Pískavice řecké seno /Trigonella foenum-graecum/

čeleď: bobovité

Pískavice řecké seno – popis

Pískavice řecké seno je jednoletá bylina. Tvoří přechod mezi pícninami a obilovinami. Má přímou, chudě větvenou lodyhu s trojčetnými listy, které se podobají listům komonice. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou z úžlabin listů na kratičkých stopkách, mají pětizubý kalich a žlutavě bílou korunu. Tenké, až 10 cm dlouhé lusky jsou poněkud srpovitě prohnuté a čítají až 20 semen.

Pískavice řecké seno – léčivé účinky

Pískavice obsahuje velké množství monogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a oleje. Přítomen je také netoxický alkaloid trigonellin, dusíkatý cholin, malé množství silice, triterpenové saponiny, lecitin, hořčiny, flavonoidy, niacin a stopové prvky. Důležitá je přítomnost metylbetainu kyseliny nikotinové a jejího amidu — vitamínu PP.

Povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a při průjmech a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum, zejména v geriatrii. Odpradávna se využívala jako ženské afrodisiakum. Kaše z mletého řeckého sena vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje zatvrdliny a poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí také proti měkkým otokům.

Pro homeopatické zpracování je používáno zralé semeno, sbírané na podzim. Je užíváno podobně jako v alopatii, vnitřně i zevně, hlavně při cukrovce, pro posílení žaludku, při zánětech mandlí a jícnu, při poruchách látkové výměny apod. zevně na obklady, výplachy a koupele otoků, podlitin, zánětů, křečových žil a podobně. Staří Egypťané používali semeno pískavice při balzamování.

Použitelné části pískavice řecké seno: semeno

Období květu: červen až červenec

Pískavice řecké seno – použití v kuchyni a pěstování

Semena pískavice velmi rychle klíčí. Z klíčních rostlin můžeme připravovat i v zimě lahodný a osvěžující salát, podobně jako z mladých rostlin řeřichy nebo hořčice. Na píci se pískavice pěstuje pro zkvalitnění krmných směsí. Hlavně se však pěstuje pro semeno, jehož využití v potravinářství je především k aromatizování sýrů a jako potravinářské koření do masa, uzenin, polévek. Ve veterinární medicíně se používá jako prostředek podporující laktaci skotu a lepší příjem potravy.

Tip: Prášek

Semeno pískavice najemno rozemeleme a užíváme 3x denně 1 lžičku se zavařeninou při celkové slabosti.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3759x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.