další zvířátka

Je kočka a mléko dobré spojení? Poradíme, jak správně krmit kočku

Kočky jsou často vyobrazovány s mističkou mléka. Věděli jste ale, že je to mýtus? Kočka ve svém životě mléko nepotřebuje, ba co více. Kravské mléko, které běžně pijí lidé, je pro kočky dokonce nebezpečné, jelikož jej kočka nedokáže zpracovat. To ovšem neznamená, že kočka žádné mléko konzumovat nesmí. Rádi vám poradíme, jak nejlépe krmit kočku a jaké mléko je pro ni vhodné, aby byla zdravá a spokojená.

Kočka a mléko: kočka neumí trávit laktózu

Jestli jste si pořídili kotě a rádi byste mu dopřáli trochu dobrého mlíčka, zpozorněte. Kravské mléko, které máte v ledničce, rozhodně není pro zdraví kočky nejlepší volbou. Proč? Kravské mléko sice obsahuje všechny zdravé a potřebné látky pro naše tělo, ovšem již nikoliv pro to kočičí.

Kočičí mateřské mléko rozhodně není to stejné jako kravské. Mateřské obsahuje mnoho bílkovin a tuků. Kravské mléko je o tyto látky ochuzeno, navíc má v sobě velký obsah laktózy, což je mléčný cukr. Ten ale kočka nedokáže zpracovat, jelikož jí chybí potřebné enzymy, které má kotě jen chvíli po narození.

Kočka a mléko: co kočce hrozí, pokud jí dáme mléko?

Když dáte kočce mléko, pravděpodobně si ze začátku pochutná, ovšem ne na moc dlouho. Kočka může mít zdravotní problémy. Jaké může mít kočka potíže?

 • nadýmání
 • bolest bříška
 • průjem
 • potravní alergii
 • narušení imunity

 

Jestli ale chcete dávat kočce nějakou mléčnou dobrůtku, pak existuje několik alternativ. Vždy se ale poraďte s veterinářem.

Mazlíček nemá chuť k jídlu? Přečtěte si náš článek - co dělat, když je kočka apatická a nežere

Mléko pro kočky lze nahradit jinou pochutinou

Mnozí majitelé přeci jen chtějí dávat kočce mléčné výrobky. Občas můžete zpestřit jídelníček kočky i o mléčné výrobky, ale jen o ty správné.

 • kozí mléko
 • tvaroh
 • bílý jogurt
 • kysané mléční výrobky

 

Existuje však speciální mléko pro kočky, které má snížený obsah laktózy. Mléko je navíc obohaceno o taurin a vitamíny. Nezapomínejte ale na to, že mléko pro kočky je pamlsek, nikoliv hlavní složka kočičího jídla.

Mléko pro kočky není důležitá složka její stravy

Jestli vás ale stále trápí otázka, zda kočka mléko vážně nepotřebuje, tak odpověď je skutečně ne. Všechny potřebné látky jsou obsažené v kvalitním krmivu od prověřené značky. Dávejte pozor na to, aby bylo krmivo vždy čerstvé.

Kočičí pitný režim tvoří hlavně voda. Kočka musí mít neustálý přístup k čisté vodě. Skvělé jsou například fontány pro kočky, které jsou zdrojem čerstvé vody.

Jak správně krmit kočku: 10 častých chyb

Na závěr pro vás máme 10 nejčastějších chyb, kterých se majitelé koček při krmení dopouštějí.

 1. Krmit kočku jedenkrát denně nestačí. Dospělé kočce dáváme jídlo 2 krát denně.
 2. Pokud se rozhodnete krmit kočku barfováním, nezapomínejte na to, že i takový styl krmení má svá pravidla.
 3. Zbytky od stolu anebo z kuchyně jsou pro kočku naprosto nevhodné.
 4. Kočka potřebuje své vlastní kočičí krmivo. Rozhodně jí neprospějí psí granule nebo konzervy, které kupujete jinému mazlíčkovi.
 5. Kočka potřebuje na jídlo klid. Miska s jídlem by měla být na málo frekventovaném místě v domě.
 6. Nepřehánějte to s kočičími pamlsky. Bohatě stačí párkrát za týden, nikoliv každý den.
 7. Kočka potřebuje během svého života různé granule. Malé kotě granule pro koťata, kočka v březí zase granule pro březí kočky a tak dále. Potravu musíte vybrat kočce vždy na míru.
 8. Pokud měníte kočce jídlo a přechází na jiné granule, pak musí být změna postupná.
 9. Kočkám vážně kravské mléko nesvědčí a přehánět byste to neměli ani s mléčnými výrobky pro kočku.
 10. Kočka rozhodně není vegetarián ani vegan. Potřebuje ke svému životu vyváženou stravu, která je založená na proteinech.

 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte