další zvířátka

Dovolená se psem v ČR: Kam všude můžete vzít svého domácího mazlíčka?

Kam vyrazit na dovolenou se psem v ČR? Míst je celá řada, a tak určitě ani vy nemusíte nechávat pejska doma, abyste si mohli jet odpočinout. Naopak – můžete si užít čas strávený se svým čtyřnohým společníkem a on bude šťastný, že je s vámi.

Dovolená se psem vyžaduje trochu přípravy. Na co je třeba myslet?

Dovolená v ČR se psem není psychicky tolik náročná, jako když pejska vezmete s sebou do cizí země, kam je potřeba složitě a ne vždy pohodlně cestovat. Všude však platí jistá pravidla a zásady zaručující to, aby si vaši dovolenou kromě vás, užil také pes a hlavně celé vaše okolí, které by pejsek neměl nijak obtěžovat.

Cestování se psem je ta nejnáročnější část vaší dovolené. Během cesty musí mít pes přístup k pitné vodě a prostor k pohybu, zároveň však nesmí putovat po autě a rušit vás při řízení – nebo dokonce chodit ve vlaku po vagonu a obtěžovat spolucestující. Menší plemena můžete snadno převážet v přepravním boxu. Výhodou cesty autem je, že můžete kdykoli zastavit a nechat psa vyvenčit. Myslete také na čerstvý vzduch. Psům dělá zle horko v autě a snadno se přehřívají. Zároveň musíte dodržovat jasně stanovená pravidla bezpečnosti přepravy psa v motorovém vozidle.

Nezapomeňte mít v kufru sbalen dostatek krmení a pro všechny případy očkovací průkaz. Až se budete ubytovávat, měl by mít váš pejsek něco svého, co zná z domova, bude se tak v cizím prostředí cítit lépe – zvlášť pokud budete muset na chvíli někam odběhnout. Proto vezměte s sebou pelíšek a hračky nebo psí dečku.

Kam na dovolenou se psem? Ubytování vhodné pro pejskaře

Se psem na dovolenou odjíždí spousta rodin. S vedením mnoha ubytovacích zařízení, obzvláště soukromých penzionů a apartmánů, se dá domluvit na společném pobytu rodiny s pejskem. Na internetu se dá snadno dohledat seznam podniků, které pejsky nejen akceptují, ale přímo vítají. Tak zaručíte, že pobyt bude pro všechny bezproblémový a příjemný. Ubytování nejpřátelštější k vašim mazlíčkům mívají certifikát, podle kterého poznáte, že jste vybrali správně.

Po příjezdu na místo ihned informujte personál ubytovacího zařízení o tom, že sdílíte svůj pobyt společně s pejskem. Pokojské jsou sice na místě vhodném pro mazlíčky ochotny zbavit místnost případné loužičky nebo chuchvalce chlupů, je to však primárně vaše zodpovědnost. Sami musíte vědět, zda pes začal línat, jak moc rád značkuje nebo jestli vaše fena nebude zrovna hárat. Ohled je třeba brát také na ostatní hosty.

Ideální je pronajmout si chalupu někde v přírodě a užívat si výlety po okolí, včetně koupání v přírodních tocích. Tohle bude i pro vašeho pejska ráj na zemi. Dlouhé výlety v úmorném vedru autem nebo po městě ho zcela jistě nenadchnou.

Dovolená v ČR se psem – vydejte se do přírody

Kam na dovolenou v ČR? Do přírody! Většina psů se potřebuje každý den volně proběhnout. Česko je lemováno pohořími, kde protáhnete nohy a rozdýcháte plíce, což svědčí i aktivním pejskům. Naše země je v tomto ohledu opravdu bohatá.

Chcete vidět přírodu v té nejryzejší formě? Navštivte národní park! Samozřejmě musíte dodržovat zásady – chodit pouze po stezkách a držet psa na vodítku. V lesích mimo národní parky a přírodní rezervace je možnost nechat psa proběhnout, ale pozor! Nechat psa honit lesní zvěř je vlastně nelegální, je to bráno jako pytláctví. Zvažte, jestli je prostředí kolem vás bezpečné.

Pes bude vděčný za procházku s vámi a velmi rád si nové prostředí očichá. Můžete jej vzít na houby, na přehradu nebo, pokud rád běhá, projet se s ním na kole (pozor na ostatní cyklisty!). K pobytu si můžete pronajmout romantickou vesnickou chatu. Dodržujte však náležitosti ubytování se psem a navštěvujte pouze taková místa v okolí, kam pejsek může. Určitě to nebude ani památný hřbitov, ani ZOO a ani většina zámků u nás.

Dovolená se psem: Navštivte skanzen, hrad či zámek

I když na prohlídky zámků pejsci nesmí, můžete mít psa na vodítku ve většině hradních a zámeckých areálů a na výletech po zříceninách nebo externích skanzenech a muzeích v přírodě. Důležité je, aby byl pejsek dobře vychovaný a neobtěžoval ostatní hosty, na těchto místech musíte zkrátka počítat s tím, že zde bude větší pohyb lidí a případně také ostatních pejsků.

I mnohé obory nebo zábavní parky pro děti tolerují pohyb pejska na vodítku. Psa však třeba nevoďte na rozhlednu nebo ho nenechávejte čekat přivázaného u zámku, než absolvujete dvouhodinovou prohlídku. Ani večerní posezení v hospůdce pro pejska moc nebude, pokud se v péči o psa můžete vystřídat, rozhodně to udělejte. Dovolená se psem by určitě měla být obohacujícím zážitkem pro všechny zúčastněné, nikoli utrpením!

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte