Okrasné kmeny carapanauba a quari-quara pro výrobu designových stolů

img
01. 03. 2017

Při návrhu a výrobě moderního designového nábytku se pracuje s rozmanitými a často exotickými materiály. Mezi takové materiály patří také okrasné kmeny carapanauba a quari-quara, které jsou díky společnosti WOOD CITÉ s.r.o. od roku 2017 k dostání i na českém trhu. Díky svému netradičnímu tvarování a struktuře, ale také svým vlastnostem i opracovatelností, jsou skvělým výchozím materiálem pro výrobu designových stolů, nábytku i dekoračních prvků. 

Carapanauba – strom z Amazonského deštného pralesa

Aspidosperma, česky štítosemenka, je rod rostlin z čeledi toješťovité. Právě do tohoto rodu patří strom carapanauba. Ve volné přírodě se carapanauba vyskytuje v Amazonském deštném pralese. Místní obyvatelé používají dřevo tohoto stromu k výrobě ručních dřevěných nástrojů, a to především díky pevnosti a tvrdosti dřeva, ačkoliv se může na první pohled zdát velmi křehké. Rovněž se využívá v oblasti místního léčitelství. Výtažky z této dřeviny používá původní obyvatelstvo k léčbě malárie, dýchacích potíží, jaterních onemocnění, cukrovky a dalších obtíží.   

Ve světě se oceňuje především netradiční růst kmenů, díky čemuž se začaly používat v oblasti dřevařské a sochařské výroby. Okrasné kmeny se používají pro výrobu designových stolů a jiného nábytku, mají však širší využití. Rostou až do průměru 1 metru, proto z nich lze vytvořit i poměrně velké a masivní kusy nábytku. Okrasné kmeny carapanauba jsou rozpoznatelné na první pohled, vynikají výraznými hlubokými konturami po celé délce a netradičním tvarováním i strukturou. 

Quari-quara – tvrdé a odolné exotické dřevo  

Strom Guarantã, známý také pod názvem quari-quara, je vzhledem kmenu a řezu podobný stromu carapanauba. Pochází z horských lesů převážně severozápadní Brazílie a jeho dřevo vyniká neobyčejnou tvrdostí, odolností a dlouhou životností. Dřevo quari-quara se díky hustotě 0,83 g/cm3 a jeho unikátním vlastnostem využívá v zemi původu ve stavebnictví na trámy, krovy, podlahy, sloupy i železniční pražce.   

Quari-quara má lehce nažloutlé dřevo, povrch kmene je lesklý a hladký. Netradiční tvar kmene je ideální pro tvorbu sochařských výrobků i originálního masivního nábytku, který se stane dominantním prvkem každého interiéru. Dřevo quari-quara je dokonce tak odolné, že je lze použít i na venkovní nábytek rozličných tvarů.  

Okrasné kmeny pro další zpracování

Od roku 2017 rozšířil významný výrobce a prodejce dřevařských produktů Wood Cité svou nabídku právě o okrasné kmeny carapanauba a quari-quara. Nyní si můžete vyzkoušet práci s tímto exotickým kusem dřeva i vy. Okrasné kmeny jsou připraveny pro další zpracování, ať už půjde o povrchovou úpravu, řezání či jiné mechanické úpravy. Vždy jde o kvalitní a pečlivě vybrané kusy různých velikostí, které poslouží jako výchozí materiál pro další dřevařskou výrobu. 

Výroba designových stolů 

Okrasné kmeny carapanauba a quari-quara jsou ideálním materiálem pro výrobu designových stolů. Lze je vhodně využít pro výrobu interiérového i exteriérového nábytku. Ve venkovních prostorech mohou sloužit jako součást venkovního posezení, pergoly či zahradního nábytku a doplnit tak celkový přírodní vzhled. Ve vnitřních prostorech budou designové stoly z okrasných kmenů skvostem, který na sebe upoutá pozornost všech hostů. 

Designový stůl z carapanauby a quari-quara vytvoří rustikální dojem, hodí se však i do moderních minimalistických prostorů. V oblasti moderního designu sledujeme návrat k přírodním materiálům, přesto však se snahou o inovaci a netradiční řešení. Právě proto se moderní nábytkoví designéři uchylují k využívání nejrůznějších exotických dřevin a okrasné kmeny mezi ně jednoznačně patří. 

Další využití okrasných kmenů

Ačkoliv slouží okrasné kmeny carapanauba a quari-quara primárně jako nosný prvek designových stolů, nachází své uplatnění i v jiných oblastech dřevařské výroby. Podíváte-li se na práce moderních návrhářů, narazíte také na posedy, křesla či odkládací pultíky, vyrobené právě z okrasných kmenů. Carapanauba i quari-quara je rovněž ideálním materiálem pro zhotovení dekoračních prvků, především abstraktních přírodních skulptur.  

Exotické dřeviny v dřevařské výrobě

Snaha o využívání exotických dřevin je pozorovatelná napříč celým nábytkářským designem i výrobou. Toho si je vědoma také zmiňovaná společnost WOOD CITÉ, která soukromým subjektům zajišťuje kromě dřevařských produktů z evropského dřeva také mnohé výrobky tropického exotického dřeva. Okrasné kmeny carapanauba a quari-quara jen doplnily už tak širokou nabídku produktů z exotických dřevin.                                                                                                                        

V zahradní architektuře se např. nejčastěji používá tropická dřevina IPE  využívaná pro stavbu pergol či teras. Tato jedna z nejtvrdších, nesušených exotických dřevin je nejluxusnějším materiálem pro terasy i další exteriérové prvky . Cenově dostupnějším exotickým materiálem je massaranduba, která je ve srovnání s IPE tmavší. Odolává proti škůdcům i hnilobě. Velkou oblibu má též tzv. „zlaté“ dřevo, neboli GARAPA. Jde o jihoamerickou dřevinu světle hnědé (zlatavé) barvy. Tropických dřevin je však mnohem více – cumaru, tatajuba, bankirai, kempas, merbau, badi a další. 

Používání tropických dřevin v dřevařské výrobě má celou řadu důvodů. Kromě zajímavého vzhledu je totiž tropické dřevo téměř bezúdržbové, díky hustotě a podmínkám růstu v oblasti deštných pralesů má dlouholetou životnost a skvěle odolává působení škůdců a ani nemluvě o téměř neexistující hnilobě. Díky tomu lze u těchto produktu hovořit o nekonečné životností. Těmito vlastnostmi se pyšní též okrasné kmeny. Při kvalitní povrchové úpravě a opracování budou sloužit desítky let i v exteriéru při působení nepříznivých přírodních vlivů. 

Designové stoly z okrasných kmenů mohou určit směr moderního nábytkářského designu. Proměňte krásný zvláštní exotický kus dřeva v nábytek, který se bude líbit vám i vašim klientům. 

Napsat komentář: Okrasné kmeny carapanauba a quari-quara pro výrobu designových stolů

RE: Okrasné kmeny carapanauba a quari-quara pro výrobu designových stolů

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.