Jak se vyrovnat s rozchodem v 7 bodech

Rozchod je chvíle v životě člověka, kdy se i otrlému jedinci může zhroutit celý svět. Situace se najednou zdá bezvýchodná, všechno se na nás sesype a my máme pocit, že už nikdy nebudeme tak šťastní jako dříve. Říkáme si, že se z toho nikdy nedostaneme, nikdy nezapomeneme, nepřijdeme na lepší myšlenky a nic dobrého nás již nepotká. Neustále si přehráváme celou situaci v hlavě, snažíme se přijít na nejrůznější příčiny, co jsme udělali špatně, nebo naopak přijít s nápady, jak vše vrátit zpět a znovu si získat partnera.

Přísloví “všechno špatné je pro něco dobré” se může člověku, který prochází rozchodem, zdát jako to nejvíc nesmyslné klišé na světě, avšak časem se ukáže, že na tom něco bude. Pokud s takovou situací právě bojujete a nebo už od rozchodu uplynula delší doba, ale stále jste nepřišli na to, jak se vyrovnat s rozchodem, přečtěte si následující tipy. 

1. pravidlo po rozchodu: Přijměte skutečnost takovou, jaká je

Nejdůležitější krok pro to, jak se vyrovnat s rozchodem, je bod, kdy se nadobro smíříte s koncem vztahu a přestanete hledat možnosti, jak vše vrátit a jak si získat partnera zpět. Pokud víte, že už z nějakého důvodu spolu být zkátka nemůžete, je potřeba si to v hlavě srovnat a přestat se vracet do minulosti.

Ve chvíli, kdy si sami ujasníte, že je po všem, jste připraveni na další kroky, které vám snadněji pomohou s vyrovnáním se.

Pokud víte, že s vámi bývalý partner již být z jakéhokoliv důvodu nechce, ať už proto, že má někoho jiného, nebo proto, že se vaše názory liší natolik, že si již nerozumíte, přestaňte o něj usilovat. Pokud by vám možnost kontaktovat znovu partnera stále vrtala v hlavě, vymažte si jeho číslo z telefonu, případně zablokujte jeho profil na sociálních sítích. 

2. pravidlo po rozchodu: Vyhněte se vzpomínkám

Kavárny, kam jste s partnerem rádi chodili na kávu a zákusek, oblíbené písničky, které jste si pouštěli, kino, do kterého jste společně často chodili, jeho oblíbené jídlo nebo restaurace, destinace, do které jste plánovali dovolenou nebo místo, kde jste se poprvé setkali. To vše by mohlo vyvolat vzpomínky, které jsou v této fázi skutečně nežádoucí. Snažte se co nejvíce omezit vše, co by vám partnera mohlo připomínat. Nejen, že se tak snáze vyhnete vzpomínkám a následnému trápení, ale také objevíte nová místa, restaurace či kavárny.

Ve chvíli, kdy zjistíte, že s vámi ona kavárna ani film či písnička nic nedělá, máte zcela vyhráno. 

3. pravidlo po rozchodu: Udělejte si radost

Scény z filmů, kdy se hlavní hrdinka oblečená do flanelového pyžama při pláči cpe zmrzlinou přímo z velkého kyblíku, rozhodně jako příklad brát nemusíte. Pokud však máte nějakou oblíbenou dobrotu, kterou si odpíráte, teď je ten nejvyšší čas si ji dopřát. Stejně tak pokud už se vám dlouho líbí jedny šaty, které však nemají na cenovce zrovna sympatické číslo, odložte plány na šetření či diety na další dny a udělejte si radost. Nebo si dopřejte masáž, návštěvu welless, navštivte kadeřnici či kosmetičku - zkrátka cokoliv, o čem víte, že vám to udělá radost. V této situaci jsou pozitivní vjemy obzvlášť důležité. 

4. pravidlo po rozchodu: Změna je život

Spousta žen řeší situaci, jak se vyrovnat s rozchodem tak, že berou změnu v životě jako příležitost ke změně sebe samotné. I to pomáhá. Už dlouho jste toužila po zrzavých vlasech, ale váš partner tomu nebyl moc nakloněn? Teď je ideální příležitost si to splnit. Stejně tak pokud vás láká změna účesu, ale dříve jste se bála, že se vašemu partnerovi nebudete s novými vlasy líbit.

Nemusíte na nikoho brát ohledy ani při nákupu oblečení, nikdo vám nebude říkat, že ty šaty jsou moc krátké, úzké, nebo naopak že vypadají usedle. Nyní můžete vypadat přesně tak, jak jste si přála, ale bála jste se kritiky. To stejné samozřejmě platí i pro muže.

5. pravidlo po rozchodu: Starejte se o sebe

S předchozími dvěma tipy, jak se vyrovnat s rozchodem, souvisí i tato rada. Když se budete cítit lépe fyzicky, dříve či později se to projeví i na vaší náladě. Nyní budete mít více času sami na sebe, takže se o sebe budete moci lépe starat a dopřávat si různé kosmetické procedury - od masáží přes kadeřnici až po kosmetičku. Nechejte se hýčkat, dopřejte si novou manikúru a pedikúru, pořiďte si novou kosmetiku, lak na nehty či něco nového na sebe.

Budete vypadat skvěle i cítit se skvěle, díky čemuž se velmi zvyšují šance na to, že brzy poznáte někoho nového. I kdyby momentálně nemělo být vaším cílem a na nový vztah zdaleka ještě nejste připraveni - i pokud by mělo jít jen o jednu kávu či koktejl, zájem mužů zvýší sebevědomí každé ženě. 

6. pravidlo po rozchodu: Buďte aktivní

Jak se vyrovnat s rozchodem? Rozhodně ne sezením doma a sledováním romantických komedií! Čím více budete aktivní, tím méně prostoru zůstane na utápění se v depresivních myšlenkách. Vídejte se s kamarády a kamarádkami, na které ve vztahu nezbývalo tolik času, udělejte si dámský nebo pánský večer nad skleničkou vína či u koktejlů, vyjeďte na víkend s partou přátel na chatu, přihlaste se do jazykového kurzu, začněte tvořit, hodně čtěte, choďte s kamarády na koncerty či výstavy - cokoliv, jen nezůstávejte mnoho času sami doma. 

7. pravidlo po rozchodu: Sportujte

Samostatnou kapitolou je sport, který má v této situaci až zázračné účinky. O vlivu endorfinů na náladu není pochyb, ale sport vám prospěje jak po psychické, tak fyzické stránce. Obecně platí, že čím náročnější pohybová aktivita bude, tím méně se budete soustředit na své starosti - přece jen, až vás budou pálit všechny svaly nebo budete popadat dech, nedávný rozchod bude to poslední, na co byste během cvičení mysleli. A po docvičení či běhu se dostaví záplava endorfinů, díky kterým budete mít dobrou náladu a dobrý pocit k tomu.

Fyzickou aktivitu však vždy volte s ohledem na vaši fyzickou kondici a celkovou zdatnost. Nemusí samozřejmě jít jen o sport, kdy ze sebe pomalu sedřete kůži - třeba taková jóga naopak zklidní mysl a pomůže vám dostat psychiku do rovnováhy.  


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte