Yerba maté povzbudí mysl a posílí ducha

Energie na rozdávání, dobrá nálada, pozitivní a soustředěná mysl – touží po nich mnozí, jenže v dnešní hektické době plné stresu je něčeho takového opravdu těžké dosáhnout. Nemusíte ale hned utrácet tisíce za léčebné kúry a wellness pobyty, tělu a duši často nejvíc prospěje něco úplně jednoduchého - tak je to i s pitím čaje yerba maté.

Blahodárné účinky čaje yerba maté jsou ověřené časem, pili ho už před mnoha staletími původní obyvatelé Jižní Ameriky. Yerba maté pro ně byl „nápoj bohů“ či „nápoj přátelství“, o kterém si vyprávěli legendy. Jejich rituály hromadného pití čaje maté se provádějí dodnes. Uspěchanému, vystresovanému člověku pomůže zahnat únavu a přinese vnitřní klid.

Odkud se yerba maté získává?

Yerba maté se připravuje z celoročně zelených listů stromu cesmína paraguayská. Jde o rostlinu, které se nejvíc daří v subtropickém až tropickém prostředí jihoamerických pralesů. Ten nejkvalitnější čaj yerba maté pochází právě z Jižní Ameriky – žádná uměle vytvořená farma neposkytuje podobné zastínění a vysokou vlhkost jako tamní husté deštné lesy.

V Argentině, Paraguayi, Uruguayi a jižní Brazílii je yerba maté považován za národní nápoj – pijí ho v šestkrát větším množství než kávu a to na mnoho různých způsobů, jako čaj, s limonádou či džusem. A pověst nejoblíbenějšího jihoamerického nápoje si yerba maté nevydobyl jen tak pro nic za nic. Obsahuje neuvěřitelné množství minerálních látek, antioxidantů, vitamínů a také kofein. Není proto divu, že indiáni, kterým pomáhal nápoj yerba maté přežít doby nouze, ho odjakživa považovali za božský nápoj. A není také divu, že pokud budete pít čaj maté, budete se cítit fit fyzicky i psychicky – povzbudí totiž vaše tělo i mysl.

Yerba maté vás probere účiněji než káva

Na yerbě maté je pozoruhodné především to, že v jednom jediném šálku najdete sílu kávy, zdravotní přínos zeleného čaje, a dobrou náladu jako v tabulce čokolády. Mezi nejběžněji používanými povzbuzujícími prostředky – kávou, kolovým ořechem, kakaem a guaranou – yerba maté je jasným vítězem jakožto nejvyváženější z nich, dodávající jak velké množství energie, tak živin.

Šálek čaje maté obsahující kofein vás tedy řádně „nakopne“, ale díky dalším prospěšným látkám uspokojí i další potřeby a povzbuzení tedy vydrží déle a nebude se týkat jen těla a jeho výkonu. Účinky se projeví i na psychice - zlepší se vám nálada, myšlení půjde snadněji a budete se cítit vyrovnaněji.

Stejně jako káva či čaj obsahuje yerba maté dobře známé stimulanty kofein, theofylin a theobromin. Na rozdíl od čaje má v sobě yerba maté malé množství tříslovin, takže se může silou rovnat kávě, ale bez pro kávu typické hořkosti. Oproti kávě navíc yerba maté není kyselinotvorná a je tedy mnohem šetrnější k žaludku.

Yerba maté jako ideální pomocník při studiu

Jak je známo, yerbu maté už před dávnými časy využívali indiáni, a to když museli překonat dlouhý časový úsek bez jídla či pití a beze spánku. „Nápoj bohů“ jim propůjčoval sílu, výdrž, vitalitu, dlouhověkost. Věřili v jeho omlazující účinky. A to, že yerba maté prokazatelně tlumí hlad i únavu a díky veškerým antioxidantům skutečně dodává sílu, využívají lidé dodnes.

Každý určitě někdy zažil dlouhé hodiny učení se na zkoušky, nebo noci prosezené nad prací, která nesnesla odkladu. V takových chvílích vezme člověk zavděk jakýmkoli prostředkem, který mu pomůže udržet pozornost prokousat se hromadou materiálů, dokončit psaní do uzávěrky. Energetické drinky, kofola, káva, čokoláda – to všechno na určitou chvíli zabere, ale až jejich účinky zanedlouho pominou, přichází těžký útlum. Yerba maté zlepšuje schopnost soustředit se, pomáhá udržet pozornost, zvyšuje pracovní výkonost, ale navíc se o vás při tom stará. O každou vaši potřebu. Můžete si dát šálek za šálkem a budete se cítit skvěle i další den. Yerba maté vás příjemně naladí a učení půjde pěkně od ruky.

Aby se člověk mohl dobře soustředit, je důležité udržet si jakýsi nadhled, klid, myslet pozitivně, udržet si nadhled. Jenže když budete do sebe cpát povzbuzovák, který vám nechutná nebo už vám prostě leze krkem, na náladě vám to nepřidá. Yerba maté je ale naštěstí velmi všestraná a může být připravená na spoustu různých způsobů, od klasické infuze z čajového sítka přes french press konvici až po ruční nebo espresso kávovar. Yerbu maté si můžete dát jako horký nápoj, ale i studený – například s mlékem a medem nebo s ledem citronovou šťávou a mátou. Fantazii se meze nekladou.

Legendami opředený yerba maté

Onu pověst zázračnosti a až skoro magických účinku yerby maté dokresluje i celá řada legend a indiánských příběhů, které se k němu vážou. Zatímco argentinští kovbojové čaji a jiným nápojům maté říkali „tekutá zelenina“, pro indiány nebyly ničím jiným než „nápojem bohů“. Lidé z kmene Guaraní si po celé věky vypráví o bohyních měsíce a mraku, které přišly navštívit zemi, ale zaútočil na ně jaguár. Jeden starý muž je zachránil a bohyně mu za odměnu daly nový druh rostliny, ze které bude možné připravit „nápoj přátelství“. Daly mu yerbu maté.

Jiná legenda popisuje, jak starý a unavený indián odmítl odejít se svým kmenem, když se jeho lidé přesouvali po letech hospodaření na novou půdu. Nejmladší z jeho dcer, krásná Jary nevěděla, cosi počít – odejít se svými mladými přáteli a nechat otce svému osudu, nebo zůstat, dělat mu společnost až do smrti a izolovat se od ostatních. Nakonec zůlstala. Takový skutek si zasloužil odměnu a tak se jednoho dne objevil neznámý šaman a ptal se Jary, co by si přála, aby byla šťastná. Jara nic nechtěla, ale starý otec řekl, že touží po nových silách, aby mohl pokračovat a vzít Jaru za kmenem. Šaman mu dal zelenou rostlinu, která voněla laskavostí a prozradil mu, jak z ní připravit nápoj. Nápoj yerba maté.

Rituály pití yerby maté přináší pocit pospolitosti

Jako u všeho jiného, i u yerby maté záleží na tom, jakým způsobem ji pijete. Ve spěchu neprospěje zdaleka tolik, jako když si na šálek čaje maté uděláte čas, vytvoříte se k jeho popíjení příjemné prostředí a plně si jej vychutnáte. Když si pro pití yerby maté najdete ve svém čase místo pravidelně, získáte z něj do svého každodenního života rovnováhu, klid, spokojenost a samozřejmě bystrou mysl. Ještě víc ale můžete získat, když do pití čaje maté zapojíte podle starých tradic přátele.

Čaj se podle rituálu hromadného pití yerby maté podává v kalabase, což je nádoba z vydlabané tykve, a nápoj se usrkává bambusovým brčkem bombillou. Věří se, že pití čaje maté z kalabasy je radostná událost, způsob, jak přijmout veškeré ozdravné a posilující složky yerby maté. Kalabasa plná maté čaje se nabízí jako symbol pohostinosti a poklidně se posílá z ruky do ruky v kruhu přátel, zatímco ti si sdělují své nápady a myšlenky, vypráví si příběhy. Vytváří se tak atmosféra sounáležitosti a pocit pospolitosti.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte