Výročí svatby – jaké jsou jejich názvy?

img
13. 04. 2016 Přečteno: 13039x

Chystáte se na svatbu nebo už jste dávno ženatí či vdané? Tak i tak vězte, že svatba je oslavou teprve začátku Vaší společné cesty životem, před Vámi je spousta práce i vztahových milníků. O zlaté nebo diamantové svatbě slyšel asi každý, jak se ale nazývají další svatební výročí? V dnešním článku jsme pro Vás seznam výročí svatby dali dohromady. Dozvíte se, co názvy jednotlivých výročí znamenají a podle čeho vznikly.

Oslavit společně výročí svatby je hezký rituál, kterým si s manželem či manželkou společně připomínáte nejen Váš velký den, ale také cestu, kterou jste od něj společně ušli. Výročí svatby je ideální příležitost, jak svého manžela či manželku ujistit o Vaší lásce a úctě.

Čtěte také:

Není svatba jako svatba: Druhy svateb, se kterými se můžete setkat

Kromě připomínání si krásných či jinak důležitých momentů Vašeho společného života se k oslavám výročí svatby pojí také dárky. Chcete-li dodržet tradici, je vhodné si v den výročí Vaší svatby vzájemně vyměnit dárky z toho materiálu, který nese právě název výročí. Tipy na dárky k výročí svatby k našemu seznamu připojujeme.

Významná výročí svatby se prvních patnáct let manželství slaví každý rok, potom po pěti letech.

1 rok od svatby – Bavlněná svatba

První rok manželství je období vzájemného poznávání a učení se pochopení. Je to doba, kdy k sobě manželé přistupují a cítí se jako v bavlnce, proto bavlna. Podle tradice si tak manželé jako dárky vyměňují cokoliv z bavlny. Dříve to byly hlavně kapesníčky, dnes tuto roli přebírá spíše kousek nějakého pěkného oblečení. Zkuste třeba šátek pro manželku nebo kravatu pro manžela.

2 roky od svatby – Papírová svatba

Po dvou letech je manželství stále nepopsaný list papíru. Na druhé výročí svatby je tradice vyrobit společně lodičku z papíru a pustit ji po vodě. Dáváte-li přednost dárkům, ideální je cokoliv z papíru nebo cokoliv, co se papíru týká. Zkuste třeba luxusní psací potřeby pro manžela nebo lístky do divadla pro manželku.

3 roky od svatby – Kožená svatba

Kožená svatba symbolizuje, že manželství již prošlo prvními bouřemi, je pevnější a odolnější. Dárkem ke tříletému výročí by mělo být něco koženého. Může to být třeba peněženka pro manželku nebo opasek pro manžela.

4 roky od svatby – Květinová svatba (někdy také Ovocná svatba)

Toto výročí odráží, že vztah již zapustil kořeny a jen kvete (případně plodí). Tradičním dárkem pro ženy jsou květiny a kytice všeho druhu. Muže zkuste obdarovat třeba výletem do botanické zahrady nebo čímkoliv s květinovým motivem.

5 let od svatby – Dřevěná svatba

Květina zesílila a manželství je po pěti letech trvalé jako dřevo, manželský pár je společně už dostatečně srostlý. Dárek by měl být podle zvyku dřevěný a malý, aby manželství ještě dlouho vydrželo. Manželovi můžete pořídit třeba trendy dřevěného motýlka, pro manželku můžete zvolit dřevěnou šperkovnici.

6 let od svatby – Železná svatba (někdy také Zinková svatba)

Železo je oproti dřevu o něco chladnější, ale zato je mnohem stálejší a pevnější. Nějaká drobnost z kovu vám připomene, jak pevný Váš svazek je. Dárkem k tomuto výročí svatby by měla být nějaká drobnost ze železa či jiného kovu – pro muže třeba nějaký nástroj nebo nářadí, pro ženu zkuste třeba kovovou brož.

7 let od svatby – Vlněná svatba (někdy také Měděná svatba)

Vlna dokáže zahřát a chránit před nepříznivými vlivy, podobně jako manželství po sedmi letech. Dárek z vlny nebude těžké vybrat pro ženu ani pro může – co třeba rukavice, čepice, svetr nebo sako?

8 let od svatby – Bronzová svatba (někdy také Plechová svatba)

V žebříčku hodnoty kovů se s délkou manželství posouváme opět vzhůru. Bronz sice ještě není považován za ušlechtilý, ale je opravdu pevný. Ideálními dárky jsou přívěšek, řetízek nebo jiná drobnost z bronzu či podobného kovu.

9 let od svatby – Hliněná svatba

Hlína jako symbol devítiletého manželství představuje hmotu, která rozmáčená deštěm mizí až do ztracena, naopak vypálená ohněm je velmi trvanlivá a pevná skoro jako kámen. Dárkem může být třeba květináč s rostlinou, libovolný keramický výrobek anebo hlínu můžete vnímat přeneseně jako zemi a můžete si darovat nějakou cestu či výlet.

10 let od svatby – Cínová svatba (někdy také Růžová svatba)

Cín je kov odolný vůči korozi a barvy platiny, liší se od ní však tvrdostí. Na desetileté výročí páry tradičně odlévají olovo, aby se dozvěděly, co je v manželství dále čeká. Jako dárek je vhodné cokoliv z cínu – třeba nějaký šperk nebo umělecký předmět.

11 let od svatby – Ocelová svatba

Ocel symbolizuje odolnost, ale také ocelový klid, se kterým již nejspíš řešíte své problémy. Dárků z oceli je celá řada – prsteny a šperky, nejrůznější nástroje nebo třeba nůž.

12 let od svatby – Hedvábná svatba

Dvanáct let společného života představuje kromě pevnosti také jemnost a něžnost. Je to čas na dárky z hedvábí – pro ženu šál či halenku, pro může kravatu nebo zkuste třeba hedvábné povlečení.

13 let od svatby – Krajková svatba

Třináct společně strávených let dokazuje Vaší spokojenost a to, že jste si drazí. Proto je 13. výročí svatby krajkové. Obdarujte se třeba luxusním spodním prádlem.

14 let od svatby – Slonovinová svatba

Slonovina představuje pevný a luxusní materiál, stejně jako Vaše manželství. Vyměnit si dárky ze slonoviny už v dnešní době není úplně v pořádku. Zkuste proto zapojit fantazii a vyberte něco s motivem slonů nebo klů.

15 let od svatby – Křišťálová svatba (někdy také Skleněná svatba)

Sklo představuje průhlednost, které bývá po tak dlouhé sobě spolu častokrát dosaženo. Patnáctileté výročí se navíc řadí k těm velkým, které si zaslouží dar z broušeného skla nebo křišťálu. Sada sklenic nebo karafa na whisky určitě potěší.

20 let od svatby – Porcelánová svatba

Porcelán je materiál hodnotnější než sklo, v této symbolice je ale skryto také varování. I dvacetileté manželství je možné nenávratně rozbít. Na toto výročí si manželé podle tradice kupují novou sadu nádobí. Děti již jsou obvykle dospělé, tak nový servis značí i tento předěl.

25 let od svatby – Stříbrná svatba

Čtvrtstoletí manželského života je velké jubileum a příležitostí k oslavě. Manželé si na toto výročí svatby vyměňují dárky ze stříbra. Nejčastěji se jedná o šperky, manžetové knoflíčky nebo různá pouzdra na vizitky či doutníky.

30 let od svatby – Perlová svatba

Každá perla je jedinečná a vzácná, stejně jako každý rok Vašeho společného soužití. Manželé si vyměňují dárek z perel. Pro ženu je to nejčastěji náhrdelník nebo brož, pro muže můžete využít motiv perel – co třeba kurz potápění?

35 let od svatby – Korálová svatba (někdy také Plátěná svatba nebo Lněná svatba)

Tradičním dárkem pro ženu k tomuto výročí jsou korále o 35 korálcích. Alternativně si můžete vyměnit dárky ze lnu či plátna. Na plátno se také můžete nechat zvěčnit společným portrétem (či v dnešní době spíše společným profesionálním focením).

40 let od svatby – Rubínová svatba

Rubín značí lásku a vášeň, která trvá. Ideálním dárkem je šperk s rubínem.

45 let od svatby – Safírová svatba

Tento modrý drahokam je symbolem upřímnosti. Vhodným dárkem je tak šperk se safírem.

50 let od svatby – Zlatá svatba

Už jste spolu půl století. Toto kulaté výročí svatby se často spojuje s novým obřadem, obnovou svatebního slibu a s výměnou nových zlatých prstenů.

55 let od svatby – Smaragdová svatba

Smaragd a jeho hluboká zeleň značí hloubku citů mezi manželi. Ideálním dárkem je šperk se smaragdem.

60 let od svatby – Diamantová svatba

Nejdražší a nejtvrdší nerost je symbolem nezničitelnosti Vašeho svazku. Vhodným dárkem je pak samozřejmě cokoliv s diamanty.

65 let od svatby – Kamenná svatba

Kámen symbolizuje nejen tvrdost, ale také dobré základy, na kterých jste své manželství vystavěli. Váš svazek je jako ta nejtrvanlivější stavba. Dárek k výročí má být cokoliv kamenného.

70 let od svatby – Platinová (někdy také Briliantová svatba nebo Blahodárná svatba nebo Svatba milosti)

Toto výročí je velmi vzácné, stejně jako je tomu v případě platiny, která jej symbolizuje a která by měla být obsažena ve Vašich dárcích.

75 let od svatby – Nebeská svatba (někdy také Svatba korunovačních klenotů)

Přibližujeme se k věku přibližně 100 let u obou manželů. Je to proto výročí vzácné jako korunovační klenoty. Nic už není hodnotnějšího než tento vztah.Napsat komentář: Výročí svatby – jaké jsou jejich názvy?

RE: Výročí svatby – jaké jsou jejich názvy?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.