Hlavička

Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

28. 4. 2017

Zdravá svačina by měla být důležitým stavebním kamenem každého jídelníčku. Zejména u malých dětí může přispět ke správnému vývoji či zdravému růstu a k udržení energie po celý den. Věřte tomu, že existuje spousta chutných variant, díky kterým se svačina může stát oblíbenou součástí dne i vašich dětí.

Přemýšlejte už při nákupu

Zní to jednoduše, ale je nutné si uvědomit, že už pří vkládání surovin do nákupního košíku vlastně začínáte s plánováním jídelníčku. Alespoň ze začátku si vyčleňte na nákup dostatek času, abyste mohli pročíst etikety, a pečlivě promyslet dostupné kombinace. Klidně vezměte na nákupy i své děti, jen s nimi zastavte místo regálů se sladkostmi v oddělení ovoce a zeleniny. Jak jistě tušíte, sehrají při chystání zdravé svačiny velkou roli.

Dbejte na to, aby dítě jedlo dostatek ovoce a zeleniny

Doporučuje se, že by dítě mělo sníst nejméně pět až deset kousků ovoce a zeleniny denně, protože mimo přídělu vitamínů A a C snižuje ovoce a zelenina i riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a dokonce rakoviny. V dnešní době supermarkety nabízejí nepřeberné množství plodů z různých koutů světa. Dětem jistě nebude dělat problém si vybrat a vyzkoušet něco nového. Navíc budou vědět, co doma najdou v zásobě a mohou si později říct, na co zrovna mají chuť. To samozřejmě platí i o výběru příchutí mléčných výrobků, ovocných šťáv či zdravých tyčinek.

Důležitá je pestrost a řád

Mnoho rodičů si myslí, že naučit děti jíst zdravé produkty je marný boj. Aby ten váš byl úspěšný, zkuste ke svačině nabízet minimálně dvě odlišné varianty svačin - sladkou a slanou. Snažte se omezit potraviny s vysokým obsahem soli nebo tuku, jako jsou oblíbené brambůrky, čokoláda a bonbóny. Myslete na to, že zdravá svačina rozhodně nenahrazuje snídani či jiné hlavní jídlo, a neměla by být servírována za odměnu. Naopak by její servírování mělo mít pevný řád. Není dobrý nápad nechat malé dítě svačit kdykoliv bude chtít. Stanovte si časy mezi hlavními jídly, které přibližně dodržujte. U dětí školního věku se přesvědčte, že mají dostatek jídla na celý den a samozřejmě i to, že si svačinu odnáší s sebou do školy.

Vše „zdravé“ nemusí být zdravé

Rozhodně nespoléhejte na to, že výrobky určené přímo pro děti jsou vždy zárukou zdravé svačiny. Nedávno to ukázal i případ dětské šunky, ze které se vyklubal pouhý marketingový tah. Velký problém v sobě všeobecně skrývají slazené limonády, kterých je na trhu k dostání nepřeberné množství. Snažte se vždy koupit ty s nejnižším obsahem cukru nebo ještě lépe džusy bez jeho přídavku.

Děti, kterým servírujete slazené nápoje, konzumují více kalorií a mají tak větší předpoklad k obezitě. Z mléčných výrobků jsou velkým strašákem tavené sýry, které se vyrábí za pomocí tavících solí, přičemž jejich obsah je tak vysoký, že po pár trojúhelníčkách může dítě dosáhnout maximální doporučené denní dávky soli. Dokonce ani současná móda sójových nápojů má význam z hlediska zdraví jen pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou pít mléko živočišného původu.

Naše tipy na zdravé svačiny pro děti

  • Neomezujte se pouze na syrové ovoce, ale zvažte i mražené, konzervované nebo sušené. Není nic jednoduššího než ke svačině připravit ovocný salát. Můžete také ovoce rozmixovat a přidat jogurt nebo mléko. A takovou domácí přesnídávkou jistě nepohrdnou mladší ani starší děti.
  • I se zeleninou se dá vymyslet ledacos. Určitě i vy zavzpomínáte na to, jak maminka strouhala mrkev pokapanou citrónem. Novým a chutným trendem v českém prostředí je snadná cizrnová pomazánka hummus nebo guacamole z avokáda. Děti budou tyto pomazánky milovat!
  • Mléčné výrobky jsou bohatým zdrojem vápníku, který děti potřebují pro zdravý růst kostí. Nízkotučný jogurt s čerstvými kousky ovoce je rychlou, a snadno dostupnou volbou. V letních dnech můžete děti potěšit i jeho mraženou verzí.
  • Samozřejmě i pečivo má své zdravé alternativy. Inspiraci můžete hledat v zahraniční kuchyni – mexická přispěla pšeničnými plackami zvanými tortilla, asijská je proslulá rýžovými koláčky a plackami, ale i v běžné české pekárně vyberete celozrnné bagety, chlebové tyčinky nebo preclíky.
  • Ptáte se, co namazat na pečivo? Vyzkoušejte například arašídové máslo! Je sice zdánlivě velmi tučné, ale rozhodně zdravější než klasické máslo z mléka. I nízkotučný tvaroh ozdobený bylinkami udělá velkou službu. A pokud máte doma malého milovníka ryb, pak bude „rybičková“ pomazánka jasným favoritem.
  • Pitný režim dětí je nutné kontrolovat po celý den. Hlavním nápojem by měla být samozřejmě voda, protože neobsahuje cukr ani kalorie. Jestliže jsou děti zvyklé na slazené nápoje, můžete do ní přidávat sladké druhy ovoce nebo citrusy. Nezapomínejte na nízkotučné mléko s klíčovým vitamínem D a vápníkem. U džusů se přesvědčte, že jsou ze 100% ovocné šťávy nebo rovnou připravujte domácí.

Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_192508146_M

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Inovativní gel Enterosgel je špičkovým produktem pro očistu těla. Pohlcuje...

Fotolia_139664656_M

Ing. Ondřej Král: Zdravé grilování se stolním grilem Cobb

Multifunkční stolní gril od firmy Cobb umí kromě grilování také péct, smažit, dusit i...

NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod

Prodejna Zdravá výživa v Uherském Brodě na Moravské ulici splňuje očekávání i těch nejnáročnějších...

geo

Aquameden řeší příčiny zdravotních a psychických obtíží

Společnost Aquameden se zabývá aplikovaným výzkumem a vývojem, ke kterému využívá...

mudr-urikova1_1

MUDr. Petra Uríková: Lektorka tradiční čínské medicíny

Vystřídali jste již několik diet na zhubnutí, ale stále nepřichází očekávaný výsledek?...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte