kobra indická
15. 01. 2019 Přečteno: 1409x

Chov želv může být někdy náročný. Želví řeč těla vám ale prozradí mnohé o jejich potřebách

Mezi oblíbené mazlíčky, které chováme v teráriích, patří především želvy. Máme několik druhů, ovšem nejběžnější je chov želv suchozemských a vodních. Pokud patříte mezi chovatele začátečníky, můžete mít občas problémy rozpoznat, co vám želva chce říci a co potřebuje. Proto jsme si pro vás připravili rady a tipy, které vám ze začátku pomohou při chovu tohoto mazlíčka, aby se měl u vás doma čile k světu a nic mu nechybělo. Stačí se jen naučit rozeznávat a chápat želví řeč těla. To je cesta k úspěšnému chovu želv.

Chov želv - želva je sociální a dokonce i rychlé zvíře

Ještě před tím, než si budete pořizovat želvu, měli byste hodit za hlavu všechny pověry a báchorky o tom, jak je želva pomalé zvíře. Věřte tomu nebo ne, želva dokáže být skutečně rychlá a pokud ji pustíte ven na zahradu, může se vám v mžiku zatoulat.

Čtěte také:

Želvárium nebo terárium? Vyberte ubytování pro nového mazlíčka

Želva je taktéž velmi sociální a kontaktní. Dožívá se klidně i 50 let. Když si ji pořizujete, může se tedy klidně stát, že vás mazlíček o několik let přežije. Je to tedy starost i potěšení na váš celý život.

Chov želv - suchozemské, vodní a bahenní

Pokud si chceme želvy jednoduše rozdělit, pak máme tři druhy, a to suchozemské, vodní a bahenní. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Suchozemské želvy - tyto želvy žijí hlavně na souši a jsou býložravé. Mají vysoce vyklenutý krunýř, tlusté nohy a celkově mohutnější tělo.

Vodní želvy - mají menší tělo a krunýř je méně vyklenut. Mezi prsty jsou plovací blány, jelikož jak již název napovídá, většinu života tráví ve vodě. Patří mezi masožravce.

Bahenní želvy - je to želva přechodného typu, takže něco mezi vodní a suchozemskou. Na nohách má částečně plovací blány.

Mezi nejčastější druhy želv chované doma patří suchozemské a vodní. I když jsou tito mazlíčci poměrně nenároční na chov, mohou vám někdy přidělat starosti. A to hlavně pokud neporozumíte jejich řeči těla. Pojďme se tedy podívat, jaké projevy chování mohou želvy mít a co nám tím chtějí naznačit.

Chov suchozemských želv a jejich řeč těla

Každé zvíře s námi komunikuje, i když neumí mluvit. Jak? No přeci pomocí těla. Až želvičku trochu lépe poznáte, naučíte se na její řeč těla reagovat rychleji a budete jí mnohem lépe rozumět. Pro začátek pro vás máme základní projevy chování, které vám pomohou zorientovat se v chovu suchozemských i vodních želv.

Želva se stáhne do krunýře

Pokud se želva stáhne do svého krunýře, pak může mít tento pohyb hned několik příčin.

  • Želva může mít strach, a to třeba z hlasitého zvuku nebo zvířete na blízku.
  • Může se jednat o formu protestu, kdy želva dává najevo, že se jí nelíbí vaše chování nebo počínání s ní.
  • Želva se také může ukládat ke spánku, pokud si chce zdřímnout, ale je kolem ní nějaký rozruch.
  • V krunýři je želvě také teplo, proto se může do krunýře stahovat v případě, že na ni táhne a je jí chladno.
  • Nejhorší příčinou pak je nemoc. Pokud je převážně zalezlá a nejeví žádné aktivity, je nutné navštívit zvěrolékaře, který ji vyšetří.

 

Zvedá hlavu do výšky a natahuje krk

Tento pohyb uvidíte u želvy asi často. Je potřeba ho také umět rozpoznat a vědět, co želva chce a potřebuje.

Želva něco slyší a je zvědavá, proto se rozhlíží kolem sebe a snaží se zjistit, co se děje. Snaží se tak identifikovat zvuky kolem sebe.

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Tímto pohybem také želvy upoutávají pozornost. Jako kdyby si myslely, že jsou tak větší a viditelnější a my si jich tak všimneme a budeme na ně reagovat.

Čichá k podlaze v teráriu

Pokud uvidíte, že želva chodí po teráriu s hlavou u podlahy a něco čichá, pak se může jednat o tyto projevy:

  • Želva má hlad a hledá na zemi po teráriu něco, co by zakousla.
  • Něco v teráriu jí nevoní a vadí. Nejčastěji se jedná o to, že je substrát již hodně špinavý a je potřeba ho vyměnit.
  • Cítí v teráriu něco, co nezná a snaží se prozkoumat, o co jde. Nejčastěji zkoumá, jestli je neznámá věc k jídlu.

 

Kroutí ocáskem ze strany na stranu

Tohle je snadně rozpoznatelný pohyb, který vám vždy řekne to stejné. Želva se jednoduše připravuje na vyprázdnění. Vrtění ocáskem jí pomáhá k tomu, aby vydráždila a stimulovala svaly kloaky. Jinak řečeno, pohyb ocásku jí pomáhá vytlačit trus ven.

Chov vodní želvy vyžaduje nastražené oči a uši

Pokud jste se rozhodli pro chov vodní želvy, můžete se potýkat s některými nemocemi, které trápí hlavně vodní želvy. Jaké to jsou a jak je rozpoznat?

Želva plave jedním bokem k hladině - v tomto případe se jedná pravděpodobně o onemocnění plic. Želva vodní může být nachlazená anebo ji může trápit zánět plicní tkáně. Vzniká sekret, který zabraňuje výměně plynů v těle želvy.

Deformace krunýře - želva má nedostatek vitamínů nebo vápníku. Důvodem může být i příliš jednostranná strava nebo vysoká teplota v teráriu a poranění krunýře.

Nateklé oči a víčka - želva může mít infekci nebo zánět očních spojivek. Příčinou bývá chladná nebo špinavá voda nebo nedostatek vitamínu A. Je nutné často měnit vodu a vyčistit důkladně filtrační zařízení.

Pokud želvu trápí výše zmíněné problémy, pak navštivte vždy raději veterináře, který vám poradí, jak o želvu lépe pečovat nebo vám předepíše léky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

trávení se mi zlepšilo od doby, co beru laktobacily . SKončily křeče, nadymání a zrychlilo se mi trávení

Bez posilování nedosáhneme silné a funkční imunity!

mam za sebou covid, takže sjem potřebovala svoji imunitu hodně posílit. Brala sjem vitamin C,D, probiotika

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…