další zvířátka

Jak na chov holoubka diamantového? Přinášíme rady pro začátečníky

Holoubek diamantový se těší přízni chovatelů již řadu let a je nejrozšířenějším chovaným druhem holoubků v zajetí. Holoubci diamantoví jsou pro chov nenároční ptáci, proto jsou vhodní také pro začínající chovatele. Pokud patříte i vy k těm, které tento malý opeřenec zaujal, přinášíme vám tipy, jak holoubka chovat a jak se o něj správně starat.

Holoubek diamantový - charakteristika

Holoubek diamantový spadá do řádu měkkozobých. Jejich přirozeným domovem je převážně Austrálie. Holoubci jsou klidní ptáci, kteří většinou posedávají či zobou semínka ze země. Zbarvení holoubků je různé, od skořicové, stříbrné až k měděné. Mnoho chovatelů ocení jejich tichý hlasový projev.

Obydlí pro holoubka diamantového

Holoubka diamantového můžete chovat jak v bytě, tak i ve venkovní voliéře. Myslete na to, že velikost chovné klece by měla být úměrná počtu chovaných holoubků a umístěná by měla být na klidném a světlém místě. Vyvarujte se umístění klece na místo, kde je průvan, či do kuchyně, kde pro vašeho opeřence můžou být nepříjemné výpary z vaření.

Holoubka lze chovat jak v kleci, tak ve voliéře

Pokud jste se rozhodli chovat holoubky ve venkovní voliéře, je důležité, aby se měli kam schovat před nepříznivým počasím. Pro venkovní chov jsou ideální kombinované voliéry, které tvoří místnost s okénkem pro přístup dovnitř k volnému pohybu ve venkovní voliéře.

Nepodceňujte ani správné vybavení. V kleci nesmí chybět sépiová kost, která slouží jako zdroj přírodního vápníku i jako materiál pro obrušování zobáku. Na dno klece umístěte materiál, který nebude příliš prašný a díky němuž bude čištění klece snadnější. Ideální volbou jsou podestýlky peletované či kukuřičné, hygienický písek nebo pískové podložky.

Klec pro holoubka diamantového

Pokud chcete chovat holoubka doma, musíte mu pořídit klec, kde ho ubytujete. Pro jeden pár holoubků by měla být klec vysoká a široká minimálně 50 cm a její hloubka by měla být minimálně 30 cm. Pro chovatele jsou na výběr klece různých tvarů i klece kompletně vybavené. Stejně jako u jiných mazlíčků platí, že čím větší klec, tím lépe pro vašeho holoubka.

Nepostradatelnou součástí klece je bidýlko

Při výběru bidýlka je důležitá jeho tloušťka. Aby se na něj mohl holoubek pohodlně usadit, neměl by jej celé obemknout prsty. V ideálním případě se drápy pařátů musí bidla dotýkat, aby se mohla obrušovat. Aby si váš holoubek mohl dostatečně procvičit svaly na nohou a vyhnul se otlakům, vybírejte bidla různých tvarů, velikostí i materiálů. Bidla pro chované ptáky jsou běžně k dostání v obchodech. Buď jsou již přizpůsobená k uchycení v kleci, nebo můžete využít přírodní větve.

Pro hnízdění holoubků diamantových budete potřebovat budku

Pokud chcete, aby vaši holoubci zahnízdili a měli mladé, je důležité umístit do klece či voliéry hnízdní budku či košík. Ke správnému zahnízdění je důležité holoubkům poskytnout vhodný materiál pro vystlání hnízda.

Nezapomeňte na základní výbavu – krmítko a napájení

Krmivo holoubkům můžete umístit do krmítek, která bývají součástí klece, nebo můžete zvolit nerezovou závěsnou misku. Tu přichytíte na dráty klece. Vybírat můžete také krmítka plastová či krmítka s plastovým krytem, která na klec připevníte zvenčí pro pohodlnější plnění.

Přísun čerstvé vody je pro holoubky nezbytný, proto na něj nezapomínejte. Zakoupit můžete nerezové misky se zásobníkem na vodu, které jsou přizpůsobené k umístění na klec. Objem zásobníku na vodu pro holoubky vy měl být 100 – 200 ml.

Čím holoubka diamantového krmit?

Aby váš holoubek prospíval, nesmíte podcenit stravu, která se skládá ze suchého zrní, vaječné směsi či zeleného krmení. Při výběru suché složky potravy holoubka se soustřeďte na krmné směsi, které jsou holoubkům, přímo určené. Hlavní složkou těchto směsí by měly být různé druhy prosa, lesklice, lněné semínko či mák.

Stravu holoubkovi můžete zpestřit travinami či bylinami, například nadrobno nasekanou pampeliškou. Vaječné krmivo je pro ptáky důležité kvůli doplnění potřebných bílkovin. Pro správné trávení nezapomínejte do potravy zahrnout také grit. Důležité je myslet také na přísun vitamínů, minerálů a dalších pro život potřebných látek.

Jak se o holoubka správně starat?

Pokud chcete předejít zdravotním problémům a onemocněním, věnujte dostatečnou pozornost pravidelné a systematické preventivní péči. Základem je čistota, a to jak klece, tak i voliéry a veškerého vybavení.

Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody a odstraňování zbytků potravy. Důležitá je také kontrola drápků a zobáku. V kleci by neměly chybět prvky, díky kterým si váš holoubek bude moct obrušovat zobák či drápy. V případě, že drápky přerostou, je důležité je odborně zkrátit, a to speciálními kleštěmi či speciálními nůžkami.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1042x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 4 příspěvky

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Koupim zdrave,letosni holoubky diamantove. Plzen. Tel.722 711 317.

Koupim zdrave,letosni holoubky diamantove. Plzen. Tel.722 711 317.

Koupim zdrave,letosni holoubky diamantove. Plzen. Tel.722 711 317.

Koupim zdrave,letosni holoubky diamantove. Plzen. Tel.722 711 317.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte