Cuy morče chov: v Evropě se chová jako mazlíček, v jižní Americe na maso.
06. 05. 2019 Přečteno: 2843x

Chov morčat a nejčastější chyby: co dělat, aby bylo morče domácí zdravé a v pohodě?

Chov morčat se někomu může zdát být snadný a bezproblémový, ale najdou se některé chyby, které chovatelé při péči o morče domácí dělají. Rádi vám ale poradíme, jakých chyb se vyvarovat a na co si dávat při chovu tohoto mazlíčka pozor, aby byl zdravý a šťastný. Věděli jste třeba, že mezi nejčastější chyby patří špatně vybraná klec nebo nedostatek pozornosti, které morčeti projevujete?

Chov morčat: 4 nejčastější chyby, kterým se vyvarujte

Rozhodli jste se pořídit si domů morče domácí, ale nejste si jisti, jak se o něj správně starat? Přinášíme vám seznam těch nejčastějších chyb, kterých byste se měli při chovu morčat vyvarovat. A pokud už mazlíčka máte doma, možná se během čtení sami přistihnete u toho, že některou z chyb děláte i vy.

Čtěte také:

Péče o morče v kostce. Jak chovat morče, aby bylo zdravé a spokojené?

1. Špatně zvolená klec

Chov morčat se neobejde bez dobrého zázemí. Výběr klece je důležitý krok, který nesmíte podcenit. Nejčastější chybou je příliš malá klec. Často mají lidé doma klec pro křečka a řeknou si, že to morčeti bude stačit. V tom se ale rozhodně mýlíte. Morče je přece několikanásobně větší než křeček. Morče musí mít v kleci dostatek prostoru, aby se mu pohodlně žilo.

3. Nevhodná podestýlka

Klec musí být také dobře vybavená. Podestýlka je velmi důležitou součástí klece. Vyhněte se pilinám. Ty jsou příliš jemné. Morče je může snadno vdechnout, mohou se dostat do očí nebo nosu. Mnohem lepší volbou jsou hobliny v kombinaci s dalším typem podestýlek, jakou jsou dřevěné peletky nebo buničité peletky, které jsou měkké a příjemné pro ležení. Rozhodně nepoužívejte:

  • noviny a časopisy
  • seno
  • kočičí stelivo

3. Nedostatečně pestrá strava

Někteří lidé si říkají, že když je morče malé zvířátko, nepotřebuje žádnou speciální stravu. Na velikosti mazlíčka ale nezáleží! I morče potřebuje pro spokojený a zdravý život vyváženou a pestrou stravu. Morče domácí by mělo mít v jídelníčku tyto složky:

  • seno
  • vitamin C v podobě tablet nebo kapek
  • zeleninu
  • ovoce
  • čerstvou pitnou vodu
  • granule jako doplňkové krmivo

4. Krmení nevhodnými potravinami

Mnozí majitelé morčat si neuvědomují, že morče nemůže jíst všechny druhy zeleniny a ovoce, co je napadne. Mezi nevhodné potraviny, které mohou morčeti ublížit, patří:

  • brambory
  • cibule
  • česnek
  • luštěniny
  • pórek
  • rebarbora
  • pálivé papriky
  • avokádo
  • kokos
  • ředkvička
  • granátové jablko

Morče domácí potřebuje pozornost a lásku

Velmi častou chybou také je, že majitelé nevěnují morčeti dostatek pozornosti. Pokud jej ale budete dlouhodobě zanedbávat, může se jeho životní stav zhoršit. Proto si morče domácí nepořizujte, jestli jste často mimo domov a jestli víte, že nebudete mít na mazlíčka dostatek času.

Pokud ale víte, že morče chcete, ale nemůžete mu věnovat tolik pozornosti, pak mu pořiďte kamaráda. Ve dvou se to lépe táhne a morčata budou zdaleka spokojenější.

Jaké nemoci morčat se mohou vyskytnout?

I když se o morče dobře staráte, tak se mohou vyskytnout komplikace v podobě různých nemocí. Mezi nejčastější nemoci morčat patří:

Průjem

Jestli má morče průjem, pak je potřeba nasadit dietu, která spočívá v příjmu sena, vody a probiotik. Je potřeba také navštívit veterináře.

Dýchací potíže

Ty se projevují výtokem z nosu či očí, kýcháním, obtížným dýcháním i apatií. Nachlazení není lehké onemocnění jak u nás lidí. Raději vždy navštivte veterináře.

Vši a všenky

Mezi časté nemoci morčat patří i paraziti. Jestli se morče nadměrně škrábe a vypadává mu srst, problémem mohou být vši nebo všenky. Stačí morče pravidelně stříkat účinným postřikem proti těmto parazitům.

Svrab

Projevuje se tak, že morče má místy stroupky na těle a prořídlou srst. Pokud takové příznaky na morčeti uvidíte, hned jděte ke zvěrolékaři. Nemusíte se obávat, svrab není přenosný na člověka.

Absces

Na těle se vyskytne bulka, která je plná hnisu. Je to poměrně častý problém morčat. Veterinář bouli propíchne, hnis vymačká a ránu vydezinfikuje. Vy se o něco podobného rozhodně nepokoušejte. Mohli byste morčeti spíše ublížit než mu pomoci.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…