Založení chovné stanice psů není pro každého.
14. 08. 2019

Jak správně krmit malá psí plemena? Upravte mazlíčkovi jídelníček

Každý pejsek má své potřeby. V péči hraje jednu z nejdůležitějších rolí právě jeho plemeno. Malá psí plemena mají zvláštní nároky na živiny i krmnou dávku. Aby náš mazlíček dostal tu správnou péči, měli bychom o stravě vědět co nejvíce. Poradíme, co malá plemena psů potřebují a jak správně granule pro malé psy vybrat.

Čím se malá psí plemena v krmení liší?

Malá psí plemena mají oproti větším pejskům jiný metabolismus. Tím se mění i nároky na krmení. Mazlíčkovi bychom měli podávat speciální granule pro malé psy. Krmivo pro jiná plemena nebo granule, které velikost psa nerozlišují, našemu mazlíčkovi nedodají potřebné živiny. Abychom pejskovi nezadělávali na zdravotní problémy, musíme stravování jeho nárokům přizpůsobovat.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Může to být překvapením, ale malá psí plemena mohou potřebovat více kalorií než plemena větší. Menší pejsci mají totiž rychlejší metabolismus. Zejména ve štěněcím věku potřebují malá plemena psů vyšší kalorický příjem.

Ačkoli malá plemena psů potřebují více kalorií, rozhodně to neznamená, že by se měla přejídat. Obezita zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších onemocnění, proto bychom se pejskově nadváze měli snažit vyhnout.

Zejména štěňata trpasličích plemen mohou mít kvůli špatné stravě nízkou hladinu cukru v krvi. Ta může vést až k hyperglykémií. Někdy musí štěňata jíst až šestkrát denně. Proto bychom granule pro štěňata malých plemen měli vybírat obzvlášť pečlivě.

Granule pro malé psy můžou zabránit nemocem

Malá plemena psů žijí zpravidla déle než plemena větší. Klidně s námi mohou být déle jak 15 let. Za tak dlouhou dobu se u nich může vyskytnout více zdravotních problémů. Abychom pejska udrželi po celý jeho život v co nejlepší kondici, potřebuje správné stravování. Kvalitní granule pro malá plemena nám můžou pomoci snížit riziko vzniku nebezpečných chorob.

Malá psí plemena můžou mít obtíže se žvýkáním větších granulí. Navíc by se jimi pejsci mohli i zadusit. Proto vybírejme takové granule pro psy, které jsou menší a budou se pejskovi snadno žvýkat.

Granule pro malé psy by měly obsahovat antioxidanty. Ty zbavují pejskovo tělo volných radikálů a škodlivých látek. Brání ho tak před různými chorobami.

Nároky v krmení se liší i podle pejskova věku. Granule pro štěňata jsou rozhodně nezbytnou součástí jídelníčku, granule pro dospělé psy nedodají totiž štěněti to, co potřebuje. Staršímu pejskovi ale stravu měnit nemusíme. Pokud nemá zdravotní problémy, které vyžadují speciální krmivo, prospějí mu klasické granule pro malé psy.

Malá plemena psů by měla denně sníst zhruba hrnek krmiva. Krmnou dávku rozdělme do dvou porcí, ráno i večer pejsek dostane půl hrnku krmiva. Pokud nevíme, jaké granule pro štěňata malých plemen vybrat, poraďme se s naším veterinářem.

Tipy, jak poznat kvalitní granule pro malá plemena psů

U granulí se vyplatí dobře číst etikety. Dozvíme se, pro koho je krmivo určené, jaké má složení a jakou dávku pejskovi podávat. Co by granule pro malé psy měly obsahovat?

  1. Důležité je označení kompletní a vyvážené. Znamená to, že pes dostane všechny nezbytné živiny, které pro své zdraví potřebuje.
  2. Hlídejme si podíl bílkovin a tuku. Granule pro malé psy by měly obsahovat 22 – 30 % bílkovin, tuku zase 10 - 20 %.
  3. Granule pro malé psy by měly obsahovat jako hlavní složku maso. Můžou se ale skládat i z neživočišných produktů, pes není narozdíl od kočky čistě masožravec. Malá psí plemena proto mohou konzumovat i zeleninu či jiné plodiny.
  4. Nezapomeňme se ujistit, že jsou rozlišené granule pro štěňata malých plemen a pro dospělé psy. V různém věku se nároky na stravování mění.
  5. Kvalitní krmivo nám pomůže určit i výživová tabulka na etiketě. Výrobce by měl uvést přesný podíl obsažených kalorií, vitamínů, minerálů a dalších živin.
  6. Na etiketě by mělo být uvedené doporučené dávkování. Nezapomeňme pejska pravidelně pejska vážit, abychom zjistili, zda nezvykle nepřibírá nebo naopak nehubne.

Přečtěte si také náš článek s tipy, jaký je vhodný pes do bytu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo