25. 03. 2020 Přečteno: 5439x

Kožní nemoci u psů. Jak je rozpoznat a léčit?

V současné době bylo popsáno více než 160 druhů kožních nemocí u psů. Některé z nich se vyskytují jen zřídka, jiné bývají na pořadu dne hned několikrát do roka. Jaké kožní problémy mohou pejsky postihnout nečastěji? Poznáte příznaky, které ukazují na kožní problémy u psa? A hlavně, lze těmto problémům předcházet?

Kožní nemoci psů – příznaky

Kožní problémy u psa mohou mít řadu příčin – bodnutí hmyzem, paraziti, virové či bakteriální onemocnění nebo alergická reakce. Ať už je původcem kožních problémů cokoli, to, že něco není v pořádku poznáte velmi rychle. Pes se totiž na problematických místech opakovaně škrábe, kouše nebo si místo olizuje. Pokud se na pokožku psa podíváte zblízka, objevíte vyrážku nebo jiné defekty, které na kůži prokazatelně nepatří. Dalším příznakem je neobvyklá ztráta chlupů mimo typické období línání nebo zhoršená kvalita srsti.

Čtěte také:

Alergie u psa může být i na granule. Holistické krmivo pro psy je ideální řešení

Kožní problémy u psa: pozor dejte na rizika z prodlení

Pakliže na kůži psa objevíte vyrážku, zkontrolujte, zda jde o ojedinělý výsev nebo se rozšířila i do jiných částí srsti. V každém případě je třeba zpozornět. Pokud se stav do druhého dne výrazně zhorší, případně pes danému místu stále věnuje nadměrnou pozornost, vyhledejte veterináře. Pokud péči zanedbáte, může zhoršením stavu (nebo mechanickým poškozením) dojít k poškození kůže a vzniku otevřené rány. Ta bývá ohrožena sekundárními infekcemi. Léčba se pak výrazně prodlouží i prodraží.

Kožní nemoci psů: blechy a svrab

Pakliže kožní problémy u psa ukazují na vnější parazity, jedná se u psa nejčastěji o blechy nebo svrab - prašivina. Prvním krokem je tedy odstranění těchto roztočů z kůže psa. Bohužel speciální přípravky (spreje, tabletky, šampóny nebo gely) obvykle likvidují jen dospělé jedince daného parazita. Důvodem, proč nelze zahubit i larvy je, že ty jsou ukryté například ve střevech, plicích nebo jsou „zavrtané“ v pokožce. Proto je nutné kúru aplikovat opakovaně. Tím zamezíte nakladení nových vajíček.

Nejčastější kožní nemoci u psa

1. Infekce – v drobné rance, kterou si pes někde způsobil se přemnoží mikroorganismy, které vyvolají zánětlivou reakci. Tyto kožní problémy se u psa vyskytují zejména v uších nebo slabinách.

2. Folikultitida – základním projevem jsou červené pupínky na různých částech těla. Pozor, některé druhy se mohou přenést na člověka, pro kterého představuje výrazně vyšší riziko. Je třeba návštěva veterináře.

3. Impetigo – jde o bakteriální onemocnění, kdy streptokok způsobí zánětlivou reakci kůže. Vytvářejí se hnisavé puchýřky, které praskají a tvoří „krusty“. Ohrožuje zejména štěňata.

4. Dermatofytóza – toto kožní onemocnění je způsobeno paraziticky rostoucími plísněmi. Ty prorůstají chlupy nebo pokožkou psa. Je ohrožením spíše pro oslabené, starší psy nebo březí či kojící feny. Vyznačuje se zánětlivými kruhovými skvrnami na kůži.

5. Seborea – u lidí i psů má toto kožní onemocnění podobný průběh – suchá odlupující se kůže zejména v oblasti hlavy a uší (vypadá jako lupy).

6. Alopécie - vypadávání srsti a vznik lysin. Kromě nevodné stravy může být příčinou i špatný psychický stav

7. Klíště – mezi spouštěče kožních problémů může patřit i klíště. Kromě potíží z kůží může i u psů způsobit boreliózu.

8. Hormonální nerovnováha – pakliže byly vyloučeny bakteriální či virové příčiny, může být na vině také rozkolísaná hladina hormonů, kterou způsobuje nevhodná strava. Vždy se tedy zaměřujte na kvalitu. U citlivějších psů je na místě zařadit speciální krmiva.

Kožní alergie u psa

Pokud není kůže psa viditelně napadena nějakými parazity a veterinář vyloučil virovou nebo bakteriální infekci, bývá na vině alergická reakce. Může jít například o potravinovou alergii. Nejčastějšími alergeny ve stravě jsou pšenice, kravské mléko a v některých případech i kuřecí maso. Kožní alergie u psa může být vyvolána i vnějšími vlivy – pyly, šampón, prací prášek nebo obyčejná vonná svíčka do bytu. Pro psy s citlivou pokožkou je vhodné speciální krmivo, například Purina Pro Plan se směsí živin Optiderma, jež obsahuje vyváženou směs určenou pro psy s přecitlivělostí na určité složky potravy.

Kožní problémy u psa – prevence

Podobně jako u lidí, i kožní problémy u psa jsou projevem nějaké vnitřní nerovnováhy. Základními preventivními kroky by měly být:

  1. kvalitní strava, která obsahuje vyvážený poměr živin, vitamínů a minerálů,
  2. pravidelná kontrola srsti i pokožky a případné ošetření oleji s vitamínem E,
  3. utírání psích tlapek,
  4. vhodná psí kosmetika (pomůže odstranit i vnější alergeny v podobě pylu a prachu) a
  5. ošetření drobných ranek.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo