Seznamte se s Akademií múzických umění v Praze – největší uměleckou školou v ČR

img
16. 08. 2020

Ať už se zajímáte o českou uměleckou scénu, nebo sami zvažujete studium některého z uměleckých oborů, aktivity Akademie múzických umění v Praze (AMU) vás osloví. Největší česká umělecká škola dlouhodobě patří mezi nejerudovanější umělecky zaměřená vzdělávací zařízení v ČR. Nezaměřuje se však jen na vědu a výzkum, jak je u mnoha škol zvykem, ale velké úsilí věnuje také kulturní a tvůrčí činnosti. Máte jedinečnou možnost navštívit například Galerii AMU, ve které uvidíte mnoho poutavých děl od umělců nejmladší generace.

Studujte na nejprestižnější umělecké škola u nás

Chcete rozvíjet svůj talent a osobnostní projev v některém z mnoha filmových, hudebních nebo uměleckých oborů? Pak se přidejte mezi zhruba 1500 studentů, kteří na AMU působí. Jako největší umělecká škola v České republice poskytuje skvělé zázemí pro vzdělávání, sebeprezentaci i rozšiřování povědomí o českém i světovém umění.

Akademie múzických umění v Praze je rozdělena na tři fakulty, a to Divadelní, Filmovou a televizní a Hudební a taneční. Mezi absolventy AMU patří velké množství uznávaných a veřejně známých umělců, kteří svou kariéru odstartovali právě díky vynikajícímu zázemí. Přidejte se mezi studenty i vy, jako absolventi budeme mít mnoho příležitostí pro budoucí uplatnění.

AMU je tu s vámi už přes 75 let

Akademie múzických umění není na poli uměleckých škol žádným nováčkem. Založená byla už v roce 1945, a to dekretem č. 127, který vystavil prezident Edvard Beneš. Od prvního akademického roku 1946/1947 měla škola čtyři odbory, a to hudební, dramatický, taneční a filmový.

V průběhu let se z některých odborů staly fakulty, které byly umístěné do několika historicky významných objektů nacházejících se v samotném centru Prahy. V paláci Lažanských na nábřeží řeky Vltavy dnes sídlí Filmová a televizní fakulta (FAMU). V Kokořovském paláci v Karlově ulici najdete Divadelní fakultu (DAMU), na Malé Straně v Hartigovském a Lichtenštenském paláci pak sídlí Hudební a taneční fakulta (HAMU). Ať už budete studovat na jakékoliv fakultě, centrum Prahy budete mít vždy na dosah ruky.

Zavítejte na výstavu do Galerie AMU

Od roku 2008 funguje pod Akademií múzických umění v Praze také Galerie AMU, která sídlí na Malostranském náměstí 12. Pokud se zajímáte o současnou uměleckou tvorbu, nenechte si ujít návštěvu této galerie, ve které se v průběhu roku koná řada výstav a kulturních akcí. Galerie AMU vytváří zázemí pro prezentaci současného umění, přičemž se zaměřuje na nejmladší generaci umělců. V prostorách galerie jsou pravidelně pořádány klauzurní a absolventské výstavy, stejně tak i vybrané studentské projekty z jiných uměleckých škol.

V galerii však můžete zhlédnou i výstavy etablovaných umělců z ČR i zahraničí. Jejich tvorba zpravidla spadá do oblasti nových médií, případně překračuje hranice tradičních uměleckých disciplín. Galerii AMU můžete navštívit kterýkoliv den od 13:00 do 19:00 s výjimkou pondělků, kdy je uzavřena. Přehled plánovaných i uskutečněných výstav či kulturních akcí naleznete na internetových stránkách AMU.

Nakladatelství vydává mnoho zásadních oborových publikací

Součástí AMU je také nakladatelství, které patří mezi přední české nakladatele literatury z oblasti filmu, televize, fotografie, divadla, hudby a tance. Nakladatelství AMU vydává velké množství zásadních oborových publikací a pokrývá jak potřeby odborné, tak široké veřejnosti. Kromě vydávání publikací zajišťuje ve vlastní tiskárně a knihařské dílně i tiskové služby pro potřeby fakult a dalších pracovišť Akademie.

Součástí AMU je mnoho specializovaných pracovišť

Vedle jednotlivých fakult působí na AMU mnoho specializovaných pracovišť s celoškolskou působností. Vedle Počítačového centra nebo Centra jazykové přípravy stojí za zmínku Centrum pohybové přípravy. To ve spolupráci s jednotlivými fakultami působí na studenty tak, aby školu opouštěli s odpovídajícími pohybovými znalostmi a tělesnou zdatností. Díky činnostem Centra pohybové přípravy mají studenti možnost pochopit, že jde o hlubší spojení pohybu a života. Studenti s ohledem na vybrané umělecké zaměření a profesní přípravu uplatňují své pohybové vzdělání.

Věda a výzkum – základní poslání Akademie

Vedle umělecké činnosti je jedním ze základních poslání Akademie múzických umění v Praze také věda a výzkum. I proto patří AMU mezi přední česká a evropská vědecká pracoviště. Vědecké aktivity se na všech třech fakultách rozvíjí jak na individuálních, tak katederních a interdisciplinárních projektech. Umělecká škola klade velký důraz také na aplikovaný výzkum, který je soustředěn na specializovaných pracovištích. Zaměřuje se na akustiku, optiku i restaurování a archivaci audiovizuálního materiálu.

Ať už chcete studovat některý z uměleckých oborů, nebo třeba navštívit kulturní akci nebo výstavu, AMU vám ráda podá pomocnou ruku. Už několik dekád je tu pro všechny, kteří se zajímají o umění ve všech jeho podobách.

Napsat komentář: Seznamte se s Akademií múzických umění v Praze – největší uměleckou školou v ČR

RE: Seznamte se s Akademií múzických umění v Praze – největší uměleckou školou v ČR

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.