další zvířátka

Březí kočka týden po týdnu: jak dlouho je kočka březí?

Jak dlouho je kočka březí a co se v jednotlivých týdnech děje v jejím bříšku? Víte třeba, že i kočce může být v prvních týdnech špatně nebo že v posledních týdnech se stává mateřštější a mazlivější i vůči svým lidem? Než své kočce přichystáte klidné místečko pro porod, projdete s ní několika fázemi březosti.

Jak dlouho trvá březost kočky?

V zásadě platí, že:

  • 2 měsíce
  • 9 týdnů
  • 50–72 dnů

Březost kočky: I. fáze březosti (do třetího týdne březosti)

Toto je doba, kdy může v prvních dvou týdnech kočce být i špatně od žaludku, což poznáte tak, že méně jí, je vybíravější a může více spát či nepřibírat na váze tak, jak byste si představovali. Je to ale jen krátce trvající stav, ze kterého se kočka náhle stává žravější a klidnější. Bradavky začínají kočce tmavnout a lehce se zvětšovat, tento jev je více znát u prvorodiček.

Březost kočky: II. fáze březosti (čtvrtý až sedmý týden)

Okolo pátého týdne už můžete na kočičce sledovat pomalu se zvětšující břicho, ve kterém při mazlení a hlazení už můžete nahmatat malé kuličky. Některé kočky trpí i změnami nálad, a to oběma směry! Z přátelské kočky se může stát samotář, ze samotářky mazlivá micka.

Březost kočky: III. fáze březosti (osmý až devátý týden)

A tohle je čas, kdy vaše kočka začne být milejší, mazlivější a neustále se povaluje nebo mňouká. Zajímavé je, že i toulavé kočky mají v tento čas chuť se přátelit s lidmi, a proto často „koťata přinesou do domu“. Na vině je vyšší hladina progesteronu, která je připravuje na něžnou péči o koťata.

Je čas pomalu přichystat místo na porod kočky, přepychové lůžko nebo kartonovou krabici – nabídněte ji více míst, více variant, kočka si časem vybere sama. Některé kočky preferují odloučená místa o samotě, jiné potřebují přítomnost člověka a vyloženě si vás k samotnému porodu přivedou.

Dejte pozor na ostatní kočky v chovu, v tuto dobu potřebuje maminka před porodem klid a může ho i tvrdě vyžadovat agresivitou vůči ostatním kočkám. Bradavky jsou zvětšené, natékají mléčné žlázy a objevují se kapičky mléka. Jsme ve finále!

Zhruba dva dny před porodem kočka začíná méně jíst.

Krmivo pro březí kočky by mělo být výživné a vydatné. Výborně se pro takovou příležitost hodí kromě speciálního krmiva pro březí kočky i kapsičky a granule pro koťata. V tomto krmivu můžete pokračovat i po porodu, kdy kočka potřebuje hodně výživy ke kojení. Pochutná si třeba také na krůtě ve šťávě.

Podrobný návod na krmení a výživu březí kočky najdete v našem článku – jak krmit březí kočku.

Březost kočky: Kastrace březí kočky

Lze kastrovat kočku, která už je březí? Je to častý dotaz na veterinární lékaře. Odpověď zní: Ano, je to možné, ale pouze v ranné fázi březosti. Nic neodkládejte a v řádu dnů od nakrytí se snažte s veterinářem domluvit na kastraci. V tuto chvíli ale jde i o odstranění dělohy, nejen vaječníků, takže jde o trochu složitější a riskantnější zákrok než u běžné kastrace.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte