na celkovém rozpoložení a chování psa. Jestliže váš pejsek kromě krve ve výkalech normálně běhá a žere, nemusí to být nic zlého, ale sledujte bedlivě jeho stravování a vylučování. Pokud se nevrátí hned k normálu, nastolte několikahodinovou hladovku a objednejte se s ním na veterinu. Okamžitý telefonát veterináři je však důležitý, jeden totiž nikdy neví.

Krev ve stolici u psa: příčinou mohou být i hemoroidy

Jednorázový nález krve v psím exkrementu ještě nemusí nic znamenat. Jedná-li se o v malé množství čerstvé krve, psovi pravděpodobně praskla cévka v konečníku. Aby se toto nedělo pravidelně, ujistěte se, že se váš mazlíček správně stravuje a nemívá extrémně suché a tvrdé výkaly. Kvalitní krmivo pro psy je základ.

Hemoroidy u psa mohou být dalším důvodem krvavé stolice u psa. Tato deformace cév v anální sliznici je u psů mnohem vzácnější než u lidí, ale může se to stát. Jejich původcem bývají jiné trávicí obtíže, které samotné je třeba řešit, když nastanou. Pokud se psovi (často staršího věku) objeví hemoroidy, měli byste okamžitě nechat psa vyšetřit, abyste úniku krve do stolice a dalším bolestivým poraněním anální oblasti předešli.

Když pes sáňkuje

Další možnou příčinou přítomnosti světlé krve ve výkalech je zánět nebo podráždění paraanálních pachových žlázek. Pes s ucpanými žlázkami opakovaně “sáňkuje” ve snaze si od nepříjemného pocitu ulevit. To je jasným znamením, že je třeba zajet na veterinu a nechat je vyčistit. Sáňkování může mít jiný důvod, i ten by však bylo vhodné vyšetřit.

Má-li pes černou stolici, ne vždy je krev vidět

Psí exkrementy jsou zpravidla černé po strávení krve. Ne každý hned pojme podezření, že stolice je černá právě od krvácení do trávicí soustavy. V případě, že jste pejska nakrmili vnitřnostmi nebo masným výrobkem s obsahem krve, nedivte se. Jinak je ale stolice zabarvena jeho vlastní krví. Na vině může být například žaludeční vřed.

Černou krvavou stolici, melénu, u psů může způsobovat celá řada příčin týkajících se tenkého střeva a žaludku. Krvácení je většinou symptomem vážnějšího problému. Pochází-li například ze žaludečního vředu, pejsek může mít poruchu jater nebo dokonce rakovinu ‒ vředy jsou u psů vzácné a nevznikají samy o sobě.

Při poruše způsobující krev ve stolici u psa dochází často k rychlému vypuzování potravy. Jedná se hlavně o průjem, ale ten je nezřídka doplněn zvracením. Ve zvratcích také může být přítomna krev, pochází-li ze žaludku.

Krvavý průjem psovi může vážně ublížit

Na průjem u psa většinou stačí dieta, vařená rýže, dostatek tekutin, případně psí prášek proti průjmu. Situace však je úplně jiná, když pes vyměšuje zároveň i krev. Nepokoušejte se ho léčit sami.

Okamžitě jednejte, zvlášť jedná-li se o štěně. Průjem u štěněte sám o sobě představuje smrtelné nebezpečí, natož ještě s krví. Štěňata většinou mají krev ve stolici kvůli parazitům, možných důvodů je ale více.

Krvavý průjem u psa může nastat z následujících důvodů:

  • přítomnost parazitů, jako jsou tasemnice nebo různí prvoci
  • pozření nestravitelného tělesa, které mohlo poranit sliznici
  • pozření zkažené/nezdravé potravy může být velmi dráždivé
  • nemoci jater nebo slinivky
  • rakovina v oblasti břicha
  • selhání ledvin
  • napadení organismu parvovirem, což bývá i smrtelné
  • bakteriální infekce střev, například salmonella nebo E. coli

Prevence krve ve stolici u psa a dalších trávicích problémů

Výskytu krvavé stolice u psa se dá částečně vyhnout kvalitním, vyváženým a stabilním jídelníčkem. Pokud bude pes jíst, co má, jeho trávicí ústrojí nemá důvod si s tím neporadit. Pokud ve stolici najdete známku parazitů, co nejdříve psa odčervěte. Přípravky na odčervení psa mohou pomoci předcházet mnoha střevním a zažívacím potížím.

Celkově platí, že čím zdravější životní styl se zdravou stravou a dostatkem pohybu, tím větší je imunita organismu. Některé nemoci, jako je virová nákaza nebo dokonce rakovina, které také někdy negativně působí na trávení, jsou nepředvídatelné. Buďte proto vždy uvědomělí, pozorujte svého psa a kontrolujte jeho stav, abyste případné příznaky odhalili včas.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...