další zvířátka

Jak vychovat kočku, aby byla spořádaná a čistotná? Buďte trpěliví a důslední

Pořídit si domů koťátko je velice snadný krok. To těžké na vás čeká po příchodu s mazlíčkem domů. Vychovat kočku k tomu, aby byla čistotná, spořádaná a osvojila si základní návyky rozhodně není snadné. Je potřeba mnoho času, trpělivosti a lásky. Kotě se nic nenaučí přes noc, stejně tak rychle ho ani nedokážete nic odnaučit. Víme však, jak vychovat kotě, abyste se nemuseli trápit s tím, že vám neustále něco okusuje, značkuje anebo škrábe.

Výchova kočky je zapotřebí už od kotěte

Jestliže si domů přineseme koťátko, s jeho výchovou je potřeba začít ihned. Čím jsou mazlíčci menší, tím snadněji a rychleji se učí novým věcem a lze formovat jejich návyky. Mnohem náročnější je pak učit starší kočku, třeba z útulku, zcela novým návykům. V těchto případech bude potřeba dvakrát tolik trpělivosti.

Připravili jsme si pro vás několik rad, jak vychovat kočku, která bude poslušná a hodná. Je potřeba ale neustále myslet na to, že každá kočka se bude učit jinak rychle. Záleží totiž nejen na plemeni, ale také na charakteru a vlastnosti kočky.

Jak vychovat kotě, aby bylo hodné

Jak si představujeme hodné kotě? Asi se všichni shodneme na tom, že hodné kotě neškrabe, nekouše, nedělá potřebu mimo mísu, není agresivní, neútočí a podobně. Takovou kočku si přeje snad každý majitel. Máme několik tipů na to, jak vychovat kotě podle vašich představ.

1. Jak se vypořádat s kousáním

Mnoho koček sem tam do svého páníčka zajede drápky nebo zoubky. Často se jedná o kousnutí nebo škrábnutí v zápalu hry. Je ale potřeba kočce ukázat, že vaše ruce ani nohy tu rozhodně nejsou na kousání ani škrabání. Jak na to?

Přestaňte používat vlastní ruce a nohy jako hračky pro kotě. To vede ještě k většímu řádění. Místo toho si snažte hrát s kočkou prostřednictvím skutečných hraček, které mazlíčka mohou navíc ještě rozvíjet.

Skvělé jsou pro kočky interaktivní hračky, jako jsou různé hračky na provázku nebo tyčce apod. Jestli vás kotě při hraní škrábne nebo kousne, rozhodně jej nebijte. Zasyčte na něj nebo bolestí zavyjte a hru ukončete. Kočka tak pochopí, že udělala něco špatně a bude se takovému chování vyhýbat.

2. Jak odnaučit kotě škrábat nábytek

Důvodem, proč vaše kočka škrabe nábytek je to, že si chce obrousit své drápky. Potřebuje si tak odstranit staré vnější lůžko nehtu. Dalším důvodem je ale také nuda, posílení těla nebo protažení se.

Pokud je kočka znuděná anebo potřebuje posílit tělo, pak ji můžete odnaučit škrábat nábytek snadno. Stačí kočce pořídit hračky, které ji zabaví a pomohou vybít její energii. Ideální jsou kočičí stromy, na kterých si kočka skvěle obrousí drápky a zabaví se.

3. Jak vychovat kočku, aby nebyla agresivní?

Agrese u kočky se může projevovat mnoha způsoby. Nejedná se jen o škrábání nebo kousání. Mezi projevy patří i syčení, prskání, značkování věcí, nečekané útoky apod. Hlavními důvody jsou jakékoliv změny v běžném životě kočky. Může se jednat o nového člena rodiny, nového spolubydlícího nebo nový kus nábytku či přehnané mazlení se s kočkou.

Nejprve je potřeba rozlišit, proč je kočka agresivní. Jakmile zjistíme důvod, je pak snadné kočce pomoci a odnaučit ji takového chování. Jestliže je kočka agresivní kvůli tomu, že ji moc a dlouho mazlíme, pak je vhodné, když se stáhneme a svou lásku ke kočce zmírníme. Pokud však agresivně reaguje na nového člena rodiny, musíme pomoci tomu, aby se oba dva postupně důvěrněji seznámili.

Výchova kočky: jak odnaučit kočku značkování

Pokud vaše kočka značkuje mimo vymezené místo v domě nebo bytě, pak je potřeba udělat tomuto chování co nejdříve přítrž. Pronikavé látky v moči totiž zanechávají zápach, který může trvale poškodit dřevo, látku a další označkované materiály.

Kočky mnohdy značkují ze stresu, který může vyvolat právě nový člen rodiny nebo nový mazlíček, jiné stelivo, krmení atd. Kočka značkováním dává nejspíše najevo, že je vystresovaná a že něco není v pořádku. Jak můžeme kočku odnaučit značkování?

  • Vyměníme záchod
  • Změníme stelivo
  • Dáme jeden záchod navíc
  • Dáme záchod na klidné místo
  • Odstraníme příčinu stresu

 

Jestliže se nám nepodaří kočku odnaučit, pak je potřeba navštívit přinejhorším veterináře, jelikož se může jednat i o zdravotní potíže.

Značkování je problémem zejména u kocourků, kteří si tak určují svoje teritorium. Tomu můžeme předejít, pokud se rozhodneme pro kastraci kocoura. Ta se provádí nejlépe u půlročních koťat. Kastrace koček přináší také mnohé další výhody.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte