Drhání - staré textilní řemeslo, které je velmi oblíbené i v současnosti

Drhání patří k těm nejjednodušším ručním pracím. Je to textilní řemeslo, ke kterému nejsou potřeba žádné speciální pomůcky a jediné, co musíte umět, je pár druhů uzlů. Přestože drhání zní tak trochu archaicky, tak se jedná o řemeslo, které v současnosti zažívá svoji renesanci, stejně jako mnohé další ruční práce.

Textilní řemeslo označované jako drhání, jinak nazýváno také „makramé“, má svůj původ v arabských zemích, kde se ozdobnými uzly vytvářely drhané textilie. Makramé označuje přesně třepení, třásně nebo obrubu. Tyto uzly zdobily okrasné ubrusy, roucha a jiné textilie. Překvapující možná je, že drhání bylo populární i mezi námořníky, kterým bylo vázání uzlů vlastní, a proto byla tato technika snadným způsobem, jak si ukrátit dlouhou plavbu, ozdobit si kormidla, lodní zvony atd.

Na počátku 20. století se technikou drhání začaly vyrábět i celé předměty, např. opasky, kabelky, stínidla atd. Drhané výrobky tak přestaly sloužit jen k dekoračním účelům, drháním lze totiž vytvořit například i prolamované plošné textilie. 

Drhání v dnešní době

Dnes se k drhání používají šňůrky z hrubších nití. Šňůrky mohou být sametové nebo voskované, a především barevné. Drhání je v Evropě velmi oblíbené. Téměř každý z nás zná tzv. „náramky přátelství“, které si kamarádky pro sebe navzájem vyrábí, aniž by možná tušily, že se jedná právě o jednoduché drhání. Klasické náramky přátelství se dělají většinou bez korálků, pouze se váží obyčejné uzlíky. Nejznámější jsou tři základní vzory náramků: proužkový, stromkový a rybičkový.

Moderní drhání zahrnuje také práci s různými korálky, kuličkami či přívěsky. V současné době nejpopulárnější výrobek je shamballa náramek. Shamballa náramky lze s trochou zkušeností vytvořit za pouhých 15 minut. Jak si takový shamballa náramek vytvořit, zjistíte například z četných video návodů na internetu.

Drhání a uzly

Jak jsme již zmínili, textilní řemeslo drhání se provádí vázáním uzlů. Uzly se váží tak, aby vytvořily nějaký geometrický vzor nebo obrazec. Podstatou je vázání dvou základních uzlů, a to uzlu plochého a uzlu žebrového. Opakovaným nebo kombinovaným vázáním těchto uzlů v různých směrech a pod různými úhly lze vytvořit množství různých variací.

Každá práce začíná vytvořením jednoduché představy o velikosti, tvaru a funkci výrobku. Složitější momenty je vhodné si také předkreslit. Hodí se znát i více způsobů zahajování vazby, způsoby zavěšení, přidávání vláken, zavádění nových vláken, ubírání vláken a v neposlední řadě zakončování drhaných výrobků.

Rozlišujeme tyto druhy uzlů:

  • plochý
  • žebrový
  • babský
  • tkalcovský
  • kroužkový
  • řetízkový
  • frivolitkový
  • japonský, čínský či turecký patří k těm složitějším 

Pomůcky pro drhání

K drhání potřebujete pouze šňůrky, spínací špendlík, nůžky a někdy vhodnou podložku (záleží na předmětu, který budete vyrábět, někdy je potřeba polštářek, plastový košík, dřevěná laťka pro výrobu obrázku atd.)

Pokročilejší a zkušenější osoby dokáží kombinací různých uzlů se zapojením korálek vytvořit krásná umělecká díla a šperky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1762x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Obrázek není moc čitelný, ale pravděpodobně jde o h á č k o v á n í !!!!

Dobrý den paní Mullerová,
děkujeme za upozornění a přejeme pěkný den.

Anička, Redakce, Spektrum Zdraví

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

AMALAKI sušené 200g FUDCO

Sušené plody ovoce amalaki, slazené Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně…

Cena: 58 Kč  89 Kč 

Čerstvá KURKUMA ve slaném nálevu 280g

Kořen čerstvé kurkumy v nálevu Podávejte jako přílohu k indickým jídlům.…

Cena: 98 Kč  127 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte