Jak zařídit pohřeb – podrobný návod krok za krokem

img
07. 09. 2020 Přečteno: 2260x

Smrt je nedílná součást života. Někdy nás svým příchodem překvapí, jindy je téměř brána jako určité vysvobození – ve všech případech se však jedná o velmi smutnou životní událost. Když vám navíc odejde někdo blízký, musíte se s žalem vypořádat a řešit naléhavou otázku, jak zařídit pohřeb. V tomto článku vám poskytneme podrobný návod na to, jak zařídit pohřeb krok za krokem, abyste přichystali důstojné poslední rozloučení s vaší milovanou osobou, která si ho rozhodně zaslouží.

Pokud člověku zemře partner, rodič či sourozenec, v první chvíli to vypadá, že pro něj skončil svět. Člověk by nejraději vybrečel řeku slz, schoval se do ústraní a spílal osudu, co mu to vymyslel za rány. Přestože se jedná o velice tíživou událost, nejde se jen tak uchýlit do vlastní ulity a ignorovat okolní svět. Blízký zemřelý vás totiž potřebuje i po své smrti, a proto musíte zůstat silní.

Po smrti někoho z vašich nejbližších na vás totiž čeká několik neodkladných záležitostí, které je potřeba vyřídit. Je nutné vystrojit pohřeb, kde mohou dát příbuzní či další blízké osoby sbohem zemřelému člověku, a zařídit s tím spoustu souvisejících věcí. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás návod, jak zařídit pohřeb krok za krokem.

1. krok: Jak zařídit pohřeb – záleží na místě úmrtí

Pokud vaše milovaná osoba zemře doma, je nejdříve nutné zavolat lékaře, přestože je na záchranu života už pozdě. Je totiž ze všeho nejdřív nutné, aby přivolaný lékař (praktický lékař či lékař záchranné služby) provedl prohlídku těla zemřelého a vyplnil list o prohlídce, tzv. ohledací list. Lékař také podle okolností může nařídit pitvu, se kterou by vás měl obeznámit. Pokud však lékař pitvu nenařídil, můžete po jeho odchodu začít uvažovat o tom, jak zařídit pohřeb. O tom ale až za chvíli.

Jestliže ale váš blízký skonal ve zdravotnickém či sociálním zařízení, tak ohledací list vystaví tamní lékař, který opět může nařídit pitvu. Samozřejmostí je také informování rodinných příslušníků, kteří by si posléze měli vyzvednout osobní věci zemřelého.

Komplikovanější je však situace, kdy se úmrtí stane v zahraničí. V tom případě byste měli neprodleně kontaktovat konzulární oddělení zastupitelského úřadu ČR, pojišťovnu či její asistenční službu a provozovatele pohřebních služeb. Zpátky do ČR můžete tělo zemřelé osoby převézt v rakvi nebo zpopelněné v urně, možností je také tělo pohřbít na území daného státu.

2. krok: Jak zařídit pohřeb – výběr pohřebního ústavu

Pamatujte, že si vždy můžete vybrat pohřební ústav podle vašeho uvážení. I když se třeba úmrtí stalo na ulici a policie či lékaři zavolali vybranou pohřební službu, můžete si pohřeb zařídit v jiném pohřebním ústavu. A jak si vybrat ten správný? Důležitou roli samozřejmě hraje lokalita, v některém městě můžete mít na výběr více ústavů, jinde zase pouze jeden. Kvalitní pohřební ústav se pozná kromě seriózního a slušného jednání také širokou nabídkou služeb a individuálního přístupu. Můžete také dát na doporučení známého či na tzv. Znak kvality, který mají dané pohřební ústavy propůjčené na dobu určitou od Sdružení pohřebnictví.

Co vše by měl nabízet kvalitní pohřební ústav:

- převoz zesnulé osoby
- kremaci nebo uložení do hrobu
- vyhotovení parte
- výkop hrobu, nákup rakve
- zajištění obřadní síně, kaple či kostela
- zajištění řečníka či faráře
- reprodukce hudby při obřadu
- smuteční či věnce kytice na obřad
- doprava pozůstalých osob, zařízení smuteční hostiny
- vyřízení administrativních náležitostí (např. vydání úmrtního listu)

3. krok: Jak zařídit pohřeb – výběr smutečního obřadu

Jestliže už tedy máte vytipovanou pohřební službu, musíte s ní doladit všechny detaily pohřbu. Je důležité přesně stanovit služby, které vám pohřební ústav poskytne, a nejlépe to potvrdit smlouvou. A kolik za pohřeb vlastně zaplatíte? Odhaduje se, že kvalitní pohřební služby vás vyjdou zhruba na 15 – 30 tisíc korun.

Klíčovým bodem je domluvení smutečního obřadu. V této souvislosti si můžete vybrat, zda má být zesnulý zpopelněn (kremace), nebo pohřben do hrobu. V případě kremace můžete zvolit variantu s obřadem či bez obřadu, u pohřbu do hrobu se automaticky počítá s obřadem. Navíc si ještě můžete vybrat, jestli smuteční obřad bude civilní, nebo církevní (při němž většinou farář slouží mši).

V současnosti je nejčastějším způsobem zpopelnění, po němž vám pohřební ústav předá speciální schránku, tzv. urnu. Tu je možné uložit do hrobu, urnového sklípku či kolumbária, nebo si ji naopak můžete uložit i doma.

Co budete při jednání s pohřební službou potřebovat:

- občanský průkaz zemřelého (v případě, že už ho nemocnice neposlala úřadům)
- případně rodný a oddací list zemřelého
- váš občanský průkaz (pokud zařizujete pohřeb)
- oblečení pro zesnulou osobu (ne obuv)
- fotografie zemřelého na parte či k vystavění v obřadní síni
- finanční zálohu na pohřební služby

4. krok: Jak zařídit pohřeb – rozešlete parte

Dejte vědět příbuzným, přátelům či blízkým známým zesnulé osoby o smutné události, která vás postihla. Můžete samozřejmě využít osobní návštěvy či telefonního hovoru, ale standardně se také před pohřbem rozesílá úmrtní oznámení, tzv. parte. Jeho výrobu by měla zajistit pohřební služba, parte poté můžete rozeslat sami. Na parte se píší základní informace o skonání zesnulého, pozvání na pohřeb či epitaf. Součástí parte může být také fotka zemřelé osoby.

5. krok: Jak zařídit pohřeb – zařízení místa posledního odpočinku

Už toho sice máte za sebou spoustu, návod „jak zařídit pohřeb" ovšem ještě nekončí. Kromě smutečního obřadu musíte totiž zajistit také místo, kam bude zesnulý po obřadu uložen. Pokud jste zvolili kremaci, budete nejspíše řešit urnový hrob. Složitější to bude v případě pohřbu do hrobu – budete potřebovat zkušeného kameníka, jenž vám vyrobí větší hrob, hrobku či pomník. Kontakt na kamenictví by vám měl poskytnout pohřební ústav, u kterého všechny náležitosti zařizujete.

Abyste mohli mít hrob na hřbitově, je třeba vyřídit nájem hrobového místa. A to s provozovatelem hřbitovu, ne s pohřební službou. Smlouva o nájmu se uzavírá většinou na 10 let a cena za nájem je splatná předem. Náhrobek můžete nechat vyrobit až po uzavření smlouvy o nájmu. A jak vybrat vhodné místo posledního odpočinku? Buď podle vaší libosti, podle přání zesnulého či podle toho, kde to měl zesnulý rád nebo odkud pocházel.

Co musí obsahovat smlouva o nájmu hrobového místa:

- cenu nájemného
- cenu za služby spojené s nájmem
- velikost hrobového místa

6. krok: Jak zařídit pohřeb – samotný smuteční obřad

Tento krok je z celého popisu ten nejtěžší a psychicky nejnáročnější. Na smutečním obřadu se totiž naposledy budete moci rozloučit se zemřelou osobou, budete přijímat kondolence od vašich bližních a poslouchat projev řečníka, faráře či někoho z příbuzných zesnulého. Samozřejmostí je slušné oblečení nejlépe černé barvy. Civilní obřad trvá zhruba 30-45 minut, naopak církevní obřad se mší a následným uložením rakve do země může trvat až dvě hodiny. A poté už přichází na řadu smuteční hostina.

7. krok: Jak zařídit pohřeb – nakonec ještě trochu byrokracie

Ani pohřbem ale nemusí končit vaše povinnosti. Je totiž důležité, abyste se postarali o doklady a administrativní záležitosti zemřelé osoby. Ideální je, když za vás kolečko po úřadech obstará pohřební služba. Pokud to ale nejde a musíte to obstarat sami, dbejte hlavně na to, aby byly úřadům odevzdány tyto doklady zesnulého:

- občanský průkaz – na matriku
- řidičský průkaz – na dopravní inspektorát
- průkaz zdravotní pojišťovny – na příslušnou pobočku pojišťovny
- cestovní pas – na oddělení pasů a víz
- vojenskou knížku – na obvodní vojenskou správu



Napsat komentář: Jak zařídit pohřeb – podrobný návod krok za krokem

RE: Jak zařídit pohřeb – podrobný návod krok za krokem

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.