Chov pštrosů je nenáročný a přináší chutná pštrosí vejce i nízkotučné pštrosí maso.
18. 09. 2018 Přečteno: 3233x

Draví ptáci jsou nádherní, ale nároční. Zjistěte, jak na chov dravců

Draví ptáci jsou velkolepí, krásní a elegantní. Počítejme ale s tím, že klasické mazlíčky z nich rozhodně neuděláme. Potřebují péči, čas a respekt. Chov dravců vyžaduje nejenom četné zkušenosti, ale i potřebná povolení. Řekneme vše, co o chovu dravců potřebujete vědět. Poradíme, co je zapotřebí vyřídit, jaké druhy chovat a hlavně, jakou naši dravci potřebují péči.

Pokud nás draví ptáci fascinují a chceme je chovat podobně jako třeba andulky, rovnou je pusťme z hlavy. Draví ptáci potřebují speciální péči, která nás bude stát hodně času a někdy i peněz. Chov dravých ptáků je dlouhodobý závazek, ne jen záliba. Kromě toho, draví ptáci žijí opravdu dlouho. Třeba orel se může dožít stejného věku, jako člověk. Proto předem zvažme, jestli o chov dravců opravdu stojíme.

Čtěte také:

Poštovní holub se skvěle vyzná v terénu a vždy se navrátí bezpečně domů

Draví ptáci se chovají k lovu i na prolet

Nejlepším způsobem, jak se draví ptáci chovají, je sokolnictví. Dravý pták zavřený jen tak v kleci by byl opravdu nešťastný. Sokolnictví nám pomůže potřeby dravce rozvíjet. Draví ptáci se většinou chovají z několika důvodů:

K lovu: Draví ptáci se vycvičí k tomu, aby lovili a opět se vrátili k majiteli. Musí být vycvičení a chovatel si být jistý že ví, co dělá. Takovýto chov nemůžeme dělat bez sokolnických zkoušek. Draví ptáci jsou v něm ale nejspokojenější.

Na prolet: Draví ptáci se naučí na povel chovatele odletět na dané místo a pak zase přiletět zpátky. Tato dovednost se pak často používá na různých přehlídkách a besedách. Pokud bychom ale chovali dravce pouze na prolet, příliš šťastní u nás nebudou.

Záchranná stanice: Naši dravci jsou z velké části ohrožení. Můžeme se rozhodnout si zřídit záchranou stanici divokých živočichů, kde se budeme o nemocné dravce starat a pak je opět vypouštět do přírody.

Dravci a jejich chov krok za krokem

  1. Nejprve se ujistěme, zda máme pro chov dravců opravdu dostatek času a energie.
  2. Rozhodněme se, pro jaké účely chceme dravce chovat. Naši dravci se od sebe liší a každý má trochu jiné potřeby. Třeba takový orel je pro začátečníky úplně nevhodný.
  3. Pro sokolnictví se nám budou hodit sokolnické zkoušky. Někteří naši dravci bez sokolnických zkoušek ani chovat nejdou.
  4. Zjistěme si, co bude potřebovat zrovna náš dravec a vše pro něj připravme.
  5. Pokud si chceme pořídit dravce, jedinou zákonnou cestou je zakoupení od registrovaného chovatele. Takové najdeme například na stránkách Klubu sokolníků.

Draví ptáci v sokolnictví

Orel

Chov orla je vhodný pouze pro zkušené sokolníky. Navíc se na něj vztahuje řada opatření, jeho lovu se například nesmí účastnit nikdo mladší patnácti let. A to ani jako divák. Orel totiž může být opravdu nebezpečný. Co se týká stravy, může jíst orel téměř jakékoli maso.

Poštolka

Chov poštolky je vhodný i pro začátečníky. Až s jejím chovem získáme zkušenosti, můžeme se poohlédnout i po dalších sokolovitých dravcích.

Káně Harrisova

Podobně jako poštolka, je i káně Harrisova dobré pro začátečníky. Přes jeho chov se dostaneme k jestřábům a jiným větším dravcům. Káně není v krmení vybíravé a rádo si pochutná snad na všem. Je velmi inteligentní a vyrovnané.

Jestřáb

Patří mezi dravce, kteří jsou v sokolnictví využívaní nejčastěji. Na stravu jestřáb není náročný, živí se jak savci, tak ptáky.

Krahujec

Velmi se podobá jestřábovi, jen je menší. Živí se hlavně ptáky.

Sup

Sup může jíst v podstatě cokoli. Nepohrdne ani hmyzem.

Sokol

Sokolovi chutnají především jednodenní kuřata. V přirozeném prostředí totiž loví ptáky. Je ho více druhů a je dobrý lovec, stejně jako letec.

Raroh

Uloví nám jak srstnaté, tak opeřené zvíře. Snadno se cvičí.

Dřemlík

Je velmi dobrý letec a loví hlavně menší ptactvo.

Naši dravci potřebují komoru, posed a krmení

Komora: Pro chov dravců budeme potřebovat takzvanou komoru. Pletivo není pro dravce vhodné. Ptáci se jím snaží opakovaně proletět a poškozují si peří. Správná komora má tři stěny z dřevěných latí, buďto plné anebo z části průhledné. Toho se docílí latěmi postavenými na výšku, mezi kterými jsou ponechané rozestupy. Na první pohled by se mohlo stát, že naši dravci budou potřebovat obrovské prostory, ve kterých budou moci létat. Ovšem v přírodě draví ptáci většinu času tráví sezením. Létají pouze při lovu.

Posed: V komoře je umístěný posed, tedy místo, na kterém může dravec sedět. Mezi nejčastější patří nízký posed, špalek anebo vysoká hrazda. K posedu je pták uvázaný. Úvaz by měl být dostatečně dlouhý, aby se pták mohl pohybovat a případně i trochu proletět. Dravec by ale měl být uvázaný řemínky na obou nohou.

Proletovačka: Pokud bychom dravci chtěli poskytnout větší prostor, pořiďme mu proletovačku. To jsou dva posedy, které jsou od sebe vzdálené několik metrů a dravec se může prolétávat z jednoho na druhý. Dva posedy jsou v proletovačce spojené lankem, na kterých je volně pohyblivý kroužek. K němu je dravec připevněný.

Sokolnická komora: Pokud je dravec nemocný anebo hnízdí, bude se nám hodit sokolnická komora. Je úplně uzavřená, až na zastřešení, které je jen částečné.

Chránění: Dravci by měli být chránění před přímým sluncem a deštěm.

Voda: Nezbytností je velká miska s vodou. Kromě pití se v ní dravci i koupou. Tím si čistí peří anebo se v létě ochlazují.

Krmení: Krmení dravce by mělo být co nejpodobnější tomu, co by jedl v přírodě. Nejčastěji se naši dravci krmí jednodenními kuřaty. Ty seženeme ve specializovaných prodejnách. Menší ptáky krmíme dvakrát denně, ty větší jednou. Vždy ale záleží na konkrétním druhu a také na fyzické zátěži, které má zrovna náš dravec. Krmivo by mělo obsahovat jak maso, tak srst, kůži, chlupy anebo peří. Podáváme jim ho vcelku, rozporcují si ho sami. Mělo by být buďto čerstvé anebo alespoň čerstvě rozmražené.

Rady chovatele: Zkusme si pořídit kontakt na zkušeného sokolníka, který nám bude radit. Chov dravců je dost specifický a postřehy kolegy se nám budou opravdu hodit.

Chov dravců, co jsou chránění: Jen s povolením

Někteří draví ptáci jsou chránění. Mezi takové patří například orel. Na takový chov dravců potřebujeme speciální povolení. Chráněná zvířata totiž podle zákona potřebují neobvyklou péči. Že se jim jí u nás dostane, dosvědčí krajská veterinární správa. Proto od ní k chovu chráněného druhu povolení potřebujeme.

Sokolnické zkoušky jsou nejlepší cestou k dobrému chovu

Pokud nás chov dravců opravdu zajímá, udělejme si sokolnické zkoušky. Dozvíme se zde vše potřebné, naučíme, jak se o dravé ptáky starat, na jaké nemoci dravci trpí a jak se naši dravci správně vycvičí. Pokud bychom se rozhodli pro chov bez sokolnických zkoušek, nemůžeme s dravci lovit a vztahují se na nás daleko přísnější opatření.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…