další zvířátka

Jak naučit psa povely, aby ho výcvik bavil?

Když si domů pořídíte pejska, s radostí přichází také starosti. Mezi ty hlavní patří, jak naučit psa povely, aby je vždy snadno dovedl splnit. Základní povely pro psa jsou velmi důležité proto, aby byl pes spořádaný a vychovaný a nedělal vám venku na procházce ostudu. Nedostatečná výchova psa může navíc ohrozit nejen jiné mazlíčky, ale také všechny okolo a dokonce i pejska samotného. Máme pro vás několik tipů, jak vycvičit psa doma.

Základní povely pro psa: co by měl pes umět

Každý pes by měl umět základní povely, mezi které patří sedni, lehni, ke mně, dones, pusť, zůstaň. Bez těchto povelů snad ani nemůžete vyjít na procházku, aniž by váš mazlíček poslouchal a nedělal vám ostudu.

Když psa učíte povely, je důležité vybrat si jeden slovní povel a ten neměnit. Pokud jednou psovi řeknete ke mně a podruhé k noze, bude zmatený a nebude vědět, co po něm chcete. Už vůbec nebude pak vědět, že se jedná o tentýž povel.

Povel musíte říkat vždy zřetelně nahlas a důrazně. Nikdy na psa nekřičte a necvičte ho, když jste sami podráždění nebo naštvaní. Takový výcvik pak ztrácí naprosto smysl.

Jak naučit psa povely: buďte trpěliví a klidní

Výcvik psa je náročný. To vám řekne každý zkušený chovatel. Je to ale také zábava, která utuží vztah mezi vámi a vaším psem. Pokud se výcvik psa nedaří podle vašich představ a pes se stále nedokáže naučit to, co po něm chcete, pak je chyba pravděpodobně především na vaší straně.

Když psa cvičíte, je potřeba dodržovat základní pravidla:

  • Buďte trpěliví a klidní.
  • Psa při neuposlechnutí netrestejte.
  • Buďte důslední.
  • Cvičit ho musí jeden člen domácnosti.
  • Cviky opakujte několikrát denně.
  • Výcvik začněte doma, poté venku.
  • Cvičte jeden cvik denně.
  • Cvičte několik minut v kuse, poté si dejte oba pauzu.

 

Když váš pes poslouchá a dělá, co po něm chcete, pak mu nezapomínejte dávat pamlsky za odměnu. Vždy vybírejte kvalitní pamlsky, stejně tak jako krmivo pro psa. Krmivo musí obsahovat všechny potřebné látky ve správném poměru, aby byl pes zdravý a spokojený.

Jak vycvičit psa? Každý pes se učí jinak!

Nejprve je potřeba rozmyslet se, jaký povel začneme psa učit. Psa učíme od 3 měsíců jeho věku. Když jej učíme povely, musí nejprve slyšet na své jméno. Musí také znát pojmy jako jsou „ne“, „nesmíš“ nebo „nemůžeš.“ Tyto povely jsou rozhodně lepší než „fuj.“

Psa učíme nejprve povely „sedni“, „lehni“, „zůstaň“ a „ke mně.“ Nezapomínejte na to, že každý pes je jinak inteligentní a bystrý, a proto se jinak bude učit třeba zlatý retrívr nebo border kolie. Výcvik psa by vás měl hlavně bavit. Pokud se budete trápit vy, bude se trápit i pes a výcvik vám nepůjde.

Základní povely pro psa: na co si dávat pozor

S každým pejskem je při výcviku potřeba i trochu manipulovat. Znamená to, že ho zvedneme, nasměrujeme, někam položíme, obrátíme na záda a podobně. Musíme však dávat pozor na to, abychom mu při manipulaci neublížili.

Pes si také musí na manipulaci zvyknout. Velké problémy někdy nastávají například u veterinářů, kdy pejsek není zvyklý na to, že s ním někdo něco dělá. Pak může být při vyšetření problém, jelikož pejska třeba nemůžete dostat na vyšetřovací stůl.

Všechno je o důvěře mezi psem a majitelem. Pejsek vám musí věřit a vy jemu, abyste si s ním mohli libovolně manipulovat. Vazbu mezi psem a pánem je potřeba upevnit už v prvním roce jeho života.

Jak vycvičit psa, aby nebyl agresivní

Těžce zvladatelní na výcvik jsou psi agresivní. Agresivita může být důsledkem povahy, ale také nesprávné výchovy. Hodného psa můžeme snadno kvůli špatně vedenému výcviku přeměnit v agresivního a nedůvěřivého psa.

Pokud však budete dodržovat naše rady, výcvik psa vám půjde snadno a za pár týdnů budete sklízet ovoce. Jestli však budete mít s pejskem problémy, obraťte se na specialistu anebo navštivte cvičák ve vašem okolí. Tam se pes nejen socializuje s jinými psy, ale hlavně zde získáte cenné rady.

Přečtěte si naše články zaměřené na to, jak vycvičit psa:

Víte, jak naučit psa na vodítku, aby netahal?

Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte