Sirup z angínovníku vás zbaví nachlazení

img
18. 11. 2019 Přečteno: 4493x

Angínovník je krásná štíhlá oranžově kvetoucí bylinka, kterou můžeme stejně dobře pěstovat na zahradě, jako doma v květináči. Ve formě sirupu pomůže od nachlazení a uleví, když nás položí angína. Její krása je podobna lilii či drobným jarním kvítkům a určitě byste podle vzhledu neuhádli, k čemu se používá? Nenápadná, krásná… ještě že má to jméno. Angínovník čínský. Angína s ním nemá šanci.

Angínovník na angínu: je trochu citlivka, ale má silný účinek!

Angínovník pochází z tropů východní části Číny a kromě celé rostliny jsou léčivé i tobolky, které rostlina plodí na podzim. Potřebuje sluníčko, spíše sucho a ochranu před slunečním žárem a silným mrazem. Přesto dokáže přezimovat i v našich podmínkách. Citlivka, která se ale umí odvděčit silným účinkem nejen na angínu a infekce v krku.

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

POZOR: Jak se dozvíte později, s angínovníkem trošku pozor, citlivé osoby na něj mohou reagovat neadekvátně.

Angínovník, pokladnice desinfekčních a protizánětlivých látek

Účinnou složkou angínovníku jsou glykosidy, které desinfikují sliznice tím, že odstraňují nežádoucí viry a bakterie, případně je posléze i odpuzují. Ectorigenin a ectoridin jsou pak látky, které v angínovníku působí silně proti zánětu, který už probíhá. A také proti angínovým infekcím. V této kombinaci je tedy angínovník skvělou prevencí i bylinou, která léčí akutně vzniklé problémy s nachlazením. Dále obsahuje další množství chemických látek, včetně saponinů, chinonů a jiných aromatických látek, které ji dodávají charakteristické aroma a svíravou chuť.

TIP: Angínovník můžete používat i pouhým požvýkáním lístku (maximálně však 30 sekund, po delší době působí toxicky), dokonale vydesinfikuje krk.

Mimo nachlazení působí angínovník a sirup z něj příznivě na záněty močových cest, čistí plíce, průdušky a uvolňuje zahlenění. Mírní bolesti, podporuje pocení při teplotě, působí i proti bakteriím, proti plísním v těle a podporuje regeneraci jater.

Angína - urychlí léčbu

Angínovník skvěle působí nejen na angínu (bakteriální i virovou bez rozdílu), ale na všechny infekce v krku, záněty a podráždění, streptokokové infekce a dlouhodobé bolesti v krku z různých přechozených akutních infekcí. Pokud nás však postihne opravdu angína, pak je skutečně skvělým podpůrným prostředkem.

Sirup z angínovníku

Potřebujeme:

  • 1 l vody
  • 2 hrsti nařezané byliny
  • 1 kg cukru
  • 1 citrón

Citrón oloupeme, nebo necháme se slupkou (je-li v bio kvalitě), nakrájíme na kostičky nebo tenké plátky. Přidáme nakrájené listy angínovníku a vše zalijeme 1 litrem vroucí vody. Necháme 24 hodin louhovat při pokojové teplotě.
Druhý den vše scedíme přes jemné sítko a výluh dáme do hrnce tak velkého, aby tekutina byla nejvýše v polovině. Přidáme 1 kg cukru a mírným varem svaříme na hustotu sirupu. Horký sirup plníme do malých lahviček a uchováváme v chladu.
Sirup používáme při nachlazení, při prevenci, maximální dávka je 2 polévkové lžíce. Skolí-li nás angína, pak můžeme užívat maximální dávku.

Velmi podobně působí i sirup z podobné bylinky - rýmovníku. Z něj si můžete na nachlazení připravit dokonce i mast.

Angínovník a citlivé osoby - pozor!

Ve vzácných případech se může u citlivých osob vyskytnout alergická reakce projevující se otokem dýchacích cest, takže vždy si angínovník vyzkoušejte jen v maličkém množství.

Zapovězený je také v těhotenství, protože může vyvolat potrat.



Napsat komentář: Sirup z angínovníku vás zbaví nachlazení

RE: Sirup z angínovníku vás zbaví nachlazení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.