zajímavosti o koních
21. 12. 2022

10 zajímavostí o koních - Věděli jste, že…?

Koně jsou pro člověka historicky jedním z nejužitečnějších zvířat, neboť v průběhu dějin byly využívány jakožto dopravní prostředek či pro práci na poli. Hlavní roli sehrály též na bitevním poli. Zároveň koně patří mezi nejkrásnější zvířata, které touží vlastnit snad každá dospívající slečna. V neposlední řadě je s koňmi spjato spoustu zajímavých faktů - a právě těmto zajímavostem o koních se budeme věnovat na následujících řádcích, kde vám představíme rovnou tu nejzajímavější desítku z nich.

Fascinující koňské oči

Koně mají největší oči ze všech suchozemských savců, svou velikostí dokonce koňské oko předčívá i sloní či velrybí oči. Navíc koně mají monokulární všestranné vidění, jež jim umožňuje vizualizovat jejich okolí současně na obou stranách. Konkrétně svým pohledem dokáží zabrat až 350° zorné pole - kůň tak bez otočení hlavy vidí například až k hraně svého hřbetu.

Dlouhé nohy u hříbat

Když se koňům narodí mládě, tak si nelze nepovšimnout jeho dlouhých nohou v poměru s ostatními částmi těla. Jmenovitě nohy hříbat dosahují běžně až 90 % délky, kterou budou mít v dospělosti. Navíc mláďata koní se dokáží naučit běhat již v rámci pár hodin po svém narození.

Zajímavé koňské trávení

Koně nemohou zvracet ani říhat. Je to proto, že jejich jícen je obklopen silnou svalovinou. Jakmile se tedy jídlo dostane dovnitř do trávicího traktu, tak tento sval se uzavře velkou silou a zabrání tomu, aby jídlo, které bylo právě snědeno, nikdy nevyšlo zpátky ven.

Pitný režim je pro koně základ

Koně denně vypijí v průměru přibližně 25 litrů vody. V závislosti na počasí, stravě nebo fyzické aktivitě mohou někteří jedinci vypít až 40 litrů vody. Zkrátka k životu tato překrásná zvířata potřebují hodně tekutin. Co se týče jídla, tak koně mají rádi sladkou chuť a obecně mají tendenci odmítat ta jídla, která jsou hořká.

Skrytá symbolika koňských soch

Pokud má socha koně obě přední nohy ve vzduchu, znamená to, že jezdec zemřel v boji. Jestliže má kůň zvednutou pouze jednu nohu, znamená to, že jezdec zemřel na zranění, která utrpěl v bitvě. V neposlední řadě pakliže má kůň všechny čtyři nohy na zemi, znamená to, že jezdec zemřel přirozenou smrtí.

Arabští koně mají méně kostí 

Arabští koně mají velice elegantní vzhled a jsou velmi obratní a silní, navzdory své malé kompaktní postavě. Dokonce tak moc kompaktní, že oproti ostatním koním mají o jedno žebro, jednu bederní kost a dva obratle méně.

První kůň byl malý jako liška

První předchůdce koně žil před přibližně padesáti miliony lety. Jmenoval se Hyracotherium a rozměrově dosahoval velikosti lišky. Byl tedy asi 60 centimetrů dlouhý a 20 centimetrů vysoký v kohoutku.

Průměrná délka života koní

Pokud jde o průměrnou délku života, tak domestikovaný kůň se obvykle dožívá kolem 25 let, s potřebnou péčí nicméně může délka jeho života bez problémů přesáhnout i 30 let. Statisticky platí i pravidlo, že čím větší kůň je, tím kratší bývá délka jeho života.

Chytrá a společenská zvířata

Koně jsou zvídavá a velmi společenská zvířata, dávají tedy přednost společnosti před samotou. O jejich společenském charakteru svědčí i skutečnost, že když jeden z jejich společníků zemře, tak truchlí nad jeho ztrátou. Co se týče inteligence tak vynikají zejména skvělou dlouhodobou pamětí.

Čeho zajímavého si lze všímat na těle koní?

Zuby koní nikdy nepřestávají růst, díky jejich délce tak lze určit jejich stáří. V každém uchu mají koně 16 svalů, které jim pomáhají uši otočit až o 180 stupňů. Díky citlivým uším dokáží rozpoznat známé zvuky a hlasy na velkou vzdálenost.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...

Dobrý kontakt

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice

Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte…

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek: skří…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…