Sléz maurský /Malva mauritiana/

Foto: Wikimedia, Autor: Hardyplants

čeleď: slezovité

Sléz maurský – popis

Sléz maurský je dvouletá i víceletá rostlina, která se však u nás pěstuje jako jednoletá. Olistěná lodyha dosahuje výšky až 1,5 m. Květy jsou poměrně velké a mají krásně fialovomodrou barvu. Jeho přirozeným teritoriem výskytu je celé středomoří, jak jižní Evropa, tak severní Afrika. V severní Africe se květy slézu používaly na barvení látek.

Sléz maurský – léčivé účinky

Sléz maurský se používá vnitřně i zevně k ochraně sliznic a pokožky při vředové chorobě žaludku a střev, při zánětech v ústní dutině jako kloktadlo a při obtěžujícím kašli. K obkladům a omývání se používá při atopickém ekzému i u dětí, tlumí zánětlivost, ruší svědění a obnovuje normální stav pokožky. Barevné slézové květy se přidávají do bylinných čajů pro zlepšení chuti, barvy i vzhledu. Sléz maurský je možné zvlášť doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Při zástavě slzení (vyschnutí), což je však zřídkakdy se vyskytující onemocnění, se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného čaje. Při svrbící a pálivé alergii ve tváři blahodárně působí omývání vlažným čajem.

Zevně používáme sléz maurský při poranění, vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou. Oteklé nohy a bércové vředy opravdu nemusíme mít, i když jsme již staří. Také tady pomáhá sléz společně s čerstvým jitrocelem. Sléz neléčí pouze záněty hrtanu (na které jsou dobré obklady i čaj), ale i zhoubná onemocnění hrtanu.

Použitelné části slezu maurského: květ a list

Období květu: červen až září

Sléz maurský – použití v kuchyni a pěstování:

Bylinka roste většinou podél cest, na rumištích, suchých loukách a pastvinách. Sléz maurský je pokládán za samostatný druh rozšířený hlavně ve Středomoří. U nás se občas pěstuje pro okrasu v zahrádkách a polních kulturách pro léčivé účely, kde nahradil domácí sléz lesní, neboť má lepší účinky a snadněji se pěstuje.

Tip: Léčivý nálev

Nálev připravíme z 1 kávové lžičky, která se přelije ¼ l vroucí vody a nechá se 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Nevaříme jej, ale pijeme teplý, lze ho použít i ke kloktání. Na podporu vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích se dávkuje 2x denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 34839x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tuto rostlinu nepěstuji jako jedno či dvouletou,ale dokonce jako mnohaletou.Pěstuji ji na balkoně ve velké nádobě.Již několikrát jsem si myslel,že v zimě zmrzne,ale vždy se na jaře znovu zazelená a rozkvete

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde se dají sehnat semínka?
Děkují Eva

Jak jsem již psal mám ji ještě po tátovi.Ale jednou jsem mu je objednával přez léčivé rostliny.Zkuste to na něktré z těchto stránek https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=sl%C3%A9z+maursk%C3%BD+semena Měl jsem i svoje,ale na podzim jsem to ostříhal

vyrostla mi ve spáře v betonu a je tam již třetím rokem,kvete tam až do zámrazu.


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte