Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga

img
12. 10. 2016 Přečteno: 11809x

Nestíhám. Musí se to udělat co nejrychleji. Už jsem tam měl být. Tyto a další věty poměrně dobře vyjadřují způsob současného života. Ten je hodně často plný napětí. Hektické tempo dnešní doby z něj dělá vlastně stresový maraton, který klade zvýšené nároky na celý organismus. Netýkají se zdaleka jen dospělých, ale mají své místo i ve světě dětí. Bohužel i ty se od útlého věku setkávají se zvýšenou psychickou zátěží.

Relaxace jako pomocník v boji proti stresu

Dlouhodobé psychické přetížení přitom vyvolává nejrůznější obtíže, které mohou vyústit až do onemocnění, nazývaného psychosomatické. Jednou z metod, kterými lze s těmito chorobami bojovat nebo jim předcházet, je relaxace. Ta pomáhá také při dalších onemocněních, například u lehkých i těžších duševních poruch, nežádoucích psychických stavů apod. Stává se doplňkem léčby také u vážných nemocí, kdy má podpořit psychický i tělesný stav pacienta.

Relaxační techniky pro děti vycházejí často z metod pro dospělé

Relaxaci lze využívat i u dětí a to podle odborníků přibližně od tří let věku dítěte. Není však možné ji aplikovat stejnou formou, jako u dospělých. Relaxační techniky pro děti jsou tedy spíše podobné hře, kdy se neočekává, že dítě zvládne relaxaci samostatně. Je nutné mu pomoci a vést ho.

Existuje široká škála relaxačních her a technik pro děti, mnohé z nich přitom vycházejí ze Schultzova autogenního tréninku a Jacobsonovy progresivní relaxace. Obě techniky byly vyvinuty pro dospělé, proto se u dětí využívají v modifikované formě. U nejmenších například vystupují v relaxaci zvířátka, princezny, skřítkové a další pohádkové postavičky. Využívat se mohou jak ve skupině ve školkách, školách, zdravotnických anebo volnočasových zařízeních atd., tak také individuálně doma s rodiči.

Relaxace u dětí má svá specifika

A jak dlouho by měla relaxace u dětí trvat? U předškoláků maximálně 5 až 7 minut, u mladších školáků pak přibližně 10 minut. Při relaxaci je vždy třeba vzít v potaz temperament dítěte a jeho schopnosti a těmto faktorům pak průběh relaxace přizpůsobit. Jestliže je dítě akčnější a temperamentní, používají se relaxační techniky s rychlejším a dynamičtějším průběhem, naopak dětem klidnějším nepůsobí problémy ani pomalejší tempo relaxace. Pokud je čas a možnosti, je vhodné používat během dne více různých relaxačních technik.

Kdy a jak pomáhá relaxace u dětí?

Stejně jako u dospělých pomáhá relaxace při úzkostných stavech nejrůznějšího původu, při neklidu, špatné koncentraci, problémech se spánkem a nočními děsy či pomočováním, logopedických vadách, psychosomatických obtížích. Uplatnění najde jako podpůrná metoda při léčbě lehčích i složitějších psychických poruch a mentálních postižení.

Relaxační techniky pro děti se však využívají i pro zdravé jedince pro zvýšení jejich koncentrace a soustředění anebo pro uvolnění například během dlouhého vyučování. Během relaxace se totiž uvolňují hormony, způsobující dobrou náladu, jako je serotonin, oytocin a endorfiny. Dochází k uvolnění svalového napětí a mentálního stresu, děti jsou pozornější a vnímavější k podnětům z okolí. Relaxace umožní nabrat síly pro jakoukoliv další činnost a zlepší tak i výkonnost.

Relaxační techniky pro děti - příklady

Pro předškolní děti

Děti si mohou v pohodlném sedu šroubovat prsty a to tak, že si jeden po druhém „vyšroubují“ krouživými pohyby odzdola směrem nahoru, dokud tak „neodšroubují“ všech deset prstů. Pak si zase jeden po druhém „našroubují“ zpět a to šroubováním opačným směrem, tedy odshora dolů.

Děti si sednou si v kroužku anebo ve dvojicích a navzájem si prsty "malují" na záda obrázky z pohádek, zvířátka, princezny, hrady... Nesmí tlačit, pohyby musí být jemné a uvolněné.

Relaxaci je možné provádět i v domácím prostředí. Sedneme si s dítětem ke krabičce s různě nastříhanými kousky barevného papíru, postupně je bereme do rukou a povídáme si, co nám připomínají a proč.

Někdy je třeba také uvolnit přebytek energie. Pak je vhodná například metoda, kdy děti mohou vydávat hlasité zvuky, jako je dupání, syčení, tleskání, mohou přitom poskakovat apod. Na pokyn se může intenzita projevů zvyšovat anebo snižovat.

Pro děti na 1. stupni základní školy

Dítě se usadí anebo položí v pohodlné, uvolněné pozici se zavřenýma očima. Popisujeme mu, jak mu po těle přechází mravenec. Může začít u prstů ruky či nohy a pokračuje po celém zbytku těla. Dítě se soustředí na jeho cestu a postupně tak uvolňuje napětí ve svalech i zklidňuje mysl.

Dítě se položí se zavřenýma očima a podle pokynů terapeuta, pedagoga anebo rodiče se soustředí na klidné dýchání. Pak se v myšlenkách přenese na místo, které je mu milé, kde se cítí dobře a na které má hezké vzpomínky a popisuje, co tam vidí. Může vzpomínat na prázdninový den u babičky, na krmení zvířátek v zimě u krmelce, na procházku s rodiči apod.

Opět je možné nabídnout dětem relaxační techniku, kdy mohou uvolnit nakumulovanou energii. Na pokyn mohou děti poskakovat nebo tancovat na místě, dokud se jim bude chtít. Koho už hra nebude bavit nebo se bude cítit unavený, může si sednout. Děti v tomto věku jsou již schopny respektovat pravidla bezpečnosti a navzájem do sebe během hry nestrkat.

Pro děti na 2. stupni základní školy a mládež na střední škole

Vhodnou metodou je klasický autogenní trénink, jehož autorem je německý lékař Johannes Heinrich Schultz. Metoda byla vypracována jako relaxační metoda pro dospělé, avšak užívá se v modifikované verzi i jako relaxační technika pro děti. U menších v podobě pohádkového výletu, kdy se setkávají s pohádkovými postavičkami, u větších ve své standardní verzi, kdy se postupně dosahuje uvolnění celého těla. Děti se vleže soustředí na šest uvolňovacích kroků:

  • pocit tíhy v končetinách
  • pocit tepla v končetinách
  • klidné dýchání
  • pravidelnou srdeční činnost
  • teplo v břiše, rozlévající se do celé okolní oblasti
  • příjemně chladný pocit na čele

Zpočátku je vhodné nacvičovat každý krok zvlášť a postupně je pak spojit do jednoho celku.

Využít se dá také Jacobsonova relaxace. Ta je založena na metodě svírání a uvolňování svalstva. Má šest základních kroků:

  • uvolnění rukou a paží
  • uvolnění obličeje
  • uvolnění šíje, ramen a horní části zad
  • uvolnění hrudi, břicha a zad
  • uvolnění beder, stehen a lýtek
  • uvolnění celého těla

Každý z nich je možno provádět samostatně anebo postupně jako jeden celek.

Další relaxační techniky pro děti

U starších dětí a mládeže je vhodné používat také nejrůznější relaxační cvičení z jógy, dechová cvičení a relaxační metody s využitím představivosti. Kromě těchto relaxačních technik pro děti a her existují další způsoby relaxace. Zklidnit se a zbavit napětí se mohou děti nejrůznějším kreativním tvořením, hudbou, tancem a dalšími podobnými aktivitami.

Pokud během těhotenství provádí nastávající maminka relaxaci, vhodnou pro těhotné ženy, pak hormony a neurotransmitery, přinášející pohodu a uvolnění, doputují i do dělohy. Klid a spokojenost tak pocítí spolu s maminkou i miminko.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neu...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají

Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenstv...