další zvířátka

Jaká nejmenší psí plemena jsou nejzajímavější? Čivava je skvělá i pro seniory, bišonek se nerad nudí

Přemýšlíte nad psím miláčkem, který je malý a roztomilý, jenže si nejste jisti, jakého vybrat? Přinášíme vám tipy na nejmenší psí plemena, která patří mezi nejoblíbenější. Také vám prozradíme, jaké mají mini psí plemena výhody a jak se o ně nejlépe starat. Možná vám tak i usnadníme rozhodnutí, jakého pejska si vybrat.

Nejoblíbenější mini psí plemena

Pojďme si představit nejoblíbenější mini psí plemena. Řekneme, jak se o ně starat a čím mohou zpestřit život potenciálním chovatelům.

Čivava

Velice inteligentní a společenská. To je čivava, která je oficiálně považována za nejmenšího psa na světě. I přestože je malinkatá, je velice odvážná a obranářská. Čivava je nenáročná na péči, nevyžaduje velké procházky ani speciální zacházení.

Ideální je tento mini pes nejen pro děti, ale také starší lidi, kteří chtějí roztomilého a přítulného mazlíka. Pejsek k vám přilne a poté je na vás závislý. Čivava se také rychle a ráda učí novým kouskům.

mini pes čivavaMini psí plemena: čivava

Zajímavostí je, že podle pověsti doprovázela čivava indiánské náčelníky na poslední cestu. A odkud vzal pejsek jméno? Od největší provincie republiky Mexiko, Chihuahua.

Yorkšírský teriér

Patří mezi velmi chytré a temperamentní psy. Stejně jako čivava je odvážný a ostražitý. Bez důsledné výchovy vám může ale přerůst přes hlavu, jelikož je občas tvrdohlavý. Rozhodně mu nechybí sebevědomí a pokud se mu něco nelíbí, dokáže se hlasitě ozvat.

Oblíbení jsou yorkšíři s dlouhou srstí. V tomto případě je ale potřeba pečlivá péče o srst. Pravidelné česání, mytí a zastřihávání je samozřejmostí.

jorkšírMini psí plemena: jorkšír

Rozhodně je lepší pořídit štěně s průkazem původu. Dávejte si pozor na nanismus, tedy zmenšování plemene. Čím menší yorkšír je, tím může mít více zdravotních problémů.

Bišonek

Je přátelský, vyrovnaný a mazlivý. To je bišonek, který potřebuje intenzivní kontakt s členy své rodiny. Je velmi aktivní, hravý a veselý. Nerad se nudí a rozhodně si s ním užijete mnoho zábavy. Snadno se učí novým trikům a velmi dobře ho vytrénujete také na agility.

Bišonek je navíc vhodný nejen pro děti, ale i alergiky. Jeho hedvábná srst vyžaduje každodenní jemné pročesávání, a to až na kůži. Pelíšek by měl mít pejsek na klidném místě, kde může lenošit a nerušeně pozorovat členy rodiny.

bišonekMini psí plemena: bišonek

Panují názory, že bišonek byl dovezen španělskými námořníky na Tenerife a později se dostal do Itálie a Francie, kde byl především v 16. století velmi oblíbený ve vysokých kruzích.

Papillon

Papillon má díky svým nápaditým uším přezdívku motýlek, jelikož vám mohou uši připomínat motýlí křídla. I když vypadá křehce a roztomile, je fyzicky zdatný. Má sice dlouhou srst, péče ale není příliš náročná. Stačí ho česat 1 až 2krát týdně.

Je zvídavý, živý a lehce přilne ke členům rodiny. Hodí se jak k aktivním lidem, tak i k seniorům, jelikož se dokáže snadno přizpůsobit a rychle si získá lásku všech okolo.

papillonMini psí plemena: papillon

Také patří mezi vysoce inteligentní psy, kteří se snadno učí novým kouskům. Má rád pohyb a bude vděčný za každou procházku. Papillon je vhodný pejsek pro canisterapii i agility.

I nejmenší psí plemena je potřeba cvičit

Možná si myslíte, že malý pejsek nepotřebuje výcvik a nemůže nikomu ublížit. Takové uvažování je chybné. Právě ti nejmenší pejsci jsou občas nejvíce ostražití a nebojácní. Tvrdá ruka majitele a výcvik by měl být základem u všech psích plemen bez ohledu na velikost.

Proto se poohlédněte v okolí po nějakém cvičáku, kde se pes seznámí s jinými psy a kde se především může naučit poslouchat. I když se na vás bude dívat roztomilýma očima, nepodléhejte a buďte důslední. Základní výcvik prostě musí mít každý pes.

Při výcviku nezapomeňte pejska chválit a odměňovat pamlsky. Ty musí být kvalitní, stejně jako krmivo. Psí granule musí být vyvážené a musí obsahovat všechny potřebné látky pro zdravý růst a vývoj. Zvolit můžete takové, které jsou speciálně přizpůsobeny pro nejmenší psí plemena.

Malý pes je ideální do bytu

Pravděpodobně největší výhodou, kterou mini pes má, je právě jeho velikost. Skvěle se hodí do bytu, kde není příliš místa na velkého mazlíka.

Další výhodou je dlouhověkost, odolnost a minimální spotřeba krmiva. Za menšího psa jsou také menší poplatky.

Nevýhodou je snad jen to, že mini pes se rozhodně nehodí na zahradu do boudy. Je to domácí mazlík, který v zimě snadno prochladne. Proto nezapomínejte na teplé oblečky na zimní období.

Co mini psí plemena potřebují?

Je pravda, že mini pes toho na rozdíl od velkých plemen psů moc nepotřebuje. Kromě kvalitní stravy, pohybu, lásky a oblečení na zimu potřebuje snad jen více pozornosti. Malý pes se snadno zamotá pod nohy a lehce mu můžeme šlápnout na packu.

S malými pejsky je někdy také potřeba větší trpělivost. Mnozí dokáží být tvrdohlaví. Při výcviku tak dbejte na dodržování pravidel.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte