další zvířátka

Kdy odstavit štěně? Myslet na kondici feny i na zdatnost jejích potomků

Těšíte se na malá štěňátka a už nyní přemýšlíte, jak je nejlépe zabezpečit? Jestliže se chystáte štěňátka sami chovat anebo prodat, nesmíte podcenit důležité období. Tím je odstavení štěňat. Je nutné udělat vše pořádně, abychom ochránili mazlíčka a nezpůsobili mu v budoucnosti komplikace. Nezbytná není jen kvalitní strava, ale taktéž očkování.

Co obnáší odstavení štěňat?

Odstavení štěňat znamená, že potomci přestávají být od fenky postupně krmeni mateřským mlékem a pozvolna přecházejí na normální tuhou stravu. Mnozí chovatelé nemají o odstavení štěňat příliš informací a celé období mnohdy nijak neřeší. To však může pejskům velmi ublížit. Je nezbytné, aby odstavení štěňat bylo především plynulé a nebylo naopak zbytečně uspěchané.

Kdy odstavit štěně?

Zvolit správný termín, kdy odstavit štěně, je nesnadný krok. Nelze přesně stanovit ideální věk štěněte. V potaz se musí brát hned několik věcí:

 • Kondice fenky
 • Četnost vrhu
 • Chování fenky
 • Zdatnost samotných štěňat

 

Je potřeba sledovat nejen fenu, ale i její potomky. Oddělení matky od štěňat je důležité období pro vývoj štěněte. Proto se nesmí podcenit. Když budete dobře připraveni, štěněti nachystáte skvělý start do jeho nového života.

Jak vypadá správné odstavení štěňat?

Zhruba 8 týdnů po porodu začíná zlom v chování nejen u feny, ale i u štěňat. Ta se již mění z neohrabaných malých koulí v rychle rostoucí mazlíčky. Každý den se víc a víc podobají dospělým psům.  Fena se stává postupně objektem her a méně pouze zdrojem potravy.

Fenka také začíná měnit svoje chování vůči štěňatům. Méně si jich všímá, některé feny dokonce odhání potomky hrubým způsobem a odmítají je dále krmit. Najdou se ale také výjimky, kdy se fenky starají o malé láskyplně i po 8. týdnu. Je potřeba vysledovat, jak se chová zrovna vaše fenka.

Odstavení štěňat: 4. týden začínáme s přikrmováním

Od 3. či 4. týdne můžeme začít štěně přikrmovat. Postupně tak klesá zájem o mléko matky. Štěně se učí přijímat nové krmivo, což velmi usnadní celý proces odstavování. Na konci 1. měsíce života štěněte se prořezávají zuby. Kojení se tak stává pro fenu nepříjemné, a proto se může stranit potomků.

Jak krmit štěně, aby bylo zdravé a silné?

Záležet si nechte na kvalitně krmiva, kterým štěně přikrmujete. Krmivo pro štěně musí mít vyšší kalorickou hodnotu a obsahovat všechny potřebné živiny a minerály. Připravte kaši z krmiva a mléka a podávejte ji 3krát denně. Postupně přidáváme více granulí. Tak si pes přivykne na tuhou stravu.

Co je to imunitní okno u štěňat

Štěňata se rodí s poměrně nízkou imunitou. Důležité látky pro posílení imunity dostávají od matky díky mateřskému mléku. To obsahuje potřebné protilátky, které chrání částečně psa před patogeny z vnějšího prostředí. Ovšem při odstavu psa vzniká tzv. imunitní okno, kdy přestává být štěně chráněno díky protilátkám v mléce a samo ještě nemá dobře vyvinutý imunitní systém.

Imunitní okno: jak mu předcházet?

Částečně můžeme imunitnímu oknu předcházet. Obranyschopnost lze posílit už při vývinu v bříšku matky. Důležitá je kvalitní strava pro fenky v období březosti. Ta musí být bohatá na:

 • Bílkoviny
 • Vápník
 • Fosfor
 • Přírodní tuky
 • Vitamíny

 

Vhodné je použít také přírodní doplňky potravy, které obsahují probiotika. Fence necháváme také dostatek odpočinku a hýčkáme ji.

Nezapomínejte na očkování štěňat

Pro zdravý vývoj štěněte je nezbytné očkování. První očkování absolvuje již v 6. týdnu, dále v 9. týdnu a nakonec ve 3. měsíci. Očkování štěňat se provádí proti několika nebezpečným onemocněním:

 • Parvoviróza
 • Psinka
 • Leptospiróza
 • Hepatitida
 • Parainfluenza

 

Je však nutné se poradit s veterinářem, jelikož názory na některé druhy očkování se liší. Někteří veterináři doporučují také očkování proti lymské borelióze nebo vakcinaci tetanus.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte