Jak správně na dogfrisbee: s výcvikem vám pomohou v psím klubu, kde často probíhají i semináře dogfrisbee pro začátečníky.
19. 09. 2018 Přečteno: 1369x

Československý vlčák si po vlkovi uchoval bystré smysly i skvělý orientační smysl. Pro děti ale není nejlepší volbou

Pokud byste hledali psa, který vypadá a chová se spíše jako vlk než rodinný mazlíček, československý vlčák je trefa do černého. Toto plemeno vzniklo zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka v 50. letech. Po vlkovi mu zbyla nejen bystrost a vytrvalost, ale i vynikající čich nebo nedůvěřivost. Proto se příliš nehodí k malým dětem. Bude pro vás ale skvělým parťákem a společníkem. Chovat by ho měli trpěliví a zkušenější majitelé, kteří na něj budou mít především dostatek času. Pes potřebuje výcvik a také pevnou ruku.

Československý vlčák: když se zkříží vlk a ovčák

Československý ovčák je unikátní psí mazlíček, jelikož v jeho žilách koluje asi 10 % vlčí krve. Plemeno vniklo zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. První pokusy prováděl Ing. Karel Hartl v 50. letech, jehož cílem bylo vyšlechtit takového psa, který si zachová vlčí vzhled, zdraví, a přitom bude mít vlastnosti běžného pracovního psa.

Čtěte také:

Poradíme vám, jak by měla vypadat psí bouda pro vašeho čtyřnohého kamaráda

Není tedy divu, že vlka vzhledem i povahou opravdu připomíná. Fenky měří v kohoutku minimálně 65 cm, psi 75 cm. Okolo hlavy, na bradě a spodní části krku má pes typickou bílou vlčí masku. Má dlouhé končetiny, které mu umožňují rychlý pohyb. Trénovaní jedinci dokáží uběhnout až 100 km rychlostí 11 km za hodinu.

Československý vlčák – jeho povaha je věrná, ale nedůvěřivá

Vlčák je velice aktivní, vytrvalý, temperamentní a věrný přítel. Po svém původci si zachoval vysokou inteligenci, skvělý čich, orientační smysl, ale také nedůvěřivost. Svého pána respektuje, ovšem k ostatním lidem, i když jsou to členové rodiny, může být nedůvěřivý. Pro děti tedy nemusí být nejlepším psím přítelem.

Československý vlčák je poměrně náročný pes na chov, jelikož vyžaduje dostatek času a kvalitní výcvik. Pokud nad tímto plemenem přemýšlíte, měli byste patřit spíše mezi zkušenější chovatele, jinak budete mít s výchovou problémy. Vlčák je přizpůsoben životu ve všech podmínkách, tudíž mu nevadí ani horko, zima nebo vlhko. Vhodnější je ale poskytnout mu přístřeší venku a nechovat ho v domě či bytě.

Český vlčák se hodí pro mnohé psí sporty. Potřebuje ale výcvik

Pokud patříte mezi milovníky sportu, pohybu a pořád někde lítáte, český vlčák pro vás bude tím správným partnerem. Miluje pohyb a je velmi aktivní. Proto skvěte vyniká v mnoha psích sportech, jako je třeba canicross neboli běh se psem. Český vlčák dokáže totiž uběhnout desítky kilometrů a vy mu tak přestanete stačit. Vhodný je pro něj také dogtreking nebo mushing.

Stále ale musíte mít na paměti, že nesmíte podceňovat trénink. Jestli psa řádně nevycvičíte, bude vám dělat jen neplechu. Přeci jen se v něm jeho vlčí geny nezapřou. Proto je lepší chodit již od štěňátka s pejskem na cvičáky a učit jej základním povelům a nároky na něj postupně zvyšovat. Nemusíte se však bát, že nebude poslouchat, protože je velmi inteligentní, učenlivý a věrný. Musíte se však stát skutečným vůdcem smečky a pes vás bude naprosto respektovat.

Vlčák potřebuje prostor i dostatek času od páníčka

Toto plemeno není rozhodně vhodné chovat v malém bytě. Pes potřebuje prostor a pohyb. Ideální je tedy do rodinného domu s velkou zahradou. To ale není vše, co vyžaduje. Československý vlčák potřebuje také hodně pozornosti a společnosti ze strany páníčka. Jestli ho necháte samotného v kotci nebo na zahradě, bude trpět. Stane se nešťastným, neukotveným a potenciálně i nebezpečným pro pána i své okolí. Opuštěný vlčák dává své trápení hlasitě najevo a vytím volá svého pána. Pokud na něj proto nebudete mít dostatek času, sousedi vás v oblibě rozhodně mít nebudou.

Československý vlčák potřebuje kvalitní stravu

Nejen perfektní péče, ale i kvalitní strava. To jsou dvě věci, které český vlčák nutně potřebuje, aby byl šťastný a zdravý. Zkusit můžete granule Pro Plan OPTIPOWER. Vyznačují se výtečnou chutí i vysokým obsahem masa, vitamínů a minerálních látek, které takto aktivní pes potřebuje ke zdravému růstu a vývoji.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo