Cushingův syndrom u psa je nejčastější hormonální onemocnění psů. Víte, jak ho poznat?

Toto hormonální onemocnění vzniká v důsledku zvýšeného vylučování hormonu kortizolu. Následně může dojít k poškození ostatních orgánů v těle.…

I psi mohou mít hormonální potíže. Cushingův syndrom je hormonální onemocnění, které postihuje hlavně starší psy menších plemen. Problémy mohou nastat hlavně u pudlů, malých kníračů nebo jezevčíků. Málokdo však ví, jak tento syndrom vypadá, co obnáší a jak jej lze léčit. V článku se dozvíte vše podstatné, což vám může pomoci rychleji odhalit mazlíčkovy problémy.

Cushingův syndrom u psů je hormonální onemocnění

Toto hormonální onemocnění vzniká v důsledku zvýšeného vylučování hormonu kortizolu. Následně může dojít k poškození ostatních orgánů v těle. Kortizol je hormon, který pomáhá regulovat metabolismus.

Čtěte také:

I starý pes si může užívat zábavu. Interaktivní hry pro psy jsou ideální volbou

Kortizol se tvoří v nadledvinách, které jsou umístěny v dutině břišní. U zdravých psů koncentrace kortizolu v krevní plazmě kolísá. Psi s Cushingovým syndromem ale trpí po týdny až měsíce nadprodukcí kortizolu. To má následně škodlivý vliv na funkci několika orgánů v psím těle.

Jaké jsou příčiny Cushinghova syndromu?

Cushingův syndrom u psů vzniká v důsledku nádoru, a to hypofýzy nebo nadledvin. Nádory jsou většinou nezhoubné. Nádorové buňky produkují velké množství hormonu ACTH (kortikotropin), který následně podporuje nadledviny k tvorbě kortizolu.

Rychlá léčba je důležitá, jelikož při zanedbání se u psa mohou vyvinout další poruchy. Ty oslabí jeho tělo a vyžadují další léčbu.

Hrozba dalších nemocí:

Cushingův syndrom – příznaky jsou jasně viditelné

I když jsou hlavní příznaky viditelné, často si je mohou majitelé psů zaměnit se stárnutím psa. To pak také způsobuje problémy s diagnostikou a léčením. Nemoc je mnohdy odhalena pozdě.

Cushingův syndrom – příznaky

 • Kožní nemoci
 • Prověšené břicho
 • Vypadávání srsti
 • Časté močení
 • Změna chování
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Ztenčená kůže
 • Letargie
 • Dušnost
 • Zvýšený příjem tekutin

 

Každý pes však může nemoc prožívat zcela jinak. Především se u psa nemusí rozvinout všechny příznaky, ale jen některé.

Cushingův syndrom ohrožuje hlavně malá a starší plemena

Obvykle se s nemocí setkáváme u menších plemen a starších psů. Postihuje nejčastěji tato plemena:

 • Knírače
 • Pudly
 • Jezevčíky

 

Ve většině případů se projevují příznaky postupně, takže je velice těžké si jich všimnout. Proto byste si měli dělat pravidelné a pečlivé záznamy o chování a stavu vašeho psa.

Cushingův syndrom u psů: jak vypadá diagnostika?

Veterinář již z pohledu na psa může poznat, že se jedná o Cushingův syndrom. Je ale potřeba provést vyšetření krve. Aby byly výsledky správné, musíte pejska nechat u veterináře na několik hodin či na 1 den. Důvodem je to, že hladina kortizolu se během dne mění a různě kolísá. Proto je potřeba sledovat hladinu hormonu opakovaně a dlouhodobě.

Cushingův syndrom u psa: léčba neexistuje

Kvalita života psa s tímto syndromem je snížená. Nemoc je nevyléčitelná, ale s podáním správných léků můžete příznaky potlačovat. Potřebný lék obsahuje takové látky, které blokují produkci hormonu kortizol.

Péče o psa zahrnuje nejen podávání léků, ale také pravidelné kontroly u veterináře. Smířit se budete muset i s možnými vedlejšími účiny, jako jsou nechutenství, zvracení, slabost. Můžete si však být jisti, že léčbou alespoň zlepšíte pejskův stav a umožníte mu stále hezký život.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...