Hlavolamy pro psy: Fyzická aktivita není všechno

Na trhu je v dnešní době ledacos. Pejskovi můžete sehnat hračky, do nichž se dá schovat pamlsek. Úkolem psa je se k pamlsku dostat. Zvídavost zvířete…

Jak zabavit psa, když na něj v danou chvíli nemáte čas, anebo venku leje jako z konve a váš domácí mazlíček nemůže běhat po zahradě či jít na procházku? Když psovi nevěnujeme pozornost, většinou leží a spí nebo něco kouše. Kdo by toto chtěl dělat dlouho? Váš pejsek určitě rád očichává svět kolem sebe nebo si rád nechá házet míček. Existují však další způsoby, jak mu poskytnout rozptýlení a zároveň prověřit jeho inteligenci.

Pes potřebuje ke zdraví dostatek pohybu. Je to však zároveň inteligentní zvíře, které se rádo učí. A to zdaleka nemusí skončit základním výcvikem štěněte. Mentální rozvoj je třeba podporovat v každém věku. Řešení hlavolamu je úkon, který psa zaměstná a pozitivně působí na jeho mysl i na jeho psychiku

Čtěte také:

Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?

Hlavolamy pro psy představují způsob ukojení jejich zvídavosti, i když musí zrovna čekat doma. Pes potřebuje podněty a pokud se mu jich nedostává, může začít duševně chřadnout. V některých případech psi berou a ničí věci svých pánů, jen aby se zabavili – to je normální u malých štěňat, která ještě neznají pravidla, ale ne pro dospělé psy. Pro štěňata je hra obzvláště důležitá a když mají správnou výchovu i péči, měla by sama destruktivní zlozvyk díky výcviku opustit.

Inteligentní hračky pro psy znamenají více než zábavu

Na trhu je v dnešní době ledacos. Pejskovi můžete sehnat hračky, do nichž se dá schovat pamlsek. Úkolem psa je se k pamlsku dostat. Zvídavost zvířete je na rozdíl od té lidské omezena na to, co pomáhá k přežití, tedy jídlo. Pes však potřebuje čas od času výzvu – jeho divokým předkům nikdo misku před čumák nepostavil.

U některých hraček je úkolem místo něčeho na zub získat plyšové zvířátko. Tato varianta je obzvláště přitažlivá pro psy se silným loveckým pudem, celkově je také vhodným typem hračky pro pejsky držící dietu.

Inteligentní hračky pro psy mívají různou podobu. Od míčku, kterým je třeba správně zakoulet, k plochým krabičkách, u kterých pes musí otevřít správně dvířka. Uvnitř se skrývá kýžená odměna. Dalším zajímavým typem hračky je huňatý umělý drn simulující trávník. Úkolem psa je procvičit si čich a vyčmuchat pamlsek mezi měkkými “stébly”. Složitější interaktivní předměty mají dokonce různé páčky a tlačítka.

Hlavolamů pro psy se vyrábí spousta. Jak vybrat?

Pokud se chystáte psovi pořídit nějakou tu interaktivní hračku neboli hlavolam, ujistěte se, že kupujete kvalitu. Kupujte pouze nezávadný materiál – bezpečný a netoxický. Zatímco na nezávadnost hraček pro děti máme jasně definované předpisy, u psích hraček je to o důvěryhodnosti výrobce. Vsaďte například raději na firmu, která se na psí hračky specializuje, než na internetové velkotržiště.

Samozřejmě vezměte v potaz také velikost psa. Plemena se silnými čelistmi potřebují tvrdší hračky, aby něco vydržely, menší psi zase měkčí. Toto ostatně platí u všech typů hraček.

Svého psa dobře znáte, a tak byste měli být schopni odhadnout jeho povahu i bystrost. U těchto hraček je nutná motivace a netrénovaný pejsek by mohl příliš těžký hlavolam vzdát. Příliš snadná hra se však brzy omrzí. Nejste-li si jistí, začněte s něčím lehčím a později dle potřeby úroveň zvedněte. V případě, že si pes neví rady, buďte s ním a ukažte mu, jak hračka funguje. Používáte-li k výcviku clicker, můžete mu takto dát vědět, kdy udělal správný krok.

Pro štěňata se hlavolamy s pochoutkou doporučují, až když zvládají hygienické návyky. Pamlsek z hračky totiž pes dostává mimo čas krmení a nepravidelně. Toto může ztížit osvojení správné venčící rutiny.

Jak zabavit psa s tím, co máme doma?

Inteligentní hračky pro psa můžete vyrobit i doma. Některé způsoby výroby hlavolamů jsou velmi nenáročné materiálem i stráveným časem. Nejjednodušší z nich vypadá následovně: Vložte pamlsek do ruličky od toaletního papíru. Okraj rolky zahněte na obou stranách dovnitř tak, aby pochoutka zůstala uzavřená uvnitř. Psovi bude chvíli trvat, než se mu povede hračku otevřít.

Hlavolamy pro psy jsou vhodným způsobem, jak zužitkovat také například nadbytečné krabičky. Krabice různých velikostí proměňte v sadu hranatých matrjošek a všechny je pozavírejte do sebe navzájem. V té nejmenší, úplně uvnitř, bude skryta psí jednohubka, kterou pes svým skvělým čichem ucítí a pustí se do otevírání.

Kutilové zvládnou vytvořit i následující hračku s láhvemi. Sestává ze dvou svislých, bezpečně postavených destiček. Ty jsou spojeny vodorovnou tyčkou. Na tyči jsou nasazeny plastové láhve – stačí vyříznout dva protilehlé otvory asi v polovině výšky láhve a navléct ji na tyč. Když do lahví vhodíte pamlsek, pes s nimi musí na tyčce otočit, aby z nich sousto vypadlo.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...