další zvířátka

Jaká malá plemena psů se hodí do bytu? Čivava je ideální společník s klidnou povahou

Titulem nejmenšího psa na světě se může pyšnit čivava. Tento roztomilý malý pejsek si získal srdce mnoha celebrit po celém světě. Pejsek je v kabelce Britney Spears nebo Paris Hilton. Často se o tomto plemenu mluví spíše jako o luxusním doplňku. Pejsek je díky své klidné povaze výborný společník i pro děti. Čivava je skvělý pes do bytu, jelikož nezabere příliš místa. Ovšem pozor. I když je pes malý, jeho ego je veliké a vyžaduje tak mnoho pozornosti.

Čivava je malý pes s velkým srdcem

Nejmenší pes na světě, který je vysoký maximálně 23 cm a váží do 3 kg. To je čivava, která pochází z Mexika. Na první pohled se zamilujete do jejích očí, ze kterých vyzařuje láska a přátelství. Patří sice mezi malá plemena psů, ovšem srdce má obrovské. Bude vás věrně milovat a doprovázet na každém kroku.

Díky klidné, mírumilovné a hravé povaze se skvěle hodí prakticky ke komukoliv. Tito pejsci jsou empatičtí, veselí a zvídaví. Skvěle si padnou do noty i s nejmenšími dětmi. Pozor ale na jejich velké ego.

Mini čivava vyžaduje hodně pozornosti

I když je mini čivava spíše kabelkový typ pejska, má opravdu velké ego, které by se nevešlo ani do vaší největší cestovní tašky. Mini čivavy jsou rády středem pozornosti a pokud se jim nebudete dostatečně věnovat, dají vám to jasně najevo svým štěkáním nebo i předstíraným zraněním.

Čivava je totiž velmi bystrá, inteligentní až vypočítavá. Až po čase poznáte, co na vás hraje a co je skutečně pravda. A věřte. Nebudete se s takovým mazlíčkem nikdy nudit. Neustálé hrátky a drbání jsou na denním pořádku.

Čivava a hlídací pes?

Mezi hlavní charakteristiky čivavy patří ale i sebevědomí a odvaha. Nemá problém postavit se i mnohem větším psům, než je ona sama. Budete se divit, ale díky své pozornosti a ostražitosti jsou čivavy využívané mnohými majiteli i jako hlídací psi. Zdá se vám tato představa vtipná? Možná by vám úsměv z tváře při setkání s malým neohroženým psíkem zmizel.

Když se o něj budete dobře starat, bude vám dělat radost až 16 let. Mýty typu, že je náchylný k chorobám díky své velikosti a další pověsti jsou tudíž hned rozmetány.

Malá plemena psů se hodí skvěle do bytu

Nejenže je velkou výhodou pejska jeho přátelská a klidná povaha, ale také jeho velikost. Jestli hledáte do rodiny mazlíčka, který nezabere příliš místa a málo toho spořádá, čivava je jasná volba. A jaké jsou další výhody, když chováte malá plemena psů?

  • pes neruší sousedy hlasitým štěkáním
  • nevyžaduje příliš dlouhé procházky a vysokou aktivitu
  • při cestování se vám skvěle vejde do kabelky
  • ušetříte za krmení i za poplatky
  • nezpůsobí tolik nepořádku jako velký pes

 

Přemýšlíte jaká další plemena jsou vhodná jako pes do bytu a jakou potřebují péči? Inspirujte se v našem dalším článku o malých plemenech psů.

Malá plemena psů mají ale i své nevýhody. Tou největší je to, že vám na zahradě může snadno utéct pod plotem a v zimě budete potřebovat psí obleček.

Pes do bytu, který nevyžaduje mnoho péče? Čivava

Malý psík nepotřebuje tolik péče jako velká plemena. Nepodceňujte však péči o psí srst. Čivavy se neobejdou bez pravidelného kartáčování a zastřihávání.

Jelikož má čivava velké oči, které jsou vystaveny velkému množství prachu a smogu, má je často zaslzené. Proto je nutné je otírat papírovým kapesníkem. Pozornost věnujte i drápkům, které rychle rostou.

Nezapomínejte na péči o zuby, která je také důležitá. Malá plemena psů mají tendence k tvorbě zubního kamene. Proti tomu se dá bojovat třeba tak, že pejskovi dáváme kousat suchary a tyčinky na čištění zubního kamene nebo mu budeme čistit zoubky speciálním kartáčkem.

Co má čivava v misce nejraději?

Krmivo kupujte vždy kvalitní, která mají na obalu napsanou i denní krmnou dávku. Tu můžete podávat jednou denně nebo ji rozdělit a dopřát mazlíčkovi hody ráno a večer. Denní dávka musí obsahovat všechny důležité živiny, vitamíny a minerální látky, které potřebuje pes ke zdravému růstu.

A co čivavy vůbec nesmí jíst?

  • čokoláda a sladkosti
  • cibule
  • česnek
  • kořeněné a solené jídlo

Obecně však platí, že čivava není odpadkový koš, takže jí rozhodně nedáváme zbytky od stolu či z kuchyně, a to i když na nás dělá seberoztomilejší kukuč.

Čivava potřebuje výcvik, jinak je paličatým mazlíčkem

Mini čivavy jsou sice přátelská, přítulná a roztomilá zvířata, ale pokud nad nimi při výcviku nebude držet pevnou ruku, promění se v agresivního a paličatého mazlíčka. Důležitá je v raném věku také socializace, která by měla být včasná. Díky tomu se z čivavy stane optimistické a nebojácné zvířátko.

A kde čivavu koupit? Jedině od chovatelů, kteří vám mohou poskytnout také vzácné rady, se kterými na čivavu hravě vyzrajete a díky kterým se jí u vás doma bude líbit.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte