další zvířátka

Křepelka čínská je nejmenší hrabavý pták na světě. Chovat ji můžete ve voliéře s ostatními ptáky

Nejmenší kurovitý pták. To je křepelka čínská, která si našla oblibu u mnoha chovatelů. Je možné ji chovat ve společnosti jiných menších ptáků, je nenáročná a odolná. Chovat ji můžete i v menších voliérách. Vyskytují se různé barevné mutace křepelky čínské, nejkrásnější je stříbrný druh. Pojďme si blíže představit nejmenšího hrabavého ptáka na světě, který je se svou nenáročností vhodný i pro naprosté začátečníky.

Křepelka čínská dosahuje velikosti 15 cm

Křepelka čínská měří asi 13 až 15 cm. Její tělíčko je vejčité bez ocásku a svou velikostí se řadí mezi nejmenší hrabavé ptáky. Křepelka čínská je rozšířená v deseti poddruzích.

Najdete ji nejčastěji v oblastech přední Indie, v jihovýchodní Číně, Tchaj-wanu nebo Nové Guinei či jihovýchodní Austrálii.

Má ráda bažinaté louky a travnaté stepi. Slepička je většinou celá hnědá a černě kropenatá, bříško má světle hnědé až bělavé. Sameček je mnohem lépe vybarvený - má modročerné boky a rezavé bříško.

Křepelka čínská - chov je zcela nenáročný

Chovat křepelku čínskou může i naprostý začátečník, protože chov je opravdu snadný. Křepelka čínská nevyžaduje žádné speciální zacházení. Hnízdí na zemi a velice špatně létá. A to pouze v případech, kdy cítí nebezpečí.

Přečtěte si našich 10 rad, jak na chov křepelek pro začátečníky.

Na rozdíl od slepic neodpočívají na hřadech, ale na zemi v hustém porostu. Zajímavostí je, že křepelka čínská je monogamní - v přírodě i zajetí žijí křepelky jen v páru.

Jak chovat křepelky čínské: vhodná je voliéra s přístřeškem

Křepelky můžete chovat dokonce i s ostatními ptáky. Nejvhodnější jsou podle odborníků andulky a další neagresivní druhy ptáků. Jsou velice snášenlivé a s žádným ptákem nebudou mít problém.

Nejlepší volbou je voliéra, kde budou křepelky hezky pohromadě a kde budou mít i dostatečný prostor. Voliéra musí být však pečlivě zabezpečená, aby se do ní nedostala třeba kuna. Ve voliéře by měla být také budka nebo přístřešek, kam se budou moci křepelky schovat před deštěm.

Co vše by měla voliéra pro křepelky poskytovat?

  • misku na krmení
  • misku na vodu
  • popeliště
  • budku nebo přístřešek

 

Ideální je umístit do voliéry keřík, do kterého se křepelky rády schovávají a kde odpočívají.

Křepelka čínská - chov vyžaduje dobré pletivo

Pletivo u voliéry musí být skutečně husté s co nejmenšími oky. Když je příliš řídké, ptáci mají tendence strkat do otvorů hlavičky a to nemusí vždy dobře dopadnout. Naprosto nevhodné je tak třeba pletivo pro králíkárny.

Především je nutné zabezpečit voliéru před různými predátory. Pokud očekáváme mladé, pak zajistíme i spodek pletiva, například natáhneme fólii, jelikož mláďata se dokáží protáhnout ven velice snadno.

křepelka čínská mláděPokud čekáte mladé křepelky čínské, zabezpečete lépe spodek voliéry.

Křepelka čínská není v krmení vybíravá

Křepelky jsou skutečně nevybíravé a sní prakticky cokoliv, co jim dáte. Krmení musí být ale zdravé a kvalitní, aby křepelky dlouze žily a dělaly vám radost. Nezapomínejte na vitamíny. Hlavně při snášení se hladina minerálů a vitamínu snižuje.

Co vše můžete křepelkám dopřát?

  • krmné směsi
  • rozmletý hrách
  • moučku z vojtěšky
  • řepku
  • proso
  • lesknice

Křepelka čínská - chov může potrápit problém s nožkama

Křepelky mají občas problémy s nožkama, a to především kvůli nevhodnému povrchu jako je beton. Na nohách se pak utváří otlaky, které se spatně hojí. Pokud je ve voliéře vlhko, trus a další materiál, který se snadno přilepí na křepelčí nohy, vytváří se tvrdé kuličky, kvůli nimž pak ptáci špatně chodí. V tomto případě stačí, když jim nožky na chvíli dáte do teplé vody, kde se kuličky rozmočí a vy je pak opatrně sundáte.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1185x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte