Jak se zbavit stresu? Relaxovat, myslet pozitivně a nenechat se pohltit sociálními sítěmi

Každý moderní člověk se ve svém životě dříve nebo později setká a musí popasovat se stresem. Příčin je mnoho – vyčerpávající zaměstnání, znečištění, špatné stravovací návyky, naše sklony k letargii. Jisté je, že každý reaguje na stres trochu jiným způsobem. Někteří se s ním dokáží přirozeně vypořádat, jiní s ním svádí urputný boj. Jak se zbavit stresu se nicméně stává stále důležitější otázkou, už kvůli mnohým vědeckým studiím, které prokázaly souvislost mezi přibýváním stresových hormonů a útlumem kognitivních funkcí člověka. Naštěstí existují přirozené ale zároveň efektivní tlumiče stresu - poslech hudby, meditace, dostatečný spánek, cvičení, či pozitivní myšlení.

Kdykoli pociťujeme stres, naše tělo z nadledvinek vylučuje hormony adrenalin, kortizol a kortizon. Říkáme jim stresové hormony. Mají nám pomáhat být ve střehu, rychle jednat a zachránit se z nebezpečné situace. Prapůvodně to samozřejmě znamenalo vzít nohy na ramena a utíkat před predátorem nebo jiným lovcem.

Zatímco dřív ale byl větší výkon a přísun energie ze zvýšené hladiny cukru nezbytný a fyzickou aktivitou zužitkovaný, dnes našemu organismu působí spíš potíže. Nárazový nárust krevního cukru může při častých stresových situacích vést ke zdravotním komplikacím, v nejhorším případě k vážnému poškození orgánů. Proto je důležité snažit se stresu zbavit, než stihne napáchat nenapravitelné škody.

Jak se zbavit stresu? Pomohou meditace, hudba i masáže

Pokud se dnes chceme vyhnout zbytečnému napětí a stresu, je důležité dokázat se vnitřně zklidnit. Dát svému tělu i mysli prostor relaxovat. A jedním z nejúčinějších způsobů, jak toho dosáhnout je rozhodně meditace. Jak říkají studie, už 25 minut sosustředěné meditace denně výrazně zvyšuje schopnost člověka odolávat stresu a udržet ho pod kontrolou.

Dalším způsobem, jak se vnitřně uvolnit a zbavit se tak stresu, je dopřát si relaxační masáž. Masáže totiž podporují funkce cév a pomáhají tak rychleji se zbavovat stresových hormonů. Když navíc při masáži použijeme éterické oleje, ještě více posílíme proces relaxace. Vonné oleje mají utišující účinky na mysl a pomáhají proti pocitům úzkosti, nervozity a napětí.

Meditace i masáž jsou samy o sobě velice účinným prostředkem na zahnání stresu, můžeme se ale po nich cítit ještě lépe, když je podkresluje příjemná relaxační hudba. Hudba a zvuky ovlivňují náš každodenní život – každý člověk na hudbu nějak reaguje. Dobře zvolená hudba tak může sloužit jako neocenitelná léčebná terapie. Uklidňující tóny už pomohly lidem s depresí, osobnostními poruchami a utiší i napětí v člověku bojujícím se stresem.

V přírodě a bez sociálních sítí se stresu zbavíte rychleji

Kvůli našim hektickým časovým rozvrhům jsme většinu času, prakticky bez přestávky, zaměstnáni prací, studiem, komunikací na internetu a sledováním, co zajímavého se děje v životě jiných. Zdá se, že už zkrátka neumíme vypnout. Chceme být stále připojení, v kontaktu, „online“, a tím se vystavujeme prakticky neustálému stresu. Dobrým způsobem, jak se alespoň částečně zbavit stresu je úplně se čas od času odpojit. Od internetu, od sociálních sítí, vypnout si mobil, vypnout počítač. Poprvé může být hodně těžké to alespoň pár hodin vydržet, ale když si takto dopřejete čas sami pro sebe, rozhodně poznáte rozdíl.

A když už budete „offline“, využijte toho a vyrazte do přírody. Dopřejte si dávku zaslouženého klidu, nadýchejte se čerstvého vzduchu. Taková procházka v přírodě pomůže pročistit si hlavu a jakožto nenáročný druh cvičení významně přispěje k celkovému duševnímu zdraví a pocitu pohody. Stres jakoby odvál vítr.

Spánek, cvičení a zdravá strava si se stresem poradí

Za velkou část stresu v životě moderního člověka může špatná životospráva. Většina z nás se například příliš nestará o pravidelný spánkový režim a zcela běžně si nedopřáváme dost spánku. A to je chyba. Dostatečná dávka spánku řekněme sedmi až osmi hodin denně je nezbytná, abychom byli schopní uvolnit svou mysl a snížit hladinu stresu. Nespavcům navíc hrozí, že budou špatně naladění, malátní, neschopní udržet pozornost, hůře se jim budou plnit zadané úkoly a to vše jim přinese ještě více stresu.

Často se nám může zdát, že nás stres úplně vyčerpává a nejsme už schopní se vůbec do ničeho pustit. Paradoxně je to ale právě fyzická aktivita, která prokazetelně pomáhá zbavit se stresu. Studie prokázaly, že pravidelné cvičení ochraňuje mozek proti stresem způsobené depresi. Proto je důležité se každý den věnovat aktivitě jako je chůze, běh, tanec, tenis nebo třeba fotbal alespoň třicet minut denně a osvěžit tak mysl a smysly.

Odolnost proti stresu úzce souvisí i s celkovým zdravím a dobrou kondicí. A v tom hraje velice důležitou roli také zdravé stravování. Pokud se chceme zbavit stresu, je důležité jíst pravidelně a vždy si na jídlo udělat dost času. Když do sebe pokaždé jen tak ve spěchu něco naházíme, můžeme si tím leda tak přivodit zažívací potíže. Z konkrétních potravin nám v boji se stresem nejvíce pomůžou borůvky, lososovité ryby nebo třeba mandle. Prospěje také dát si šálek zeleného nebo masala čaje, které povzbuzují smysly a snižují hladinu stresu v těle.

Jak se zbavit stresu? S úsměvem!

Ačkoli příčiny stresu se dají dopodrobna vysvětlit na biochemické úrovni – zjednodušeně řečeno stres vyrábí v podobě hormonů naše vlastní tělo – nejjednodušší a nejúčinnější zbraň v boji se stresem často leží na psychologické úrovni. Problém i jeho řešení je zkrátka v hlavě. A pozitivní myšlení tu hraje hlavní roli. Samozřejmě se může zdát velice těžké najít v sobě sílu myslet pozitivně ve stresové situaci, ale kdo to dokáže má vyhráno. Pozitivní myšlenky a impulsy, kterými si plníme mysl, zmírňují úzkost a pomáhají nám zůstat v klidu a beze stresu.

Každý určitě zná prastaré rčení o tom, že smích léčí. Neříká se to jen tak pro nic za nic. I v dnešní době je na smíchu jako nejlepším léku hodně pravdy. Kdykoli čelíte situaci, ve které jste vystaveni extrémnímu stresu, zkuste se nahlas rozesmát, nebo se alespoň zeširoka usmát. Uvolníte tak endorfiny a ty sníží hladinu stresu v těle. Jestli existuje jedna univerzální pravda, zlatá rada, jak se zbavit stresu, pak je to tato. Buďte šťastní a spokojení a porazíte stres.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1003x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

je pravda že především studium je často stresující. A co teprve studium při zaměstnání, to jsem zažila já a bylo to opravdu hrozné...

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte