další zvířátka

Jak vychovat kočku: Účinné rady, jak naučit kočku na záchod

Naučit kočku na záchod může být někdy oříšek. Zatímco pro některé je kočičí záchod hračka, jiným může učení trvat. Ale návyk na toaletu je v tom, jak vychovat kočku, nezbytností. Proto poradíme, jak spolehlivě naučit kočku na záchod. Hlavně buďte důslední a trpěliví. Některé kočky si s učením zkrátka dávají na čas.

Základy, jak naučit kočku na záchod

Většina koťat se naučí používat kočičí záchod od svých maminek. Někdy ale tuto výchovu nemají například nalezené kočky. Nejprve bychom měli znát základní postup, jak naučit kočku na záchod. Ujistěme se, že vše děláme správně a nebojme se, když si kočka zvyká pomalu. Někdy to zkrátka trochu trvá.

Vyberme tu správnou toaletu. Pokud nebude kočce vyhovovat, může se jí úmyslně vyhýbat a hledat si na vykonání potřeby jiné místo.

Jestli kočka nikdy toaletu nepoužívala, budeme jí vše muset teprve naučit. Naznačme, jak se kočičí záchod používá. Vezměme kočku na toaletu, když máme podezření, že ji potřebuje použít. Poté zkusme prstem v toaletě zahrabat. Budeme asi muset tento proces několikrát zopakovat, než kočka pochopí, co jí chceme říct.

Pokud řešíme, jak naučit kočku na záchod, nejprve si zjistěme její harmonogram. Nejčastěji chodí kočka na toaletu po jídle, po spánku a po hraní. V tomto čase ji zkusme na toaletu nasměrovat.

Hrajme si s kočkou poblíž toalety. To může být pro to, jak naučit kočku na záchod, obzvlášť užitečné. Vezměme s sebou hračky a zavřeme za sebou dveře. Je velká šance, že si kočka bude chtít po hraní odskočit. Povzbuďme ji, aby využila kočičí záchod.

Pokud najdeme výkal na nečekaném místě v bytě, přenesme ho do toalety. Místo dobře ukliďme. Stejně tak ukliďme i moč. Dobře místo vyčistěme, ať zde kočka necítí pach a nenapadne ji zavítat na toto místo znovu.

Křičení a tresty nám v tom, jak naučit kočku na záchod, nepomohou. Právě naopak. Kočka nepochopí, co po ní chceme a jen se zhorší náš vztah.

Správný kočičí záchod je klíč k úspěchu

Špatně zvolený kočičí záchod může kočku odrazovat. A pak může vykonávat potřebu na různých místech v našem domově. Pokud kočka chodí mimo toaletu, může za tím stát i nevhodné stelivo, špatné umístění anebo velikost záchodu.

  • Kočičí záchod musí být dostatečně velký. Ten, který stačil kotěti, nemusí stačit dospělé kočce.
  • Kočka musí mít dost místa, aby ve stelivu mohla hrabat.
  • Vybírat si můžeme z kryté a odkryté toalety. Každá má své výhody a nevýhody. V krytých toaletách mají kočky své soukromí, což mnohé z nich ocení. Navíc krytý kočičí záchod lépe zadržuje zápach. Na druhou stranu, některým kočkám v kryté toaletě nevyhovuje méně místa. Zkusme vyzkoušet, jaký kočičí záchod vyhovuje našemu mazlíčkovi.
  • Důležité je i stelivo. Každá kočka může mít ráda jinou vůni svého kočičího záchodu. I pouhá změna vůně kočku může rozhodit a způsobit, že bude chodit jinam. Proto její oblíbené stelivo neměňme.
  • Nezapomeňme, aby byl kočičí záchod na klidném a snadno dostupném místě. Stejně jako my, i kočka potřebuje při hygienických návycích své soukromí. Proto se vyplatí toaletu umístit například do komory. Nedávejme ji ale na místo, kde kočka jí či pije.
  • Starší kočka a koťata by měly mít toaletu se sníženým okrajem, aby se jim do ní dobře lezlo.
  • Je dobré, aby každá kočka měla toaletu svou.
  • Protože je kočka čistotný tvor, měli bychom kočičí záchod často čistit. Jinak si bude mazlíček hledat čistší místo.

Tipy, jak vychovat kočku k používání toalety

1. Závažným důvodem, proč kočka může vykonávat potřebu mimo toaletu, jsou zdravotní problémy. Sledujme, zda kočka nemá i jiné zdravotní problémy. A také jestli v moči není krev a stolice nevypadá zvláštně. V takovém případě navštivme veterináře. Kočky často trpí na záněty močových cest

2. Pokud kočka doposud záchod využívala a z ničeho nic začala chodit jinam, může za tím stát změna v každodenním životě kočky. Například pokud má kočičí záchod jiné stelivo anebo umístění. Pak je řešení, jak naučit kočku na záchod, opravdu jednoduché. Vše vraťme do původního stavu. Pokud jinou možnost nemáme anebo jsme se třeba stěhovali, musíme začít s navykáním od začátku a zkoušet různá umístění.

3. Pořiďme více toalet. Může to být užitečný způsob, jak vychovat kočku k používání záchodu.

4. Pokud kočka používá místo toalety stále jedno a to samé místo v domě, zkusme kočičí záchod dát sem.

5. Možná potřebujeme změnit stelivo. Abychom nemuseli znovu řešit, jak naučit kočku na záchod, zkusme nejprve staré stelivo míchat s tím novým. Změna by měla být pozvolná, aby si na stelivo kočka zvykla.

6. Užitečné jsou odměny. Pomůžou nám s problémem, jak vychovat kočku bez trestů. Pokaždé, když mazlíček kočičí záchod použije, tak ho odměňme.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte