Umělecké kovářství – poznejte tradiční řemeslo a žasněte nad uměním mistrů kovářů

V minulosti se bez kováře neobešlo žádné město ani vesnice. Ne vždy musel být výsledek práce mistra kováře jen praktickou záležitostí, stejně tak ale umělecké kovářství neznamená jen estetickou záležitost. Co o tomto náročném řemesle možná nevíte a kam se na něj zajet podívat?

Proč nás tolik láká umělecké kovářství?

Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nich vytvořit mnohdy velmi komplexní a do detailu propracovaná díla. Koho by nepřitahoval moment, kdy se vlivem ohně kov poddá a nechá tvarovat. Mistr kovář musí mít nejen sílu, aby mohl kov zpracovat, ale také určitou dávku jemnosti, aby dokázal umělecké dílo vymyslet a vytvořit. Začtěte se do historie uměleckého kovářství nebo si přečtěte slovníček pojmů v uměleckém kovářství

Od lžičky po zábradlí v kovářství

I když asi každý kovář má své oblíbené výrobky a preferovanou tématiku, jejich záběr je často velmi široký – od památečních předmětů přes umělecká díla dekorační až po velké praktické kusy typu zábradlí, brány a ploty, nábytek a další. Škála výrobků zahrnuje svícny, lustry, zvony a zvonky, repliky zbraní, kříže, šperky, zámky, ozdobné klíče a mnoho dalšího.

Jejich díla můžete obdivovat v domech soukromých osob, na hradech, zámcích, v kostelích a u dalších veřejných institucí. Své výrobky nejčastěji chystají na zakázku a výsledky jejich práce jsou ve většině případů naprosté originály. V případě větších zakázek či na žádost zákazníka spolupracují s architekty, samozřejmostí je návštěva místa, pro které svůj výtvor připravují.

Kde můžete vidět umělecké kovářství v praxi?

Asi nejčastěji můžete umělecké kováře zahlédnout při práci na různých akcích na hradech a zámcích, nebo třeba vánočních trzích, kde si můžete zakoupit i některé jejich výrobky. Pokud vás jejich práce zajímá a třeba i uvažujete o tom, nechat si zpracovat nějakou zakázku, kontaktujte vybraného uměleckého kováře. Většina z nich vás ráda pozve do své kovárny, ukáže vám své práce a v případě zájmu se domluvíte na detailech.

Umělecké kovářství má dále i své soutěže, které bývají veřejnosti přístupné. České umělecké kovářství dosahuje velkých úspěchů i při mezinárodních soutěžích. Řada uměleckých kovářů má také zkušenosti ze zahraničí a své výrobky do zahraničí i dodává.

V neposlední řadě je na internetu řada videí, na kterých se můžete nejen pokochat tvorbou uměleckých kovářů, ale také se třeba inspirovat pro výzdobu svého domu či na netypický dárek pro své blízké.

Umělecké kovářství – co by vás ještě mohlo zajímat

Umělecké kovářství je plné záhadných slovíček. Například tzv. cizelování v kovářství je název pro tepání ornamentů za tepla i za studena, používají se k němu tzv. puncy a dříve bylo samostatným odvětvím. Pokud o to budete mít zájem, mistr kovář vám jistě vysvětlí a názorně ukáže i další techniky.

Výrobky uměleckých kovářů mohou mít různý vzhled – nejčastěji se pozinkovávají, pozlacují, či natírají různými barvami. Někdy stačí pro starobylejší vzhled použít patinu – stříbrnou, měděnou, zlatou nebo třeba zelenou.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

AMALAKI sušené 200g FUDCO

Sušené plody ovoce amalaki, slazené Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně…

Cena: 58 Kč  89 Kč 

Čerstvá KURKUMA ve slaném nálevu 280g

Kořen čerstvé kurkumy v nálevu Podávejte jako přílohu k indickým jídlům.…

Cena: 98 Kč  127 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte