Jak odstranit nežádoucí skvrny?

img

Skvrny od krve, potu, červeného vína, od borůvek, smůly, kávy, čaje nebo mastné skvrny – ty všechny nám dokáží pořádně znepříjemnit život, protože zbavit se jich většinou není lehké. Rad a tipů na odstranění odolných skvrn najdete na internetu opravdu nepřeberné množství. Tento článek je pro Vás soustředí na jedno místo, ke kterému se můžete vracet vždy, když Vás nějaká ta špinavá nehoda potká.

Při sledování televizních reklam nebo procházení patřičného oddělení drogerie jste si jistě všimli, že speciálních prostředků na odstranění skvrn existuje opravdu hodně. Problém ale nastává v případě, kdy si ani ty nejsou schopné s některými druhý skvrn poradit, nebo v případě, kdy se Vám podaří ušpinit se zrovna v situaci, kdy žádný nemáte po ruce. Rychlost odstranění skvrn je přitom klíčová, skvrny odstraňujte vždy co nejčerstvější. Na řadu proto přicházejí babské rady a pomoc ve formě osvědčených domácích prostředků, které míváte běžně v kuchyni či koupelně.

Skvrny od nápojů a jak na ně

 • Jak odstranit skvrnu od bílého vína

S odstraněním skvrn od bílého vína dlouho neváhejte, znečištěné místo ihned posypejte větším množstvím soli, ta pohltí vlhkost. Skvrnu pak propláchněte horkou vodou nebo ještě lépe minerálkou, která uvolní špínu z jednotlivých vláken.

 • Jak odstranit skvrnu od červeného vína

Trik se solí Vám pomůže i v případě vína červeného. Oblíbenou radou je také použít na skvrnu od červeného vína víno bílé, případně kapka sherry nebo čistého alkoholu. Těsně před praním pomáhá na skvrnu ještě nakapat pár kapek citronové šťávy.

Proti zaschlým skvrnám od červeného vína potom pomůže čpavková voda (200 ml vody a 1 lžíce čpavku), vinný nebo mýdlový líh. Vždy si ale pro jistotu nejprve na skrytém kusu látky vyzkoušejte, co tyto látky se znečištěným oděvem udělají.

 • Jak odstranit skvrnu od piva

Oděv znečištěný pivem většinou postačí zavčas vyprat. Pro jistotu radši čerstvou skvrnu nejprve smyjte teplou vodou, zaschlou skvrnu od piva zase před praním opláchněte minerálkou nebo teplým zředěným octem.

 • Jak odstranit skvrnu od kávy či kakaa

Hlavní zásada zní: nepoužívejte horkou vodu, nechcete-li skvrnu ještě zhoršit. Nejprve použijte vodu studenou, většinou pomáhá, když je osolená. Až poté můžete použít vodu teplou a případně žlučové mýdlo. Pokud je skvrna od kávy zaschlá, použijte louh se špetkou soli a následně glycerin a žloutek. Po půl hodině vzniklou pastu opláchněte opět studenou a poté vlažnou vodou.

 • Jak odstranit skvrnu od čaje

Co nejrychleji použijte teplou vodu s citronem nebo se žlučovým mýdlem. Hadříkem přitom skvrnu roztírejte od středu ke krajům. Dobře funguje také mléko, ale to potom vyžaduje oděv okamžitě vyprat. Na zaschlé skvrny doporučujeme opět směs glycerinu a žloutku, kterou nechte asi hodinu působit a poté se opláchněte.

 • Jak odstranit skvrnu od ovocné šťávy či džusu

Látku prolévejte velmi horkou vodou, minerálkou nebo můžete použít horké podmáslí. Pak látku hned vyperte. Na houževnaté zbytky skvrn použijte před opětovným praním citronovou šťávu nebo trochu tekutého bělidla.

 • Jak odstranit skvrnu od coly

Čerstvou skvrnu od coly není problém obvykle odstranit již při prvním praní. Proti starým a zaschlým skvrnám pomáhá nejprve trocha pracího prášku naneseného přímo na skvrnu a následná aplikace minerálky, která barvivo dostane z vláken.

 • Jak odstranit skvrnu od mléka

Podobně jako u kakaa a kávy skvrnu nejdříve vyčistěte studenou vodou a potom až vodou teplou či vlažnou, jedná-li se o citlivé látky jako je samet nebo hedvábí.

Jak odstranit skvrny od borůvek, kávy, potu nebo červeného vína?

Skvrny od jídla a jak na ně

 • Jak odstranit skvrnu od borůvek či třešní

Osvědčeným prostředkem k odstranění skvrn od borůvek a podobného ovoce je použití citronové šťávy přímo na skvrnu.

 • Jak odstranit skvrnu od jahod

Skvrnu nejprve očistěte vlažným mýdlovým roztokem nebo trochou alkoholu. Na houževnaté zbytky skvrn před praním použijte tekuté bělidlo.

 • Jak odstranit skvrnu od červené řepy

Co nejrychleji oděv propláchněte ve studené vodě. Látku pak nechte po dobu několika hodin namočenou. Před praním na skvrnu naneste kašičku z pracího prášku a promněte ji v ruce. Na zaschlou nebo odolnou skvrnu použijte trochu lihu.

 • Jak odstranit skvrnu od špenátu

Skvrnu od špenátu potřete syrovou bramborou, potom textil přeperte v mýdlové vodě.

 • Jak odstranit skvrnu od čokolády

Nejprve zkuste skvrnu opatrně seškrábnout nožem. Potom smíchejte žloutek s trochou alkoholu nebo glycerinu, skvrnu potřete a nechejte chvíli působit. Látku pak podobně jako u kakaa nejprve vyperte studenou vodou, potom v teplém mýdlovém roztoku.

 • Jak odstranit skvrnu od hořčice či kečupu

Na skvrnu od hořčice použijte nejprve teplý mýdlový roztok. Pokud nepomůže, zkuste přidat trochu čpavkové vody nebo lihu.

Další nepříjemné skvrny a jak na ně

 • Jak odstranit skvrnu od krve

Čerstvé skvrny od krve okamžitě vyperte ve studené vodě, případně přidejte trochu soli nebo octa. Starší skvrny pomůže odmočit ve slané vodě a před praním použít čpavkovou vodu.

 • Jak odstranit skvrnu od potu

Pokud se na Vašich svršcích objevuje po zapocení nepříjemná zažloutlá skvrna, naložte daný oděv do vlažné octové vody a nechte odmočit. Potom už stačí oblečení jednoduše vyprat.

 • Jak odstranit skvrnu od deodorantu

Nechtěné stopy od deodorantu odstraníte tím, že před praním skvrnu potřete pětiprocentním roztokem kyseliny citronové.

 • Jak odstranit skvrnu od fixu či propisky

Před praním textil odmočte ve směsi alkoholu a octa nebo použijte lak na vlasy. Ten nastříkejte na skvrnu a po čtvrt hodině můžete vyprat.

 • Jak odstranit skvrnu od laku na nehty

Lak na nehty z oblečení odstraníte opatrným tupováním odlakovačem na nehty. Potom perte jako obvykle.

 • Jak odstranit skvrnu od smůly

Oblečení nejprve zchlaďte v mrazáku nebo kostkami ledu a potom se smůlu snažte opatrně seškrábnout. Zbytky odstraňte alkoholem, lihem nebo terpentýnem. Směs pak z látky vysajte savým papírem.

 • Jak odstranit skvrnu od vosku

Vosk nechejte vždy nejprve zatuhnout a poté opatrně seškrábejte vše, co půjde. Potom položte látku mezi dva savé papíry (např. papírové utěrky) a žehlete vosk nízkou teplotou směrem zevnitř ven.

 • Jak odstranit mastnou skvrnu

Ideální je použít mouku, která tuk vsákne do sebe. Nechte mouku chvíli působit, pak ji vysajte nebo vykartáčujte. Dočistěte pak teplou vodou s pracím práškem. Na odolné skvrny skvěle funguje také voda se sodou, vinný líh, alkohol nebo benzín.

 • Jak odstranit žvýkačku

Žvýkačku nejprve uveďte do původního tuhého stavu – nechejte ji chvíli v mrazáku nebo použijte kostky ledu. Potom je možné žvýkačku snadno odloupnout. Na zbytky žvýkačky pak pomůže trocha alkoholu.

Napsat komentář: Jak odstranit nežádoucí skvrny?

RE: Jak odstranit nežádoucí skvrny?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.