26. 10. 2017 Přečteno: 1233x

10 nejčastějších psích nemocí: I váš čtyřnohý miláček může mít artrózu nebo zubní kámen

I pejsek může trpět mnohými onemocněními, které jsou někdy i životu nebezpečné. Nemoci mohou číhat na každém kroku. Jak rozpoznat, že něco není v pořádku a jak svého zvířecího kamaráda co nejlépe ochránit? Přinášíme vám přehled 10 nejčastějších psích nemocí. 

Artróza

Mezi jedno z nejbolestivějších onemocnění trápící pejsky patří artróza. Nejvíce se vyskytuje u starších pejsků a dalo by se říci, že se jedná o přirozený průběh stárnutí. Pejsek začíná špatně chodit, kulhá, nemůže do schodů či ze schodů a má problémy i se vstáváním z pelíšku. Důvodem artrózy může být ale i nadměrná hmotnost, málo pohybu a vápníku ve stravě. Artróza se léči buď chirurgicky nebo změnou životního stylu a výživy.

Zánět spojivek

Pokud má váš pejsek zarudlé oči, zřejmě půjde o zánět spojivek. Často pejskovi přímo z očí vytéká hnis a vypadá to, že pláče. Pejsek se v očích škrábe, čímž si může ještě více ublížit. Při lehkém zánětu můžeme sáhnout po borové vodě nebo opthalu. V horším případě je potřeba navštívit veterináře. Náchylnější jsou na toto onemocnění hlavně malí pejsci, kterým se do očí snadněji dostává prach ze země.

Zubní kámen

Lidé často zapomínají, že i o chrup svého pejska se musejí řádně starat, aby ho zoubky nebolely. Zubní kámen je běžnější spíše u starších pejsků, ale ani ti mladí se mu často nevyhnou. Jedním z důvodů je například špatná strava či genetické vlohy. Zubní kámen poznáte hravě. Na zubech je nažloutlý až hnědý povlak, což může v nejhorším případě pokročit až k zánětu dásní i vypadání zubů. Odstranit zubní kámen můžete u veterináře ultrazvukem nebo mechanicky

Torze žaludku

Pejsek se nakrmí, vypije hodně vody a začne běhat. Zdánlivě nevinné hrátky po jídle se mohou vyvinout v tragický konec. Často totiž dochází k torze žaludku neboli jeho zauzlení. Torze žaludku poznáte tak, že se pejskovi zvětší břicho, je ztuhlé a na dotyk bolestivé. Pejsek zvrací, zrychleně dýchá, nadměrně pije a hrbí se. V těchto případech je nezbytné urychleně vyhledat veterináře. Jedině včasná operace mu může zachránit život. Prevencí je kvalitní krmivo a dopřát pejskovi při jídle i po něm dostatek klidu.

Rakovina

Bohužel i taková zákeřná lidská nemoc jako rakovina se může u pejsků objevit. Pokud se nádor u pejska potvrdí, následuje podobná léčba jako u člověka. Jedná se o chirurgické odstranění, chemoterapii nebo léky. Mezi příznaky patří především nápadná ztráta hmotnosti, zvracení, apatie, problémy s dýcháním. Příznaky jsou ale velmi rozmanité, záleží totiž na typu a velikosti nádoru.

Zácpa

Pokud si všímáte, že pejsek dlouho dobu neudělal na zahrádce či procházce hromádku nebo se opakovaně snaží vykálet, ale nejde mu to, měli byste zbystřit. Může jít o zácpu, která vede v nejhorším případě k chirurgickému zákroku. Většinou je pes při kálení neklidný, sténá nebo kňučí. Ze začátku může pejskovi ulevit slabší projímadlo nebo vhodná strava jako jsou ovesné vločky nebo psyllium. Psovi byste neměli dávat především vařené kosti, které zácpu často způsobují.

Průjem

Také průjem je ovlivněn stravou, jakou svému pejskovi dáváte. Doprovázen bývá někdy i zvracením a apatií. Ideálně byste měli svému miláčkovi uvařit rýži s kuřecím nebo krůtím masem, a to 5x denně po menších dávkách. Po dvou až třech dnech by měl být pejsek opět v pořádku. Pokud ale průjem trvá, je nutné zajít k veterináři, protože vaše síly již nestačí. 

Psí paraziti: blechy a škrkavky

Blechy může domů přinést nejen voříšek běhající po parku. Pejsek se škrábe a může mít po těle načervenalé rány. Ochránit ho můžete zakoupením spreje, pipet nebo obojku proti blechám. Škrkavky patří mezi poměrně běžné parazity, které se mohou přenášet i na člověka. Tento parazit se nachází ve střevě a způsobuje jeho zánět. Především u štěňat může škrkavka zapříčinit i smrt. Proto je vhodné fenu i novorozená štěňata preventivně odčervit.

Svrab

Jestli se váš psí miláček intenzivně škrabe, měli byste zbystřit. Může mít totiž svrab. Jeho příčinou jsou právě paraziti, konkrétně roztoči. Svrab se přenáší přímým kontaktem a může jej dostat i člověk. Poznáte jej i podle strupů na psí kůži. Léčí se mastmi a speciálními koupelemi.

Psinka

Nakazit se psinkou může váš pejsek bohužel velmi snadno. Jedná se o virové onemocnění, které se šíří kontaktem s nakaženým zvířetem prostřednictvím jeho slin, moči či exkrementů. Mezi příznaky patří například únava, teplota, kožní vyrážka, kašel i výtoky z očí a studený čumák. Je nutné okamžitě navštívit veterináře. Bohužel tato nemoc léčitelná není a končí smrtí. Virus lze pouze potlačit, a to pomocí antibiotik a dalších léků.

Z chovávání vašeho pejska lze poznat, jestli je zdravý a v pořádku nebo zda ho něco trápí. Bohužel si pejsci nemohou postěžovat u veterináře jako my u doktora, proto je velmi důležité, aby byli páníčci ostražití a nezanedbali jakékoliv neobvyklé chování.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…