Kudlanka orchidejová
30. 07. 2021

Chov kudlanek orchidejových je krásná podívaná pro milovníky hmyzu a květin

Kudlanka nábožná je jeden z unikátních druhů hmyzu, kterým se daří i v zajetí a které je opravdu zajímavé pozorovat. Ještě krásnější je kudlanka orchidejová, která se však o něco hůře shání. Kvůli její ceně do ní investují jen opravdoví nadšenci. Budete-li jedním z nich, ujistěte se, že se o tohoto tvora dokážete postarat.

Základní informace o kudlance orchidejové

Důvod, proč kudlanka orchidejová  (Hymenopus coronatus)  je tak nádhernou ozdobou terária, je její lovecká strategie. Má růžovou až bílou barvu a velmi nápadně proto připomíná květ, který přitahuje létavý i jiný hmyz. Dokáže zmást i netrénované oko člověka, pokud ve výběhu nepěstujete opravdové růžové květiny.

Chov kudlanek orchidejových by vás neměl přijít příliš draho, ale hmyz samotný se těžko shání. Pochází z malajského pralesa, přičemž import už je zakázán. U chovatele seženete jeden exemplář od tisíce korun (plus přeprava).

Čtěte také:

6 důvodů, proč si na zahradě postavit hmyzí hotel. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Životní cyklus kudlanky orchidejové: Proč je tak vzácná v zajetí?

Kudlanka orchidejová vykazuje výrazný pohlavní dimorfismus. Samička může žít až 8 měsíců, samec jen půl roku. Pokud si svých kudlanek chcete užívat déle, nebude od věci se je naučit množit, jsou totiž drahé. A drahé jsou kvůli tomu, že se těžko množí.

Samice dorůstají až 7 cm, zatímco samci mají délku kolem 2,5 cm. Pohlaví nedospělých jedinců lze určit dle počtu segmentů zadečku. Samičí nymfa se stihne před dosažením dospělosti 7x svléknout, samčí jen 6x. Chovatelé často jejich růst zpomalují a samice naopak vykrmují. Kdyby tomu tak nebylo, kudlanky se nestihnou před smrtí spářit.

Stejně jako u kudlanky nábožné se i zde vyskytuje kanibalismus. Samice musí být před pářením nakrmená. Samec ji plácá předními nožkami. Pokud je mu to dovoleno, vyleze jí pak na záda a zůstává tam pár hodin až dní. Když sleze, musí být zase oddělen. Samička snese vak plný vajíček. Vylíhnou se nymfy, které je třeba po prvním svleku rozdělit, aby se vzájemně nesežraly.

Chov kudlanek v zajetí vyžaduje správnou vlhkost a teplotu

Pořiďte skleněné terárium o rozměrech aspoň 20x30x30 cm. Ubikaci pro kudlanky je třeba vytápět na stálou denní teplotu kolem 28° C, přes noc může klesnout na 20° C. Doporučuje se topit zespod na jednom okraji, aby se hmyz mohl jít ochladit na opačnou stranu.

Velice důležitá je také vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat mezi 60 a 80%, přičemž nymfy potřebují o něco vlhčí vzduch než dospělci. Velice nutný je správný substrát – najděte si půdu, která zadržuje hodně vody a neplesniví. Víko musí dobře držet, protože kudlanka by po útěku zemřela. Potřebujete však ventilaci, aby uvnitř rychle nemnožily bakterie. Ideální je husté pletivo. Terárium denně mlžíme pramenitou nebo destilovanou vodou. Kudlanky nepijí z vodních ploch ale ze vzduchu.

V teráriu by také mělo být na co lézt a kam se schovat. Netroufáte-li si na vivárium, rostliny mohou být i umělé. Kudlanky to nerozlišují. Nejdůležitější je správné klima a čistota.

Přečtět si také: Mazlíček pro hmyzí nadšence? Kudlanka nábožná je nenáročným a ušlechtilým stvořením

Čím se živí kudlanka orchidejová a jak ji krmit

Jak bylo popsáno výše, kudlanka loví létavý hmyz. Do terária proto pouštíme živý hmyz, který je třeba doma pěstovat. Nymfy až do pátého svleku krmíme octomilkami, které jsou dost malé. Starší a dospělí jedinci mohou dostávat rozličné druhy hmyzu, hlavně různé mouchy, motýly, občas cvrčky. Jako zdravý doplněk stravy se doporučuje přikrmovat pylem nebo medem.

Kudlanky jsou velice dobří lovci a krmení je proto velmi zajímavé sledovat. A tento krásný růžový druh obzvlášť – je to jako pěstovat masožravou kytku, která umí chodit!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…