Pryskyřník lítý /Ranunculus sceleratus/

čeleď: pryskyřníkovité

Pryskyřník lítý – popis

Středně vysoký pryskyřník lítý je přímý, obvykle 20 - 50 (ale někdy až 100) cm vysoký, dutý, lysý a odspodu bohatě větvený. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté (1 - 6 cm velké), střední lodyžní listy jsou krátce řapíkaté a jen trojsečné, horní listy pak přisedlé, kopinaté. Květy (korunní lístky) jsou světle žluté 1,5 - 3,5 mm dlouhé, kratší než časně opadavý zelený kalich. Plodem jsou cca 1 mm velké nažky, kterých je na plodním lůžku přibližně 80 - 110 ks. Typickým znakem je prodloužené (až 1 cm) plodní lůžko.

Pryskyřník lítý – léčivé účinky

Obsahuje ranunkulin – jeho štěpením vzniká jedovatý protoanemonin, ten se zasýcháním rostlin mění na nejedovatý anemonin (proto seno s pryskyřníkem jedovaté není). Celá rostlina je jinak jedovatá. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Využívá se ve farmacii.

Použitelné části pryskyřníku lítého: květ a nať

Období květu: červen až září

Pryskyřník lítý – pěstování

Pryskyřník lítý se vyskytuje téměř v celé Evropě, s výjimkou severních oblastí, dále pak roste v západní polovině Sibiře. Druhotně roste ve většině částí světa. U nás se vyskytuje roztroušeně po celém území s výjimkou od středně vysokých poloh po vysoké hory. Na Slovensku je  výskyt obdobný. Roste na bahnitých místech, v mokřadech, na březích rybníků, ale také v zaplavených bahnitých místech, v litorálech rybníků a vodních příkopech. Upřednostňuje prosvětlená nebo jen mírně zastíněná místa.

Tuto rostlinu je možné pěstovat v domácích podmínkách, stejně jako ostatní cibulnaté rostliny. Cibule se sázejí blízko jedna k druhé, zasypou se hlínou a dají na čerstvý vzduch. Když se objeví poupata, umisťují se do dobře osvětlené místnosti. V toto období vyžadují také přiměřenou teplotu vzduchu, bez velkých výkyvů a stále vlhkou půdu. Pravidelně se hnojí. Po odkvětu je nutné květy uříznout, a dále rostlinu zalévat, dokud neuvadnou listy. Také je nutné vyjmout cibulku, osušit ji a na jaře zasadit.

Tip

V léčitelství samovolně nepoužívat.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1123x

Celkový počet prokliků: 0

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Arganový olej BIO 100ml Wolfberry

Výživný olej na pleť, vlasy, nehty, na opalování Arganový pleťový olej BIO…

Cena: 220 Kč

Malinový olej BIO 100ml Wolfberry

Kosmeticý olej ze semen maliníku, vhodný na opalování Malinový olej Wolfberry…

Cena: 370 Kč

Mrkvový olej BIO 100ml Wolfberry

Kosmetický olej na pokožku, vhodný na opalování, regeneruje, vyhlazuje pleť…

Cena: 120 Kč

VEGA BEZ SOLI a glutamanu 100g DNM

Sušená zelenina s kurkumou Kořenící přípravek VEGA je zdravou variantou…

Cena: 58 Kč

Měsíčková mast 100ml Dr.Popov

Proslulá tradiční mast určená pro citlivou, suchou a normální pleť.…

Cena: 110 Kč

Olej ze semínek vinné révy 250ml WB

Olej ze semínek vinné révy Wolfberry 250 ml je vynikajícím zdrojem…

Cena: 239 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte