další zvířátka

Kočka či kocour, to je oč tu běží

Rozhodli jste se pro kočičího mazlíčka, ale trápí vás dilema, jestli si pořídit kocourka nebo kočičí slečnu? Kočka není pes, a nejen proto je potřeba zvážit, co všechno nás při jejím chovu čeká. Jako řešení otázky, jestli kočka nebo kocour, vám přinášíme pro a proti, nad kterými je třeba se zamyslet, než se definitivně rozhodnete.

Kastrovaní vs. nekastrovaní

V první řadě je důležité si uvědomit, jestli chceme kočku na chov nebo jen jako domácího mazlíčka. Pokud plánujeme do budoucna potomky našich miláčků, je třeba vědět, že u nekastrovaného kocourka musíme počítat se značkováním. Jím dává zvíře najevo své teritorium a označuje věci, které mu podle něj patří. Mezi ně bohužel mohou patřit také naše oblíbené tričko nebo lodičky. Nekastrovaný kocour žijící volně u domu se rád a často potuluje v ulicích a v období, kdy si hledá kočičí milenku, se může pohybovat mimo domov několik dnů až týdnů. Věřte, že měsíc pohřešovaný miláček starostlivým majitelům na klidu rozhodně nepřidá.

U nekastrovaných kočiček hrozí, že budete muset svůj chov nedobrovolně rozšířit o její chlupaté potomky. Pokud o koťata nestojíte, je důležité ji nechat vykastrovat, jinak hrozí zdravotní komplikace.  Příznivý vliv kastrace u kočičích slečen můžete pozorovat také v jejím chování. Kočky se po kastraci obvykle zklidní, jsou přátelštější a mazlivější a zůstávají hravé.

Kdo má lepší povahu - kočka nebo kocour?

Pokud bychom se zaměřili na rozdíly v povahových rysech, je důležité zmínit, že kocourci jsou hravější, energičtější, ale pokud nejsou vykastrovaní, tak mají v období páření sklony v agresivitě, které můžou ventilovat na svém majiteli.

Kočičky bývají naopak většinou přátelské a mazlivé, avšak i u nich můžeme narazit na pěkná kvítka, která si ráda hrají a nebojí se zapojit do případných rvaček. Povaha kočiček i kocourků je nemálo ovlivněna také kočičí rasou a málo kdy ji lze jednoznačně odhadnout už dopředu, protože každá kočičí osobnost je odlišná.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, můžeme si však být jistí, že v kočičím mazlíčkovi najdete parťáka, se kterým se rozhodně nudit nebudete.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1627x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte