další zvířátka

Léčba epilepsie u psa: doživotní onemocnění lze alespoň zmírnit díky lékům a prostředí

Epilepsie u psa patří mezi časté nemoci, a to především u pudlů, zlatých retrívrů nebo bíglů. Záchvaty se mohou objevit nečekaně a bez jakýchkoliv náznaků. Pokud pes epilepsií trpí, pak se jedná bohužel o nevyléčitelnou nemoc, která ho bude doprovázet celý život. Existuje však celá řada rad a tipů, jak s epilepsií bojovat.

Epilepsie u psa: na co se připravit

U psí epilepsie hraje největší roli mozek, jelikož je určitým způsobem poškozený. Pejsek má nemocný nervový systém a nikdo vám nedokáže dopředu říci, zda se epilepsie probudí zrovna u vašeho mazlíčka. Jestli se vás zajímá, na co se připravit, pak jsou to především:

 • Křečovité záchvaty
 • Cvakání zubů
 • Pěna u tlamičky
 • Krk nakloněný v nepřirozeném úhlu
 • Dezorientace
 • Zvýšená teplota
 • Vyčerpání

Co epilepsii u psa vyvolává?

To, co je příčinou epilepsie u psa, není tak snadné identifikovat. Někdy jsou na vině geny, někdy úraz hlavy, jindy zase komplikovaný porod. Příčin může být ale mnohem více:

 • Stres
 • Velká fyzická zátěž
 • Emoční nestabilita
 • Nadměrný hluk

První epileptický záchvat: jak by měl páníček reagovat?

Když se epileptický záchvat dostaví poprvé, každý je z náhlé situace vyjevený a ve stresu. Je však dobré vědět alespoň nějaké základní informace o epilepsii, abyste byli připraveni.

 1. Dejte psovi prostor a netísněte se u něj
 2. Zůstaňte v klidu a na psa nesahejte
 3. Dejte z jeho blízkosti pryč veškeré nebezpečné předměty
 4. Po záchvatu jej vezměte k veterináři

Léčba epilepsie u psa: zásadní pravidla pomoci

Neexistuje bohužel žádná pilulka ani injekce, která by epilepsii porazila. Jakmile se jednou u psa objeví, je pravděpodobné, že se objeví znovu. U některých psů se jedná o záchvaty několikrát za měsíc, u jiných jen párkrát za rok.

Dodržujte však tyto pravidla:

 1. Po prvním záchvatu běžte ihned k veterináři a celý průběh mu dopodrobna
 2. Pes musí být pod pravidelným veterinárním dohledem a kontrolou
 3. Nemoc lze korigovat pomocí léků, které epilepsii u psa zmírní
 4. Sledujte, kdy se u psa epilepsie objeví a poté předcházejte situacím, které ji vyvolávají

Léčba epilepsie u psa: co čekat od veterináře

První vyšetření spočívá v tom, že zvěrolékař psovi vezme krev. Zjišťuje se její chemické složení, čímž se vyloučí třeba problémy s játry nebo otrava. Pokud se potvrdí epilepsie, veterinář vám vysvětlí veškeré příznaky nemoci a poradí, jak jednat.

Pejsek dostane humánní léčiva, u kterých nejsou většinou žádné vedlejší účinky. Důležitá je především pravidelnost podávání léků. Někteří veterináři doporučují také alternativní léčbu jako jsou hypoalergická dieta nebo akupunktura.

Léčba závisí do velké míry na chování páníčka

To, jak se pejsek s epilepsií vypořádá, záleží do velké míry na páníčkovi. Nejen na tom, aby mu podával léky, ale především na tom, aby mu poskytl to nejlepší možné prostředí pro život. Tedy život bez zbytečného stresu nebo fyzické zátěže. I s epilepsií může být život vašeho čtyřnohého kamaráda dlouhý, radostný a bezbolestný. 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte