Méně známé prameny Luhačovic - Amandka, Elektra, Viola a další.

Moravské lázně Luhačovice jsou vyhlášené díky své malebnosti, architektuře, ale hlavně zdejším minerálním pramenům. Tyto vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě nejenom pro vysoký obsah minerálních látek, ale také pro vynikající proplynění. V lázních je využíváno celkem sedmnáct hydrogen-uhličitano-chlorido-sodných kyselek a jeden pramen sirný. Minerální prameny obsahují sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, mangan, měď, stroncium, hliník, jód.

Pramen Amandka

Podle písemných zpráv je nejstarším pramenem luhačovických lázní právě Amandka. Tento pramen dříve vyvěral na Lázeňském náměstí uprostřed kolonády a pro svou velmi slanou chuť se mu říkalo Slaný, případně Bublavý. V roce 1792 byl nově upraven a přejmenován na Amandku podle hraběte Amanda Serenyiho. V současné době nevyvěrá na povrch a připomíná ho jen kašna na Velké kolonádě.

Pramen Elektra

Pramen Elektra patří mezi nejkoncentrovanější prameny. Vyvěrá poblíž Městského domu kultury Elektra. Svůj název dostal pramen podle elektrárny, která se nacházela v jeho blízkosti. Pro vysoký obsah nerostů byl používán k výrobě zřídelní soli, která sloužila k inhalacím. V dnešní době se s ním můžeme setkat při inhalacích a uhličitých koupelích. Bystrica Pramen se nevyužívá, má charakter pozorovaného zdroje. Nachází se poblíž stejnojmenného lázeňského domu.

Pramen Jaroslava

Tato silně mineralizovaná kyselka se od roku 1998 užívá pro koupele při onemocnění pohybových orgánů a pro uhličité koupele v Sanatoriu Miramare.

Pramen Nová Čítárna

Je to pramen, který je využíván ke zvýšení kapacity koupelových směsí pro podávání uhličitých koupelí. Byl navrtán v roce 1987 vedle Společenského domu.

Nyní má tento pramen maximální možné čerpání 60l/min, ovšem v roce 1987 kdy byl vyvrtán měl průtok vydatnost až 120l/min. Jelikož svým vysokým průtokem ovlivňoval sílu ostatních pramenů, byla jeho vydatnost upravena. Voda z pramene je odváděna do vodojemu minerálních vod a používaná k inhalačním a koupelovým účelům.

Pramen Nová Janovka

Byla druhým navrtaným pramenem (po Nové Čítárně) v roce 1987, který řešil nedostatek vody po havárii kanalizačního sběrače. Nová Janovka také tvoří součást inhalační směsi. Vyvrtání tohoto pramenu bylo v té době důležité z důvodu nedostatku minerálních vod pro přírodní uhličité koupele. Už tehdy byla jeho vydatnost 60l/min a je tomu tak dodnes. Je odváděna do akumulační nádrže k uhličitým koupelím, ale je jí možno užít i k inhalacím.

Pramen Viola

V lese nad Ottovkou se nachází nový volně přístupný pramen Viola, který byl navrtán v prosinci 2010 z důvodu zajištění pitné kúry, inhalací, koupelí pro pacienty a hosty. Nový vrt nechal zřídit lázeňský léčebný dům Praha, protože voda, kterou používal z jiného vrtu, nebyla dostatečně mineralizovaná a příliš se nehodila k léčebným účelům. Nový pramen však nebylo jednoduché najít, hydrolog si pomohl virgulemi, které ukázaly několik míst. Ke slovu se potom dostala i jasnovidka, která určila, místo kde vrtat. Pramen se nakonec objevil až v hloubce 56 metrů. Čistá bakteriologicky nezávadná minerální voda, se všemi parametry luhačovických léčivých vod, pomáhá pacientům s onkologickými a cévními onemocněními, pacientům s diabetem i lidem s dýchacími, zažívacími a pohybovými problémy. Viola má vydatnost 3dl za vteřinu.

Pramen Bystrica

Pramen byl navrtán v roce 1972 v ulici Dr. Veselého poblíž stejnojmenného lázeňského domu. Nevyužívá se, má charakter pozorovaného zdroje. Jeho vydatnost činí 15 l/min.

Pramen Vincentka 2

Vrt se nachází před východní stranou Jurkovičova domu směrem ke Kruhové fontáně. Pramen se zatím nevyužívá, je připraven pro pitnou léčbu, inhalace a uhličité koupele. Čerpací exploatace pramene je stanovena na 40 l/min.

Pramen Vladimír

Pramen Byl zachycen v roce 1988 v hloubce 42 m. Nachází se v ulici Nábřeží na levé straně řeky Horní Olšavy. Používá se k uhličitým koupelím, je vhodný i k inhalacím. Čerpací kvóta pramene je stanovena na 60 l/min.

Sirný pramen Luhačovice

Sirný pramen nás zavedeme do Sirných lázní, kde je používán ke koupelím. Nemineralizovaná voda nemá jako jediná vlastnosti uhličitých kyselek. Vyvěrá na levém břehu Horní Olšavy mezi lázeňskými garážemi a opuštěným lomem. Byl znám již kolem roku 1700 pod názvem Sirkovnica. Prodělal několik úprav a v roce 1912 byl sveden do sirných lázní, kde se od té doby používá k sirným koupelím. Při vstupu do slatinných lázní je možné pramen také ochutnat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.